Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LIWC a psychologia emocji i poznania Tomasz Maruszewski Katedra Psychologii Poznawczej SWPS.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LIWC a psychologia emocji i poznania Tomasz Maruszewski Katedra Psychologii Poznawczej SWPS."— Zapis prezentacji:

1

2 LIWC a psychologia emocji i poznania Tomasz Maruszewski Katedra Psychologii Poznawczej SWPS

3 Aleksytymia n Syndrom osobowości, w którym występuja zburzenie orientacji w zakresie własnych procesów emocjonalnych. n Zaburzenie to ujawnia się na 3 poziomach: u na poziomie zmian fizjologicznych u na poziomie ekspresji emocjonalnej u na poziomie subiektywnym n W 1998 zaproponowaliśmy wspólnie z Elżbietą Ścigałą model teoretyczny tego zjawiska, uwzględniający również specyfikę zmian językowych charakterystycznych dla aleksytymii.

4 Psychiczna reprezentacja emocji Kod abstrakcyjny Kod obrazowy Kod werbalny

5 Składowe aleksytymii - Alex 40 n Zaburzenia werbalizacji u Jest mi trudno znaleźć słowa, by wyrazić to, co czuję u Chętnie opowiadam o własnych emocjach* u Jest mi trudno mówić o emocjach, nawet bliskim osobom * Punktowane odwrotnie

6 Wyniki van der Kolka i Fisler (1996)

7 Nowe badania n Wykorzystanie techniki wypisywania się jako sposobu wywoływania zmiany osobistej. n W porównaniu z badaniami Pennebakera skoncentrowano się na sytuacjach przyszłych. n Pisanie o przyszłości nie przynosi tak dobroczynnych skutków, jak opisywanie dotychczasowych przeżyć. n Dwie serie badań: przygotowywanie się do egzaminów i odchudzanie się. n Nowe problemy: słowa przyczynowe, strukturalizacja doświadczenia, działanie ograniczonej pojemności i dystrakcja.


Pobierz ppt "LIWC a psychologia emocji i poznania Tomasz Maruszewski Katedra Psychologii Poznawczej SWPS."

Podobne prezentacje


Reklamy Google