Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wieluń Wczoraj i Dziś Kościół Bożego Ciała. Początki Kościoła Bożego Ciała Według tradycji w 1217 r. kościół i klasztor ufundował Władysław Odonic zwany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wieluń Wczoraj i Dziś Kościół Bożego Ciała. Początki Kościoła Bożego Ciała Według tradycji w 1217 r. kościół i klasztor ufundował Władysław Odonic zwany."— Zapis prezentacji:

1 Wieluń Wczoraj i Dziś Kościół Bożego Ciała

2 Początki Kościoła Bożego Ciała Według tradycji w 1217 r. kościół i klasztor ufundował Władysław Odonic zwany Plwaczem, a następnie sprowadził do niego Augustianów. Jest to niemożliwe choćby dlatego, iż zakon reguły Św. Augustyna jeszcze wtedy nie istniał. Pieczęć konna Władysława Odonica

3 Początki Kościoła Bożego Ciała W pierwszej połowie XIII w. powstał tu kościół i klasztor Eremitów. Przemawiają za tym Detale architektoniczne w postaci części okien z XIII w. odkryte w latach 50 – tych.

4 Historia kościoła o 1335 - po pożarze klasztor obejmują Augustianie o 1457 – książę Janusz Oświęcimski pali kościół i miasto o 1497 – zakończenie odbudowy kościoła o 1631 – spalenie kościoła przez Szwedów o 1660-1677 – przebudowa kościoła w stylu barokowym o 1858 – pożar kościoła i klasztoru o 1862 – zakończenie odbudowy kościoła i klasztoru o 1893 – zamknięcie i przebudowa klasztoru

5 Historia kościoła o 1921 – kościół oddany misjonarzom św. Rodziny o 1926 – przebudowa kościoła o 1939 – częściowe zniszczenie kościoła przez niemieckie bomby o 1939-1945 – Niemcy zamienili kościół na magazyn zboża i obóz dla ludności żydowskiej o 1946 – przekazanie kościoła parafii wieluńskiej o 1962-1964 – odbudowa kościoła o 1965 – papież Paweł VI bullą z 20 X podnosi kościół do rangi kolegiaty

6 Historia Kościoła o 1971 – obraz w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia koronowany przez kardynałów: Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę o 1981 – odnowa budynku klasztornego

7 Architektura Okazała gotycko-barokowa budowla z kamienia wapiennego i piaskowca, jednonawowa, częściowo na zewnątrz oskarpowana. Nawę zamyka niższe prezbiterium oddzielone tęczą łuku z XV w. Na drewnianej belce znajduje się ukrzyżowany barokowy Chrystus. Przy prezbiterium od południa przylega kaplica Matki Bożej Pocieszenia.

8 Architektura Od zachodu fasada ujęta została w dwie baszty i zwieńczona odtworzonym, gotyckim, trójkątnym szczytem. Kościół nakryty jest dachami dwuspadowymi, niższym nad prezbiterium; nad kaplicą boczną dach pulpitowy; nad tęczą odtworzona została sygnaturka.

9 Architektura Nawę oświetlają dwa rzędy okien w ścianie południowej, uformowane w ten sposób w czasie barokowej przebudowy; wewnątrz oddziela je od siebie empora. W prezbiterium zachowały się oryginalne wielkie ostrołukowe gotyckie okna między potężnymi szkarpami. Od południa do kościoła prowadzi wejście przez gotycki portal z XIV w. o laskowanym obramieniu.

10 Ołtarz Główny Lewy witraż w prezbiterium przedstawia legendę o powstaniu kościoła.

11 Zabytki Obraz,,Grosz czynszowy XVII w. Sprowadzony z Włoch przez Podkomorzego Jerzego Radoszewskiego. Kuna to średniowieczne narzędzie Służące do wymierzania kar Hańbiących. Pochodzi z ok. XIV w.

12 Zabytki Obraz,,Wizja Świętej Teresy – G. Proccacini XVII w. Obraz,,Madonna – typu Assunta XVI w. Portrety trumienne XVII i XVIII w. Renesansowy tryptyk XVI w. Kamienna renesansowa czasza chrzcielna z główkami aniołów

13 Zabytki Gotycki portal z XIV w.

14 Zabytki Rzeźby -późnogotyckie hermy drewniane świętych Piotra i Pawła oraz nieznanego świętego z XVI w. -barokowy krucyfiks na belce tęczowej z 2. połowy XVII w. -św. biskupa - na ambonie, XVIII w Na wyposażeniu kościoła znajdują się ponadto pozłacane srebrne gotyckie kielichy mszalne i monstrancja z XVII w.

15 Kościół Dawniej Dziś Drzeworyt – stan z połowy XIX w. Zdjęcie z 2013 r.

16 Kościół Dawniej Dziś Zdjęcie z 1930 r. Zdjęcie z 2013 r.

17 Kościół Dawniej Dziś Zdjęcie z 1943 r.Zdjęcie z 2013 r.

18 Dawniej i dziś Zdjęcie z 1959 r.Zdjęcie z 2013 r.

19 Bibliografia 1.Wieluń na dawnych pocztówkach – Jan Książek Wieluń 1999 r. 2.Plany i widoki dawnego Wielunia - Tadeusz Olejnik 1966 r. 3.Kościoły, klasztory, zakony wieluńskie – opracował Marcel Jakubowski Strony internetowe: 1.www.wieluń.euwww.wieluń.eu 2.www.kuriaczestochowa.plwww.kuriaczestochowa.pl 3.www.niedziela.plwww.niedziela.pl 4.www.google.plwww.google.pl 5.www.historiawielunia.uni.lodz.plwww.historiawielunia.uni.lodz.pl 6.pl.wikipedia.org

20 Zapraszam do zwiedzania!

21 Dziękuję za uwagę! Mateusz Nowakowski klasa Ia Gimnazjum nr 2 im. Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej


Pobierz ppt "Wieluń Wczoraj i Dziś Kościół Bożego Ciała. Początki Kościoła Bożego Ciała Według tradycji w 1217 r. kościół i klasztor ufundował Władysław Odonic zwany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google