Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Herbu Bem (ur. 14 marca 1794 w Tarnowie, zm. 10 grudnia 1850 w Aleppo) – artylerzysta, polski generał, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Herbu Bem (ur. 14 marca 1794 w Tarnowie, zm. 10 grudnia 1850 w Aleppo) – artylerzysta, polski generał, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie."— Zapis prezentacji:

1 Herbu Bem (ur. 14 marca 1794 w Tarnowie, zm. 10 grudnia 1850 w Aleppo) – artylerzysta, polski generał, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego, feldmarszałek armii tureckiej, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848-1849 i zastępca wodza drugiej rewolucji wiedeńskiej.

2 Józef Bem był synem adwokata w tarnowskim sądzie szlacheckim oraz profesora matematyki Andrzeja Bema, wnukiem Wojciecha Bema i prawnukiem Christiana Bema, który był synem siodlarza pochodzącego ze Świdnicy – Kacpra Behma. Kacper przeniósł się z Dolnego Śląska do miasta Lwowa gdzie otrzymał obywatelstwo miejskie w roku 1794.Ojciec przyszłego generała ożenił się z Agnieszką Gołuchowską, z którą miał jednego syna Józefa.

3 Józef Bem publikował po polsku, niemiecku i francusku na tematy związane z historią Polski, jest także autorem opracowań z zakresu teorii artylerii i budowy rakiet: Józef Bem, La Pologne dans ses anciennes limites et lempire des Russies 1836 Józef Bem, Notes sur les fusées incendiaires, czyli Uwagi o rakietach zapalających). Józef Bem, Erfahrungen über die Congrevischen Raketen, czyli (Doświadczenia z rakietami kongrewskimi) 1820 Józef Bem, O machinach parowych, drukiem Piotra i Augusta Pillera, Lwów 1829 Józef Bem, Węgrzy i Polacy w dzisiejszym stanie Europy Józef Bem, O powstaniu narodowym

4 patron 1 Mazurskiej Brygady Artylerii nazwa jednej z warszawskich dzielnic – Bemowo od 1924 roku patron XIII Łódzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerzy Stalowa Trzynastka portret na polskim banknocie 10-złotowym z 1982 roku patron ulic, placów, szkół w wielu miastach Polski Szlak Generała Józefa Bema: Borek Fałęcki (Kraków) – Kobierzyn – Sidzina – Libertów – Gaj – Mogilany – Las Bronaczowa – Radziszów (stacja PKP)[8]

5 Pomnik gen. Józefa Bema w Budapeszcie. Bohater trzech narodów: Polski, Węgier oraz Turcji Popiersie w Târgu Secuiesc (Kézdivá sárhely Popiersie w Târgu Secuiesc (Kézdivá sárhely) Popiersie w Céhtörtén eti Múzeum Cokół pomnika Rzeźba na pomniku

6 Karol Mórawski, Józef Bem, wyd. WSiP 1975, E. Kozłowski, Generał Józef Bem 1794- 1850, Seria BDK Ministerstwa Obrony Narodowej, 1970. István Kovács, Józef Bem. Bohater wiecznych nadziei, RYTM, Warszawa 2009, ISBN 978-83-7399-328-0. Józef Bem, O powstaniu narodowym, Warszawa 1956.

7

8 W 1897 roku Jan Styka poświęcił Bemowi jedną ze swoich panoram przedstawiającą zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod jego dowództwem. Obraz zamówili Węgrzy z okazji obchodów 50-tej rocznicy Wiosny Ludów i nazwano go potocznie Bem w Siedmiogrodzie. W roku 1911 w Paryżu polski pisarz-batalista Wacław Gąsiorowski ukończył powieść pt. Bem, poświęconą czynom generała oraz upadkowi i klęsce powstania listopadowego od bitwy pod Ostrołęką po kapitulację Warszawy. Część swych utworów poświęcili Bemowi m.in. Cyprian Kamil Norwid (Bema pamięci żałobny rapsod) i Sándor Petőfi (Armia Siedmiogrodzka). W roku 1880 wzniesiono mu pomnik w Marosvásárhely. W 1969 roku Czesław Niemen napisał muzykę do utworu Cypriana Kamila Norwida pt. " Bema Pamięci Żałobny-Rapsod".[

9 Podczas jednego ze starć w Siedmiogrodzie, widząc Austriaków zdobywających węgierskie działa, rzucił się sam jeden na wrogie oddziały. Galopując przeklinał po niemiecku: Uciekajcie stąd psy, to są moje działa !. Widok oficera wymachującego szpicrutą tak zszokował Austriaków, że pozwolili się wyprzeć z zajętych pozycji. Jedna z kul trafiła jednak Bema w dłoń. Nie chcąc przerywać dowodzenia i udać się do szpitala, obciął sobie ranny palec nożyczkami.Podczas jednego ze starć w Siedmiogrodzie, widząc Austriaków zdobywających węgierskie działa, rzucił się sam jeden na wrogie oddziały. Galopując przeklinał po niemiecku: Uciekajcie stąd psy, to są moje działa !. Widok oficera wymachującego szpicrutą tak zszokował Austriaków, że pozwolili się wyprzeć z zajętych pozycji. Jedna z kul trafiła jednak Bema w dłoń. Nie chcąc przerywać dowodzenia i udać się do szpitala, obciął sobie ranny palec nożyczkami.

10 Bohater narodu polskiego i węgierskiego Józef Bem opisywany przez historyka, poetę, pisarza i dyplomatę - to musiało wypalić! István Kovács z prawdziwą wirtuozerią kreśli portret polskiego generała.

11 Korzystałam ze stron : www.biografia24.pl www.wikipedia.pl


Pobierz ppt "Herbu Bem (ur. 14 marca 1794 w Tarnowie, zm. 10 grudnia 1850 w Aleppo) – artylerzysta, polski generał, dowódca artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google