Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dwory Ich Funkcje Architektura

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dwory Ich Funkcje Architektura"— Zapis prezentacji:

1 Dwory Ich Funkcje Architektura
Dwory Szlacheckie Dwory Ich Funkcje Architektura

2 Dwór obejmował budynek mieszkalny właściciela oraz zabudowania gospodarcze. W XVII wieku wyodrębniono dwór z całego kompleksu budynków - stał się samodzielnym oddzielonym budynkiem mieszkalnym.

3 Dwory budowano z drewna na podmurówkach kamiennych lub z cegły
Dwory budowano z drewna na podmurówkach kamiennych lub z cegły. Często sytuowane na wzniesieniach, w otoczeniu starych drzew.

4 Do dworu w okresie renesansu wchodziło się zazwyczaj z ganków krytych daszkiem opartym na słupach, a prostokątna bryła miała dobudowane alkierze. W okresie baroku zaczęto stosować mansardowe dachy, alkierze zastąpiono ryzalitami.

5

6 Podstawowymi sprzętami były ławy obiegające jadalnię, stoły , zydle (stołki) - wykonywane z drewna lipowego. Wyposażenie stanowiły też: kredens, almaria(szafa), sepst (skrzynia), kantor, apteczka. Meble często były intarsjowane lub inkrustowane, bogato rzeźbione, malowane i okuwane. Zamożniejsza szlachta sprowadzała rzeźbione meble z Gdańska oraz krzesła wyścielane miękką materią. 

7 Funkcje dworów były dość proste- były to po prostu zwykłe domy, w których szlachta spała, przesiadywała i jak byśmy to dzisiaj powiedzieli robiła „imprezy”. Wnętrza dworów musiały wyglądać jak najładniej, ponieważ czymś szlachcice musięli się między sobą chwalić gdy spotykali się razem na grupowe picie.

8 Jeśli chodzi o architekturę to dwory wyróżniały się kolumnami, skośnymi dachami, które świetnie widać na każdym z przedstawionych obrazów, a także alkierzami.

9 Projekty dworów

10

11 KONIEC


Pobierz ppt "Dwory Ich Funkcje Architektura"

Podobne prezentacje


Reklamy Google