Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LIWC a psychologia emocji i poznania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LIWC a psychologia emocji i poznania"— Zapis prezentacji:

1 LIWC a psychologia emocji i poznania
Tomasz Maruszewski Katedra Psychologii Poznawczej SWPS

2 Aleksytymia Syndrom osobowości, w którym występuja zburzenie orientacji w zakresie własnych procesów emocjonalnych. Zaburzenie to ujawnia się na 3 poziomach: na poziomie zmian fizjologicznych na poziomie ekspresji emocjonalnej na poziomie subiektywnym W 1998 zaproponowaliśmy wspólnie z Elżbietą Ścigałą model teoretyczny tego zjawiska, uwzględniający również specyfikę zmian językowych charakterystycznych dla aleksytymii.

3 Psychiczna reprezentacja emocji
Kod abstrakcyjny Kod werbalny Kod obrazowy

4 Składowe aleksytymii - Alex 40
Zaburzenia werbalizacji Jest mi trudno znaleźć słowa, by wyrazić to, co czuję Chętnie opowiadam o własnych emocjach* Jest mi trudno mówić o emocjach, nawet bliskim osobom * Punktowane odwrotnie

5 Wyniki van der Kolka i Fisler (1996)

6 Nowe badania Wykorzystanie techniki wypisywania się jako sposobu wywoływania zmiany osobistej. W porównaniu z badaniami Pennebakera skoncentrowano się na sytuacjach przyszłych. Pisanie o przyszłości nie przynosi tak dobroczynnych skutków, jak opisywanie dotychczasowych przeżyć. Dwie serie badań: przygotowywanie się do egzaminów i odchudzanie się. Nowe problemy: słowa „przyczynowe”, strukturalizacja doświadczenia, działanie ograniczonej pojemności i dystrakcja.


Pobierz ppt "LIWC a psychologia emocji i poznania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google