Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Dawid Mostowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Dawid Mostowski"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Dawid Mostowski
Dwór Artusa Autor: Dawid Mostowski

2 Gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44
Gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44.Dawniej to było miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

3 Historia Nazwa została zaczerpnięta z bardzo popularnej w średniowieczu legendy o królu Arturze, symbolu rycerskości i odwagi. Najpierw w Anglii, a potem również w innych krajach germańskich, nazywano jego imieniem domy spotkań rycerstwa i patrycjatu. W Polsce dwory Artusa zakładane i odwiedzane były przez przedstawicieli warstwy mieszczańskiej.

4 Historia Na terenach Rzeczypospolitej powstało kilka dworów, lecz gdański był z nich zdecydowanie najsławniejszy. Był siedzibą kilku bractw, których nazwy wywodziły się od ław. Najznamienitsze z nich to ława św. Rajnolda, św. Jerzego, Malborska, Trzech Króli oraz Ławników

5 Wnętrze Dworu Wnętrze składa się z jednej bardzo obszernej sali w stylu gotyckim. Od roku 1531 prowadzono tu intensywne roboty zdobnicze, pokrywając ściany pięknymi boazeriami i fryzami o tematyce mitologicznej i historycznej.

6 Obecnie Dwór Artusa został uszkodzony podczas działań Armii Czerwonej w 1945. Na ścianie frontowej Dworu wisi tablica z 1965 r. upamiętniająca 20. rocznicę zatknięcia polskiej flagi na Dworze Artusa przez żołnierzy 1 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte jako symbol powrotu Gdańska do Polski.

7 KONIEC


Pobierz ppt "Autor: Dawid Mostowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google