Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA Przykazania młodego ekologa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA Przykazania młodego ekologa"— Zapis prezentacji:

1 SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI SZKOLNEGO PROJEKTU „ CZYSTY LAS” W KATEGORII „LEŚNA EDUKACJA DZIECI”.

2 LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA Przykazania młodego ekologa
We wrześniu 2009 roku w naszej szkole rozpoczęło działalność Koło Młodego Ekologa, którego opiekunami były panie: Urszula Napiórkowska, Anna Ruszczyk i Monika Długołęcka. Pierwsze spotkanie odbyło się 15 września 2009 roku, którego celem było zapoznanie uczniów z złożeniami pracy koła. Dnia 21 września 2009 roku odbyło się uroczyste ślubowanie Młodych Ekologów. W obecności całej społeczności szkolnej, Dyrekcji szkoły oraz nauczycieli złożyli oni uroczyste przyrzeczenie. Opiekunowie wręczyli legitymacje Młodego Ekologa.   LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA ………………………………………… imię i nazwisko ………………………………… data urodzenia …………………………… ……………………………… pieczątka szkoły podpis posiadacza Pasieki 2009/2010 Przykazania młodego ekologa Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody! Nie będę łapać motyli, biedronek, koników polnych i innych zwierząt. Będę dokarmiać ptaki podczas zimy. Będę zachowywać się cicho w lesie, pamiętając, że  jest to dom wielu zwierząt. Nie będę niszczyć drzew, krzewów, trawników i kwiatów. Będę segregować śmieci na szkło, plastik, makulaturę, metale, baterie Przyjaciel Ziemi

3 Następną inicjatywą było zorganizowanie Sprzątania Świata wraz ze Świętem Pieczonego Ziemniaka.
Członkowie Koła realizując wcześniej przyjęty plan działań ( SOS dla zdrowia) przygotowali pyszne i zdrowe potrawy oraz różnobarwne ludziki z warzyw i owoców pozyskanych z domowych ogródków. Celem tego przedsięwzięcia było pokazanie jak można wykorzystać warzywa i owoce z naszych ogródków aby przygotować smaczne i kolorowe potrawy. Pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, dlatego też podjęliśmy dalsze działania w tym kierunku, wyznaczając jeden dzień w miesiącu pod hasłem: ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO. Wraz z nadejściem zimy zaangażowaliśmy się w pomoc zwierzętom. Na spotkaniach koła podjęliśmy dyskusje co możemy zrobić aby ułatwić zwierzętom funkcjonowanie w czasie zimy. Wykonaliśmy 5 karmników, 2 paśniki, do których systematycznie uczniowie dostarczali pożywienie. Kontynuując ubiegłoroczne tradycje członkowie Koła Młodego Ekologa przystąpili w marcu 2010 roku do VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Czysty Las” w kategorii konkursowej Leśna Edukacja Dzieci. Głównymi celami projektu było: ochrona przyrody przez leśników, obszary leśne w europejskiej sieci Natura 2000, rośliny i zwierzęta chronione w lesie. W ramach tego projektu została nawiązana współpraca z leśniczym w Brzeźnie i podleśniczym w Pasiekach. Realizując założenia projektu zorganizowaliśmy szereg spotkań z leśniczym- czyli praktyczne formy edukacji leśnej. Tematyka spotkań obejmowała: Formy ochrony przyrody w Polsce. Obszary Natura 2000. Natura 2000 na terenie leśnictwa Goworowo. Funkcje lasu. Ochrona przyrody w LP. Sposoby ochrony przyrody przez leśników. Praca leśnika.

4 Bogatsi o wiedzę przekazaną przez panów leśniczych podjęliśmy szereg inicjatyw.
Jedną z nich była zorganizowanie wystawy „SKARBY LASU”. Uczniowie wykonali makiety z materiałów, które przynieśli z lasu. Ze wszystkich prac została utworzona wystawa, która mogli podziwiać nie tylko uczniowie, ale także rodzice odwiedzający szkołę. Dnia 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Ziemi pod hasłem: ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE. Na uroczystość zaproszeni zostali leśniczy z Brzeźna i podleśniczy z Pasiek. Inscenizację o tematyce ekologicznej, pół żartem, pół serio, przygotowali członkowie koła ekologicznego. Zaczęło się bardzo poważnie, Ziemia narzekała na ludzi, którzy śmiecą i błagała o pomoc. Na szczęście pojawiła się Ekodrużyna i od razu nasza planeta poczuła się lepiej. Potem były rozmowy ryb mieszkających w Wiśle, rozmowa Ziemi i małego wandala, kłótnie Pawła i Gawła oraz wzruszające wiersze.

