Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawcy Kacper, Natalia i Paulina.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawcy Kacper, Natalia i Paulina."— Zapis prezentacji:

1 Wykonawcy Kacper, Natalia i Paulina.
Architektura

2 Architektura sakralna:
Kościół Najświętszej Marii Panny w Gdańsku Kościół Franciszkański w Krakowie Kościół Dominikański w Krakowie Katedra na Wawelu Kościół Mariacki w Krakowie Kościół świętego Jakuba w Toruniu

3 Kościół Najświętszej Marii Panny w Gdańsku
Wznoszona etapami przez 159 lat Bazylika Mariacka jest największą ceglaną świątynią w Europie. Posiada ona długość 105,5 m, szerokość 66 m w transepcie, sklepienie wznosi się na wysokości 30m, a wnętrze może pomieścić ok. 20 tysięcy osób. Do gotyckiego wnętrza świątyni zwanej często „ Koroną miasta Gdańska" prowadzi siedem bram, każda z innej uliczki. Piękne gwiaździste i kryształowe sklepienia wsparte na 27 filarach kryją wiele doskonałych dzieł sztuki średniowiecznej i barokowej, m.in. przebogaty ołtarz główny mistrza Michała Schwarza z Augsburga, wzruszającą kamienną Pietę z roku ok.1410, kopię tryptyku Hansa Memlinga Sąd Ostateczny w kaplicy św. Rajnolda, słynny zegar astronomiczny z Torunia. Doskonała akustyka surowych, ascetycznych murów kościoła podkreśla piękne brzmienie wspaniałych barokowych organów przeniesionych z kościoła św. Jana. Z galeryjki imponującej 78-metrowej wieży dzwonnej, której charakterystyczna sylwetka o płaskim dachu dumnie wznosi się nad Gdańskiem, roztacza się wspaniały widok na panoramę miasta. Wiedzie do niej blisko 400 stopni. Obok, w cieniu Bazyliki, wyrasta ufundowana przez polskiego króla Jana III Sobieskiego, barokowa Kaplica Królewska o oryginalnej fasadzie i charakterystycznych trzech kopułach.

4

5 Kościół Franciszkański w Krakowie
W roku 1236 lub 1237 książę Henryk Pobożny sprowadził Franciszkanów z Pragi. Fundatorem kościoła był książę Bolesław V Wstydliwy, który został tam pochowany wraz z siostrą bł. Salomeą. Zostali tu też pochowani synowie Władysława Łokietka. W obecnym kształcie kościół Franciszkanów jest budowlą ceglaną . Składa się z prezbiterium, transeptu i nawy oraz 3 kaplic. Sklepienie żebrowo-krzyżowe zrekonstruowane po pożarze w 1850 roku. W ramieniu północnym transeptu epitafium Piotra Kochanowskiego, w ramieniu południowym epitafium Wincentego Pola, popiersie Jana Kochanowskiego oraz barokowy krucyfiks z XVII wieku.

6

7 Kościół Dominikański w Krakowie
Dominikanie przybyli do Krakowa w 1222 roku. W następnym roku otrzymali od biskupa krakowskiego, Iwona Odrowąża, kościół parafialny Świętej Trójcy, przy którym założyli własny klasztor. Zabytkowy kościół położony na Starym mieście w Krakowie, przy ulicy Stolarskiej 12, połączony z konwentem Dominikanów. Jest wybudowana w stylu gotyckiego. Do dzisiaj odprawiane w niej msze i inne spotkania. Tak jest też z innymi budowlami.

8

9 Katedra na Wawelu Katedra na Wawelu jest budowlą mającą największe znaczenie w historii Polski. Jest katedrą koronacyjną królów Polski, miejscem ich wiecznego spoczynku. Pochowani tu też są wielcy wodzowie oraz twórcy polskiej kultury. Na miejscu obecnego kościoła gotyckiego istniały dwie katedry romańskie. Najwcześniejsza, pierwsza katedra Chrobrowska, była poświęcona św. Wacławowi. Została ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela. Pozostałości kościoła św. Gereona odkryte na początku XX w. przez prof. Adolfa Szyszko-Bohusza, aż do badań prowadzonych w latach 80., uważane były za relikty właśnie pierwszej katedry. W 1320 jeszcze w katedrze romańskiej Władysław Łokietek koronował się na króla Polski.

