Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

31 Maja Światowy Dzień Bez Papierosa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "31 Maja Światowy Dzień Bez Papierosa"— Zapis prezentacji:

1 31 Maja Światowy Dzień Bez Papierosa

2 Dzień Bez Papierosa został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku.
Światowy Dzień Bez Papierosa jest integralną częścią projektu „Europa wolna od dymu tytoniowego”.

3 Pierwsze restrykcje Restrykcje antynikotynowe dotarły do Europy z USA. W 1969 r. linie lotnicze Pan American jako pierwsze stworzyły w swoich samolotach sektory dla niepalących. Rok później pojawiły się pierwsze ostrzeżenia na pudełkach papierosów. W 1985 r. wprowadzono zakaz palenia w wagonach londyńskiego metra, dwa lata później w całej podziemnej sieci. W 1991 r. na górnych pokładach autobusów piętrowych. W USA w 1990 r. Kongres zakazał palenia w czasie lotu i w autobusach. Zaledwie sześć lat później w Aleksandrii (Wirginia) tamtejszy sędzia skazał na 30 miesięcy więzienia pewnego Brytyjczyka, który zapalił papierosa w samolocie lecącym z Londynu do Waszyngtonu.

4 Kary za palenie Historycznie najbardziej restrykcyjne kary dla palaczy stosowano w Turcji i Rosji. W Turcji od 1633 r. groziła kara śmierci za palenie. Mniej więcej w tym samym czasie w Rosji za złamanie zakazu groziła kara chłosty, nacinania warg, zsyłki na Syberię, a przy uporczywym łamaniu zakazu – nawet śmierci.

5 Ekonomiczne skutki palenia:
Rocznie Polacy wydają na papierosy około 16 MILIARDÓW ZŁOTYCH (to 640 razy tyle, ile np. w 2004 roku zebrała WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - około 25 milionów złotych). ŚWIATOWE WYDATKI NA PALENIE TYTONIU TO OKOŁO 400 MILIARDÓW DOLARÓW !

6 Śmiertelne skutki palenia
Według dyrektora generalnego WHO, dr Lee Jong-Wooka, palenie sprawia, że co 6,5 sekundy umiera na świecie jedna osoba, nie licząc tzw. biernych palaczy. Co roku z powodu palenia papierosów umiera rocznie 4,9 mln ludzi. Liczba ta ma się podwoić w ciągu najbliższych lat. Najwięcej papierosów na świecie palą Rosjanie. Obecnie mieszka tam 50 milionów palących, z czego 2/3 to mężczyźni. Śmiertelne skutki palenia

7

8 W Polsce co roku rodzi się 100 tysięcy dzieci już w łonie matki narażonych na działanie setek niszczących związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Mamo nie duś!

9 60 % małych dzieci zmuszonych jest przez jednego lub oboje rodziców do biernego palenia.

10 Skutki palenia: Gdy palisz papierosy:
szybciej się zestarzejesz, skóra szybciej pokryje się zmarszczkami, zęby pokrywają się kamieniem palce są żółte masz nieświeży oddech narażasz się na raka płuc i inne nowotwory oraz takie choroby jak; rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, wrzody żołądka skracasz swój oddech i możesz częściej kaszleć możesz doprowadzić do zawału serca

11 Jak jest lepiej?

12

13 Tak mogą wyglądać płuca i mózg palacza!

14 Palenie zabija. W Polsce pali 30% kobiet w wieku lat i 25% kobiet w ciąży. Badania pokazują, że co 10 kobieta w wieku średnim umrze przedwcześnie z powodu palenia. Wybierz życie!

15

16 Zrób coś dla siebie i innych….
WYBIERZ ZDROWIE

17 Wybór należy do ciebie!

18 Życie jest zbyt cudne, by je puścić z dymem!

19


Pobierz ppt "31 Maja Światowy Dzień Bez Papierosa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google