Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?"— Zapis prezentacji:

1 Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?

2 Księgowość Księgowość jest podstawowym elementem składowym rachunkowości oraz stanowi jej część rejestracyjną.

3 Oszustwo podatkowe Oszustwo podatkowe to umyślne uchylanie się od opodatkowania. Przestępstwo popełniane wobec prawa w celu uniknięcia opodatkowania lub zmniejszenia jego wysokości. Przy czym akcentuje się tu umyślne zachowanie przestępcze, polegające na podstępnym usiłowaniu albo uchylaniu się od uiszczenia całości albo części podatku.

4 Kreatywna księgowość Kreatywna księgowość to termin, który się pojawił po wykryciu wielkich skandali finansowych w USA w 2002 roku. Nazwano tak przypadki ukrywania strat i przedstawiania w pozytywnym świetle wyników firmy celem przyciągnięcia inwestorów.

5 Formy oszustw podatkowych
Nielegalne formy unikania podatków mogą przybrać formę: zatajenia przedmiotu opodatkowania zatajenia rachunkowego fałszywego kwalifikowania zorganizowania niewypłacalności

6 Główne cele zastosowania rachunkowości kreatywnej
Uniknięcie negatywnych skutków kontroli ze strony akcjonariuszy. Manipulowanie podstawowymi wskaźnikami używanymi w analizie finansowej. „Podretuszowanie” osiągnięć menadżerów (premia za wyniki). Ukrycie ryzyka finansowego. Zwiększenie zysku, ukrycie straty. Przekonanie kredytodawców, pożyczkodawców i partnerów handlowych o swojej wiarygodności. Uzyskanie dostępu do kapitałów, których otrzymanie w inny sposób nie byłoby możliwe.

7 ENRON i agresywna księgowość
Enron był jedną z największych firm w branży energetycznej w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ Enron w latach 90. XX wieku mocno się rozwijał i dużo inwestował, dlatego potrzebował sporo kapitału na swoje inwestycje. I z powodu zbyt dużych pożyczek wpadł w spiralę długów. Aby ukryć owe długi i związane z nimi odsetki, księgowi musieli fałszować księgi rachunkowe. Prowadzony przez lata proceder został w 2001 roku odkryty, a Enron musiał ogłosić bankructwo.

8 Kreatywna księgowość pojęcie pozytywne czy negatywne?
Dorota Markert, rzeczniczka KPMG uważa, że termin kreatywna księgowość nie jest wcale nowy, jest w powszechnym użyciu od wielu lat. - Odnosi się on do zastosowania zasad rachunkowości w sposób, który nie jest bezpośrednio wskazany w przepisach. Nie jest to pojęcie wartościujące - nie wskazuje bezpośrednio, czy przyjęte rozwiązanie powoduje powstanie nieprawidłowości w sprawozdaniu finansowym.

9 Kreatywna księgowość nie zawsze oznacza oszustwo
Antoni Reczek, prezes PricewaterhouseCoopers- W polskich mediach często używa się określenia kreatywna księgowość błędnie, w zasadzie wyłącznie w negatywnym kontekście, podczas gdy rozwiązanie kreatywne może być pozytywne, zgodne z prawem i korzystne dla odbiorców sprawozdania finansowego - uważa Reczek. - Istnieje bardzo wiele przepisów regulujących księgowość. Mają one na celu zapewnienie, że transakcje będą przedstawiane zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Często się jednak zdarza, że transakcja nie pasuje do przepisów i wtedy potrzebne jest twórcze myślenie oraz bardzo dobre rozumienie intencji przepisów, aby zapisać transakcję zgodnie z tą intencją.

10 Ustalanie zasad polityki rachunkowości
Polityka rachunkowości jest zbiorem standardów rachunkowości, opinii, interpretacji, reguł oraz przepisów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwo w ich sprawozdawczości finansowej. Polityka danej firmy obejmuje „sposoby stosowania tych spośród zasad, które w ocenie zarządu spółki są najbardziej odpowiednie w danych okolicznościach do przedstawienia rzetelnego obrazu pozycji finansowej, jej zmian oraz rezultatów operacji gospodarczych w zgodzie z ogólnie akceptowanymi zasadami rachunkowości, które zostały przyjęte do celów przygotowania sprawozdań finansowych”.

11 Źródła: http://e-rachunkowosc.pl/artykul.php?view=249
artykuly.com.pl/biznes-i.../enron-i-agresywna-ksiegowosc.html


Pobierz ppt "Czy księgowość kreatywna to oszustwo podatkowe?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google