5 W ramach rewizyty zostaliśmy zaproszeni do leśniczówki, gdzie odbyły się debaty na temat:
„Czy las może szkodzić i unieszczęśliwiać człowieka?”. „Jak ratować nasze lasy, czy warto?”. Debaty te pozwoliły dzieciom uświadomić sobie, jak wiele zależy od nich samych, od każdego człowieka. Eksperci odpowiedzieli bardzo wyczerpująco na szereg zadanych przez dzieci pytań. Wiemy już, że dużo pozytywnego dzieje się w kwestii ochrony przyrody, ale jesteśmy świadomi też tego, ile trzeba jeszcze zrobić, by móc powiedzieć – jest dobrze. Wiemy też jak pozytywy wpływ na człowieka ma las. Jest miejscem gdzie można w ciszy i spokoju wypocząć ale także dostarcza nam wielu cennych produktów. Niegdyś było popularne powiedzenie …”Nie będzie nas, będzie las”. Dzisiaj słowa te nabierają zupełnie innego znaczenia i zmuszają do zastanowienia nad naszym szacunkiem dla przyrody, w tym lasów.

6 Na terenie leśnictwa Goworowo znajdują się dwa obszary natura 2000
Dolina Dolnej Narwi obejmująca głównie lasy nie państwowe na terenie leśnictwa Puszcza Biała obejmuje swym zasięgiem oddziały o powierzchni około 132 hektarów położonych około dwudziestu minut drogi od SP w. Pasiekach Na początku maja odbyła się wyprawa do lasu położonego w obszarze Natura 2000. Puszcza Biała , która znajduje się w obszarze Natura 2000 to najbliższe miejsce, które mogliśmy odwiedzić w celu poznania obiektu, jego granic i występowania w tym lesie charakterystycznych roślin i zwierząt. Uczniowie na spotkaniach koła wykonali ulotki informacyjne: Puszcza Biała-obszar leśny w europejskiej sieci Natura 2000, które zostały wykorzystane na lekcjach przyrody, a także powędrowały do mieszkańców okolicznych miejscowości Puszcza Biała Powierzchnia :83779,7ha Kod obszaru : PLB Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia) Status obszaru : obszar wyznaczony [Rozporządzeniem Ministra Środowiska] Opis : Puszcza Biała o powierzchni 64 tys. ha jest położona w rejonie ostrołęcko-siedleckim, w województwie mazowieckim. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych na Mazowszu, usytuowany w widłach Narwi i Bugu. Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. Obszar ten zasiedla w okresie lęgowym bocian czarny, kraska i lelek. Ze względu na istniejące jeszcze nieścisłości i niejasności informacji przyrodniczych, teren ostoi wymaga ponownego zbadania i waloryzacji.

7 Uczniowie są również autorami albumu zatytułowanego PRZYRODA W POBLISKICH LASACH.
Album znajduje się w bibliotece szkolnej i na pewno posłuży jako źródło wiedzy naszym uczniom-kolegom. A to kilka zdjęć, które znajdują się w albumie.

8 „CAŁY ŚWIAT JEST MUZYKĄ”.
W naszej szkole odbył się festiwal piosenki przyrodniczej, którego motto brzmiało: „CAŁY ŚWIAT JEST MUZYKĄ”. Na festiwalu uczestnicy projektu Leśna Edukacja zaprezentowali piosenki o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. W dniu 21 czerwca 2010 roku kończąc realizację projektu odbyła się wycieczka rowerowa pod hasłem: Podróż przyjazna dla przyrody. Uczestnicy projektu udali się ścieżką rowerową na malowniczą polanę, na której rozpaliliśmy ognisko i posililiśmy się pieczoną kiełbaską. Dodatkową atrakcją były gry i zabawy sportowe na świeżym powietrzu.

9 A OTO UCZESTNICY PROJEKTU
LEŚNA EDUKACJA W KOMPLECIE


Pobierz ppt "LEGITYMACJA MŁODEGO EKOLOGA Przykazania młodego ekologa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google