10

11 Kościół Mariacki w Krakowie
Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski. Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony jest przy północno-wschodnim narożniku Rynku Głównego, na Placu Mariackim. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca

12

13 Kościół świętego Jakuba w Toruniu
Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu - dawna fara Nowego Miasta Torunia, położona jest przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. Świątynię wzniesiono od roku 1309 do XV stulecia. Wpierw otrzymała prezbiterium, a następnie korpus nawowy z wieżą zachodnią. Jeszcze w XIV wieku farą zaczęły zarządzać cysterki, potem benedyktynki. W latach fara należała do gminy ewangelickiej, następnie odzyskały go benedyktynki, które do XIX wieku zarządzały świątynią. Odtąd do dnia obecnego kościół parafialny. Ze względu na charakterystyczną bryłę, bogactwo detalu architektonicznego i wysublimowany układ przestrzenny wnętrza kościół należy do najważniejszych przykładów ceglanej architektury basenu Morza Bałtyckiego.

14

15 Architektura świecka Ratusz we Wrocławiu Dwór Artusa w Gdańsku
Zamek krzyżacki w Malborku

16 Ratusz we Wrocławiu Późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia. Ratusz znajduje się w południowo-wschodnim narożu bloku śródrynkowego (tretu). Dwukondygnacyjny, podpiwniczony, trójtraktowy budynek na planie wydłużonego prostokąta z wieżą i kilkoma przybudówkami powstał w kilku etapach budowlanych na przestrzeni około 250 lat. Obecny kształt Ratusz zawdzięcza restauracjom przeprowadzonym od XIX do XXI wieku.

17

18 Dwór Artusa w Gdańsku Gmach usytuowany w centrum Gdańska, przy Długim Targu 44, dawniej miejsce spotkań kupców, ośrodek życia towarzyskiego, później giełda, obecnie oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nazwa została zaczerpnięta z bardzo popularnej w średniowieczu legendy o królu Arturze, symbolu rycerskości i odwagi. Najpierw w Anglii, a potem również w innych krajach germańskich, nazywano jego imieniem domy spotkań rycerstwa i patrycjatu. W Polsce dwory Artusa zakładane i odwiedzane były przez przedstawicieli warstwy mieszczańskiej.

19

20 Zamek krzyżacki w Malborku
zamek w Malborku, na prawym brzegu Nogatu, gotycki, ceglany, warowny, otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od 3 ćw. XIII w. do poł. XV w. przez zakon krzyżacki, początkowo konwentualny i siedziba komtura, w latach 1309–1457 siedziba wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i władz Prus Zakonnych, w latach 1457–1772 rezydencja królów Polski, od 1466 siedziba władz Prus Królewskich, od 1568 siedziba Komisji Morskiej, w 1772 zajęty przez administrację Królestwa Prus i zdewastowany w latach 1773–1804. Rekonstruowany w latach 1817–1842 i 1882–1944, zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku.

21

22 Kościół gotycki był symbolem czasów średniowiecza
Kościół gotycki był symbolem czasów średniowiecza . Widoczny był z daleka górował nad domami mieszczańskimi, ratuszami, sukiennicami. Jego rozmiary były tak wielkie, że w wielu z nich mogła się pomieścić ludność całego miasta. Katedry, dzieła były bardzo kosztowne były wynikiem kolektywnego zamówienia i wspólnej pracy, świadectwem dumy i potęgi miasta. Fundowali je już nie tylko królowie i książęta ale całe gminy miejskie. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, dzieła tak ogromne powstawały w stosunkowo krótkim czasie.


Pobierz ppt "Wykonawcy Kacper, Natalia i Paulina."

Podobne prezentacje


Reklamy Google