Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konkurs profilaktyczny palenie bierne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konkurs profilaktyczny palenie bierne"— Zapis prezentacji:

1 Konkurs profilaktyczny palenie bierne
Znajdź właściwe rozwiązanie ! Konkurs profilaktyczny palenie bierne

2 O tym, że palenie powoli zabija wiemy nie od dziś
O tym, że palenie powoli zabija wiemy nie od dziś. Wdychanie dymu tytoniowego szkodzi jeszcze bardziej niż palenie i dlatego zanim zapalisz w obecności swoich bliskich - POMYŚL!

3 Palenie… proces, podczas którego substancje są spalane,
a dym, który wydziela się podczas tego procesu jest wdychany

4 PALENIE BIERNE A CZYNNE…
Wdychanie dymu tytoniowego jest nazywane paleniem biernym. Natomiast jeżeli ty sam palisz jest to palenie czynne.

5 Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie.
Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

6 OTO NIEKTÓRE Z 4 TYS. ZWIĄZKÓW CHEMICZNYCH
ZAWARTYCH W DYMIE TYTONIOWYM

7 Kobieta paląca w ciąży powoduje, że:
- jej dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, który jest potrzebny do prawidłowego wzrostu i rozwoju, - rozwijające się w jej łonie dziecko jest zmuszane do kontaktu z prawie substancji chemicznych, w tym 40 rakotwórczymi, które są zawarte w dymie tytoniowym, - dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą, - zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień z dróg rodnych, łożyska przodującego, przedwczesnego odklejenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych, a także ciąży pozamacicznej. - palenie przez matkę w ciąży znacznie zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (tzw. śmierci łóżeczkowej).

8 Dla dzieci w wieku przedszkolnym bierne palenia oznacza zwiększoną częstość występowania chorób takich jak: Astma Otyłość Bulimia Alergie ADHD Infekcyjne schorzenia układu oddechowego Zaburzenia uwagi Choroby nowotworowe Reumatoidalne zapalenie stawów Przewlekłe zapalenie ucha środkowego Nieswoiste zapalenia jelit

9 Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

10 Bierne palenie niesie więc za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Dlatego warto dbać o to by inni nie palili w otoczeniu niepalących i nie narażali ich zdrowia.

11 BIERNE PALENIE POWODUJE: nieżyt oskrzeli zapalenie płuc
zapalenie migdałków podniebiennych zapalenie zatok obocznych nosa wysiękowe zapalenie ucha obturacyjne zapalenie oskrzeli astmę oskrzelową chorobę płuc raka płuc chorobę niedokrwienną serca i wiele innych…

12 Uważa się, że ten rodzaj wchłaniania dymu tytoniowego jest przyczyną około 18 tys. przypadków raka płuc rocznie.

13 Płuca palacza Płuca nie palącego

14 TROCHĘ STATYSTYKI Corocznie w Polsce na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera przedwcześnie około 100 tysięcy ludzi! Około 10 mln Polaków pali regularnie sztuk papierosów dziennie. Prawie 5 mln spośród tych osób pali dłużej niż 20 lat. W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym na świecie. Palenie tytoniu pozostaje olbrzymim problemem społecznym .

15 Sposoby i sztuczki rzucania palenia…
Warto mieć pod ręką zdrową, niewielką przekąskę – pestki dyni, marchew, suszone i świeże owoce, pić dużo wody i niskosłodzonych soków owocowych, ręce powinny być cały czas czymś zajęte, aby wyeliminować odruch sięgania po papierosa. Może to być długopis, rurka, wykałaczka albo atrapa papierosa. warto zadbać o większą aktywność fizyczną, zacząć uprawiać jakiś sport lub chociaż więcej spacerować. Wysiłek fizyczny pomoże zwalczyć stres i uaktywni endorfiny – hormony szczęścia.

16 Oni znaleźli właściwe rozwiązanie - rzucili palenie… 

17 Drogi Palaczu! Piszę ten list, by zachęcić Cię do rzucenia palenia papierosów. Wiele osób teraz rzuca palenie, ponieważ bardzo często odgrywa się to na zdrowiu nie tylko osoby palącej, ale także osób w jego otoczeniu. Gdy palisz w domu, dym papierosowy dostaje się do płuc domowników i działa tak samo, jakby to oni palili. Tytoń wywołuje nie tylko śmiertelnego raka płuc i skóry, ale też zaburzenia działania mózgu. Wyglądasz starzej, a twoje zęby nabierają żółtego koloru i masz nieświeży oddech. Nie zdajesz sobie pewnie sprawy ile to Cię kosztuje, a zdrowie jest bezcenne! Jeden papieros zabiera ci pięć godzin życia! Chodzi również o sytuację finansową. Rocznie "spalasz" kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Przemyśl mój list, i zastanów się, czy warto palić ? Pozdrawiam Cię serdecznie Niepalący

18 p. Joanny Gołębiewskiej
Autorzy : Aleksandra Krzewska Eliza Mączyńska Martyna Janiak Pod kierunkiem p. Joanny Gołębiewskiej


Pobierz ppt "Konkurs profilaktyczny palenie bierne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google