Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W tym między innymi: -muzeum w Tarnowie -krótki życiorys generała

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W tym między innymi: -muzeum w Tarnowie -krótki życiorys generała"— Zapis prezentacji:

1 W tym między innymi: -muzeum w Tarnowie -krótki życiorys generała
Patron szkoły generał Józef Bem W tym między innymi: -muzeum w Tarnowie -krótki życiorys generała

2 Mały Józek Ur. 14 marca 1794 w Tarnowie. Był synem adwokata w tarnowskim sądzie szlacheckim oraz profesora matematyki Andrzeja Bema.

3 Muzeum w Tarnowie Muzeum tarnowskie kolekcjonuje też fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej (zobacz Panoramę Siedmiogrodzką) namalowanej na zamówienie Węgrów pod kierunkiem Jana Styki w 1897 r. Po prezentacji we Lwowie, Budapeszcie i Warszawie obraz został pocięty na kawałki (z powodu nie wywiązania się przez Węgrów z finansowych zobowiązań wobec Styki) przez zięcia artysty Michała Niecia. Kawałki te sprzedano prywatnym kolekcjonerom. Do dziś zidentyfikowano przeszło 20 fragmentów tego wielkiego obrazu, o pierwotnej długości 120 metrów i wysokości 15 metrów. Obecnie 14 fragmentów Panoramy jest własnością Muzeum w Tarnowie, w tym największy fragment (385x328), przedstawiający tyły armii węgierskiej podczas bitwy o Sybin, gdzie dowodził gen. Józef Bem w dniu 11 marca 1849r.

4 Gen.Józef Bem.Bohater trzech narodów.
Józef Bem całe swoje życie poświęcił walce o wolność. Jako żarliwy patriota walczył o niepodległość ojczyzny, a potem wspierał ruchy wolnościowe z czasów Wiosny Ludów. Bem swoim życiem i czynami wpisał się w historię Polski, Węgier i Turcji.W 1809 r. piętnastoletni Józef, za zgodą rodziców, zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego. Jesienią tego roku rozpoczął edukację w dwustopniowej Szkole Artylerii i Inżynierów w Warszawie. W 1812 r. w stopniu porucznika wziął udział w moskiewskiej kampanii Napoleona 1812 r., w trakcie której walczył w korpusie Macdonalda. Kampania ta zakończyła się klęską, a Józef Bem uczestniczył w 1813 r. w obronie twierdzy Gdańsk. Na wniosek jej komendanta gen. Rappa Bem został odznaczony krzyżem Legii Honorowej. Gen.Józef Bem.Bohater trzech narodów.

5 Rodzina Bema Józef Bem był synem adwokata w tarnowskim sądzie szlacheckim oraz profesora matematyki Andrzeja Bema, wnukiem Wojciecha Bema i prawnukiem Christiana Bema, który był synem siodlarza pochodzącego ze Świdnicy – Kacpra Behma. Kacper przeniósł się z Dolnego Śląska do miasta Lwowa gdzie otrzymał obywatelstwo miejskie w roku 1794.Ojciec przyszłego generała ożenił się z Agnieszką Gołuchowską, z którą miał jednego syna Józefa.

6 Dzieła Józef Bem publikował po polsku, niemiecku i francusku na tematy związane z historią Polski, jest także autorem opracowań z zakresu teorii artylerii i budowy rakiet: Józef Bem, La Pologne dans ses anciennes limites et l’empire des Russies 1836 Józef Bem, Notes sur les fusées incendiaires, czyli Uwagi o rakietach zapalających). Józef Bem, Erfahrungen über die Congrevischen Raketen, czyli (Doświadczenia z rakietami kongrewskimi) 1820 Józef Bem, O machinach parowych, drukiem Piotra i Augusta Pillera, Lwów 1829 Józef Bem, Węgrzy i Polacy w dzisiejszym stanie Europy Józef Bem, O powstaniu narodowym

7 W 1897 roku Jan Styka poświęcił Bemowi jedną ze swoich panoram przedstawiającą zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod jego dowództwem. Obraz zamówili Węgrzy z okazji obchodów 50-tej rocznicy Wiosny Ludów i nazwano go potocznie „Bem w Siedmiogrodzie”. W roku 1911 w Paryżu polski pisarz-batalista Wacław Gąsiorowski ukończył powieść pt. Bem, poświęconą czynom generała oraz upadkowi i klęsce powstania listopadowego od bitwy pod Ostrołęką po kapitulację Warszawy. Część swych utworów poświęcili Bemowi m.in. Cyprian Kamil Norwid (Bema pamięci żałobny rapsod) i Sándor Petőfi (Armia Siedmiogrodzka). W roku 1880 wzniesiono mu pomnik w Marosvásárhely. Bem w kulturze i sztuce

8 Upamiętnienie Bema nazwa jednej z warszawskich dzielnic – Bemowo
Patron 1 Mazurskiej Brygady Artylerii nazwa jednej z warszawskich dzielnic – Bemowo od 1924 roku patron XIII Łódzkiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerzy Stalowa Trzynastka portret na polskim banknocie 10-złotowym z 1982 roku patron ulic, placów, szkół w wielu miastach Polski Szlak Generała Józefa Bema: Borek Fałęcki (Kraków) – Kobierzyn – Sidzina – Libertów – Gaj – Mogilany – Las Bronaczowa – Radziszów (stacja PKP)

9 Pomniki Pomnik gen. Józefa Bema w Budapeszcie. Bohater trzech narodów: Polski, Węgier oraz Turcji Popiersie w Târgu Secuiesc(Kézdivásárhely)

10 Józef Bem został absolwentem Nowodworka
Józef Bem został absolwentem Nowodworka. Pobierał nauki w szkole elementarnej artylerii i fortyfikacji. Wziął udział w kampanii francusko-rosyjskiej w X Korpusie Macdonalda, w randze podporucznika. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej za zasługi w obronie Gdańska przed Rosjanami w 1813 r. Krótka biografia

11 Patron naszej szkoły nr18

12 Józef Bem.Bohater trzech narodów.

13 Źródła informacji: www.wikipedia.pl
Pracę wykonała: Ewa Rodzoch Źródła informacji:


Pobierz ppt "W tym między innymi: -muzeum w Tarnowie -krótki życiorys generała"

Podobne prezentacje


Reklamy Google