Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Major Henryk Sucharski (1898-1946) Nasz Patron.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Major Henryk Sucharski (1898-1946) Nasz Patron."— Zapis prezentacji:

1 Major Henryk Sucharski (1898-1946) Nasz Patron

2

3 Henryk Sucharski urodził się 12 XI 1898r. w Gręboszowie, koło Tarnowa. Był synem wiejskiego szewca Stanisława Sucharskiego i Agnieszki Sucharskiej (z domu Bojko).

4 Do dwuklasowej szkółki ludowej poszedł mając 6 lat. Po niej trafił już do czteroklasowej szkoły w Otfinowie nad Dunajcem. Następnie kontynuował edukację w II Cesarsko - Królewskim Gimnazjum w Tarnowie.

5 13 II 1917 roku po uzyskaniu dyplomu zgłosił się jako ochotnik do służby w armii Austro – Węgier. W listopadzie 1917r. zdał tzw. maturę wojenną. Kolejnie dostał się do Rezerwowej Szkoły Oficerskiej w Opatowie. Ukończył ją w w lutym 1918 r. Otrzymał wtedy stopień kadeta – aspiranta. Został wysłany do Włoch, gdzie wstąpił do 32 Pułku Strzelców.

6 7 III 1919r. wstąpił do Wojska Polskiego. 19 III 1939r. otrzymał stopień majora.

7 4 listopada 1938 roku major Stefan Fabiszewski, dotychczasowy dowódca Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte został mianowany dowódcą Oddziału Zamkowego w Gabinecie Wojskowym Prezydenta Rzeczypospolitej. Jego miejsce miał zająć Major Henryk Sucharski.

8 1 Września 1939 roku, o godzinie 4: 48 strażnica została ostrzelana przez działa pancernika Schleswig - Holstein. Tą pierwszą salwę przyjęło się uważać za symboliczny początek II wojny światowej, oraz trwającej 7 dni i 6 nocy obrony placówki. Tak też zaczęła się rodzić legenda jej dowódcy, legenda jak się wydaje niezasłużona. Większość współczesnych ustaleń wskazuje, że major Sucharski załamał się nerwowo w czasie nalotu bombowców nurkujących Ju-87 Stuka i chciał już wówczas poddać placówkę.

9 Obrona trwała do 7 września, kiedy zniszczenie kolejnych punktów oporu, brak możliwości zapewnienia rannym właściwej opieki, oraz zdaniem Sucharskiego o bezsensowności dalszego oporu przekonało oficerów do poddania Westerplatte.

10 Sucharskiego i oficerów przyjął z honorami dowodzący siłami niemieckimi generał Friedrich Eberhardt. Ponieważ akt kapitulacji miał być uwieczniony na taśmie filmowej, nakazano Henrykowi Sucharskiemu ubrać się w mundur galowy, a w dowód uznania bohaterskiej postawy gen. Eberhard przyznał mu prawo noszenia w niewoli szabli. Ironią losu jawi mi się fakt, że szabla ta należała do kpt. Dąbrowskiego.

11 Henryk Sucharski trafił 10 września 1939 do obozu jenieckiego w Stablach, gdzie z czasem znalazła się większość załogi Westerplatte. Początkowo major był traktowany z szacunkiem należnym bohaterowi, zarówno przez innych jeńców, jak i Niemców.

12 W sierpniu 1946 roku trafił do szpitala wojskowego w Neapolu z powodu przewlekłej choroby wrzodowej. Tam spotkał Melchiora Wańkowicza, znanego pisarza i publicystę, który na podstawie opowieści Sucharskiego napisał słynne Westerplatte, książkę, która wykreowała go w opinii publicznej na głównego bohatera obrony Składnicy Tranzytowej. Kilka dni po wywiadzie, 30 sierpnia 1946 roku Henryk Sucharski zmarł w wyniku zapalenia otrzewnej po perforacji jelita grubego.

13 Dziękuję za uwagę! Prezentację wykonał Karol Budek kl. VIA Rok szkolny 2008/09 Obrazy oraz teksty wykorzystane w prezentacji pochodzą z zasobów Internetu oraz pozycji książkowej Encyklopedia sławnych Polaków


Pobierz ppt "Major Henryk Sucharski (1898-1946) Nasz Patron."

Podobne prezentacje


Reklamy Google