Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?. Księgowość Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości oraz stanowi jej część rejestracyjną.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?. Księgowość Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości oraz stanowi jej część rejestracyjną."— Zapis prezentacji:

1 Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?

2 Księgowość Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości oraz stanowi jej część rejestracyjną.

3 Oszustwo podatkowe Oszustwo podatkowe to umyślne uchylanie się od opodatkowania. Przestępstwo popełniane wobec prawa w celu uniknięcia opodatkowania lub zmniejszenia jego wysokości. Przy czym akcentuje się tu umyślne zachowanie przestępcze, polegające na podstępnym usiłowaniu albo uchylaniu się od uiszczenia całości albo części podatku.

4 Kreatywna księgowość Kreatywna księgowość to termin, który się pojawił po wykryciu wielkich skandali finansowych w USA w 2002 roku. Nazwano tak przypadki ukrywania strat i przedstawiania w pozytywnym świetle wyników firmy celem przyciągnięcia inwestorów.

5 Formy oszustw podatkowych Nielegalne formy unikania podatków mogą przybrać formę: zatajenia przedmiotu opodatkowania zatajenia rachunkowego fałszywego kwalifikowania zorganizowania niewypłacalności

6 Główne cele zastosowania rachunkowości kreatywnej Uniknięcie negatywnych skutków kontroli ze strony akcjonariuszy. Manipulowanie podstawowymi wskaźnikami używanymi w analizie finansowej. Podretuszowanie osiągnięć menadżerów (premia za wyniki). Ukrycie ryzyka finansowego. Zwiększenie zysku, ukrycie straty. Przekonanie kredytodawców, pożyczkodawców i partnerów handlowych o swojej wiarygodności. Uzyskanie dostępu do kapitałów, których otrzymanie w inny sposób nie byłoby możliwe.

7 ENRON i agresywna księgowość Enron był jedną z największych firm w branży energetycznej w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ Enron w latach 90. XX wieku mocno się rozwijał i dużo inwestował, dlatego potrzebował sporo kapitału na swoje inwestycje. I z powodu zbyt dużych pożyczek wpadł w spiralę długów. Aby ukryć owe długi i związane z nimi odsetki, księgowi musieli fałszować księgi rachunkowe. Prowadzony przez lata proceder został w 2001 roku odkryty, a Enron musiał ogłosić bankructwo.

8 Kreatywna księgowość pojęcie pozytywne czy negatywne? Dorota Markert, rzeczniczka KPMG uważa, że termin kreatywna księgowość nie jest wcale nowy, jest w powszechnym użyciu od wielu lat. - Odnosi się on do zastosowania zasad rachunkowości w sposób, który nie jest bezpośrednio wskazany w przepisach. Nie jest to pojęcie wartościujące - nie wskazuje bezpośrednio, czy przyjęte rozwiązanie powoduje powstanie nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym.

9 Kreatywna księgowość nie zawsze oznacza oszustwo Antoni Reczek, prezes PricewaterhouseCoopers- W polskich mediach często używa się określenia kreatywna księgowość błędnie, w zasadzie wyłącznie w negatywnym kontekście, podczas gdy rozwiązanie kreatywne może być pozytywne, zgodne z prawem i korzystne dla odbiorców sprawozdania finansowego - uważa Reczek. - Istnieje bardzo wiele przepisów regulujących księgowość. Mają one na celu zapewnienie, że transakcje będą przedstawiane zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Często się jednak zdarza, że transakcja nie pasuje do przepisów i wtedy potrzebne jest twórcze myślenie oraz bardzo dobre rozumienie intencji przepisów, aby zapisać transakcję zgodnie z tą intencją.

10 Ustalanie zasad polityki rachunkowości Polityka rachunkowości jest zbiorem standardów rachunkowości, opinii, interpretacji, reguł oraz przepisów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo w ich sprawozdawczości finansowej. Polityka danej firmy obejmujesposoby stosowania tych spośród zasad, które w ocenie zarządu spółki są najbardziej odpowiednie w danych okolicznościach do przedstawienia rzetelnego obrazu pozycji finansowej, jej zmian oraz rezultatów operacji gospodarczych w zgodzie z ogólnie akceptowanymi zasadami rachunkowości, które zostały przyjęte do celów przygotowania sprawozdań finansowych.

11 Źródła: http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=249 http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatywna_ksi%C4%99gowo%C5% 9B%C4%87 http://pl.wikipedia.org/wiki/Oszustwo_podatkowe http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksi%C4%99gowo%C5%9B%C4%87 artykuly.com.pl/biznes-i.../enron-i-agresywna-ksiegowosc.html http://www.mrf.pl/index.php?mod=m_artykuly&cid=104&id=123 http://newarch.rp.pl/artykuł/411437_Kreatywna_ksiegowosc_ni e_zawsze_oznacza_oszustwo.html


Pobierz ppt "Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?. Księgowość Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości oraz stanowi jej część rejestracyjną."

Podobne prezentacje


Reklamy Google