Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chcę urodzić zdrowe i piękne dziecko Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej Joanna Jarmolińska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chcę urodzić zdrowe i piękne dziecko Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej Joanna Jarmolińska."— Zapis prezentacji:

1

2 Chcę urodzić zdrowe i piękne dziecko

3 Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej Joanna Jarmolińska

4 Co to jest kwas foliowy? Kwas foliowy (folacyna) należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. W produktach spożywczych występuje w postaci folianów. Głównymi zadaniami tej witaminy jest: udział w syntezie białek; udział w syntezie kwasów nukleinowych (DNA i RNA); udział w przemianie aminokwasów (homocysteiny w metioninę); warunkowanie prawidłowego podziału komórek;

5 Naturalne źródła kwasu foliowego Foliany występują w produktach roślinnych i zwierzęcych. Podczas obróbki cieplnej czy nieprawidłowego przechowywania może dojść do strat folianów wynoszących nawet 50-90%. Dlatego warzywa i owoce należy trzymać w ciemnych i chłodnych miejscach, spożywać je w stanie surowym lub po krótkotrwałym gotowaniu. Organizm ludzki przyswaja kwas foliowy w formie syntetycznej (tabletki) w 100 %, a w naturalnych produktach bioprzyswajalność jest o połowę mniejsza.

6 Naturalne produkty bardzo bogate w kwas foliowy Warzywa: brukselka, szparagi, szpinak, kapusta, kapusta włoska, kalafior, brokuły, sałata

7 Naturalne produkty bogate w kwas foliowy Warzywa: zielony groszek, fasolka biała i szparagowa, kiełki fasoli, soja, drożdże, Płatki śniadaniowe (wzbogacane kwasem foliowym)

8 Naturalne produkty o umiarkowanej zawartości kwasu foliowego Ziemniaki, większość świeżych i gotowanych warzyw, większość owoców, orzechy. Chleb, płatki owsiane, ryż brązowy, otręby, Ser, jogurt, jaja, łosoś, mleko, wołowina, makaron z mąki pełnoziarnistej.

9

10 Naturalne produkty należy gotować nie dłużej niż 20 min., gdyż tracą wartości odżywcze. Najlepiej spożywać je na surowo.

11 Zapotrzebowanie na kwas foliowy Jest zróżnicowane, ponieważ zależy od aktywności fizycznej kobiet, zawsze jednak wzrasta u kobiet spodziewających się dziecka. Dzienna norma spożycia dla nieciężarnej wynosi 0.27 do 0.30 mg, a dla cięzarnej - 0.45 mg. Dzienną dawkę dla ciężarnej z grupy ryzyka ustala lekarz prowadzący ciążę.

12 Przyczyny niedoborów kwasu foliowego Niedobór folianów może być spowodowany przez: : Dietę ubogę w produkty o dużej zawartości folianów Zaburzenia wchłaniania folianów wywołane przez: –nadmierne spożycie alkoholu –stany zapalne i zaburzenia ze strony jelita cienkiego –leki przeciwwrzodowe Przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych Tabletki antykoncepcyjne

13 Skutki niedoborów kwasu foliowego Zaburzenia w rozwoju cewy nerwowej, powstawanie wad rozwojowych Niedorozwój łożyska Samoistne poronienia Mała masa urodzeniowa noworodków Podatność na choroby nowotworowe Nasilenie procesów miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca wskutek podwyższonego poziomu homocysteiny Niedokrwistość makrocytarna złośliwa; Zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym.

14 Kwas foliowy jako profilaktyka wad cewy nerwowej Udowodniono na podstawie badań przeprowadzonych w wielu krajach, że przyjmowanie kwasu foliowego zapobiega wadom cewy nerwowej u noworodków.

15 Podawanie kwasu foliowego przed zapłodnieniem uzupełnia jego niedobory w organizmie, a po poczęciu umożliwia prawidłowy przebieg procesów metabolicznych związanych z rozwojem dziecka.

16 Dlatego tak ważny jest kwas foliowy dla kobiet oczekujących dziecka

17 Wady cewy nerwowej (WCN) to wady ośrodkowego układu nerwowego, które powstają w wyniku zaburzeń procesu zamykania się cewy nerwowej w pierwszych tygodniach ciąży, a więc wtedy, kiedy przyszła mama nie zawsze wie, że nosi w sobie maleńkie życie.

18 ? Jak powstaje układ nerwowy? 1 etap – NEUROINDUKCJA Około 16 dnia od zapłodnienia, po stronie grzbietowej zarodka, z ektodermy różnicuje się grupa komórek w postaci tzw. płytki nerwowej.

19 Jak powstaje uklad nerwowy? 2 etap – NEURULACJA PIERWOTNA Od 18 do 28 dnia brzegi tej płytki unoszą się coraz wyżej, tworząc rynienkę nerwową. Brzegi rynienki zbliżają się do siebie i zrastają, tworzac cewę nerwową. Proces zamykania się cewy rozpoczyna się w odcinku odpowiadającym części szyjnej rdzenia kręgowego i przesuwa się w kierunku dogłowowym i doogonowym. Otwór dogłowowy zamyka się w 25 dniu, odcinek doogonowy – w 26 – 28 dniu od zapłodnienia. Z przedniej części cewy nerwowej powstanie mózg, z tylnej – rdzeń kręgowy. Od 18 do 28 dnia brzegi tej płytki unoszą się coraz wyżej, tworząc rynienkę nerwową. Brzegi rynienki zbliżają się do siebie i zrastają, tworzac cewę nerwową. Proces zamykania się cewy rozpoczyna się w odcinku odpowiadającym części szyjnej rdzenia kręgowego i przesuwa się w kierunku dogłowowym i doogonowym. Otwór dogłowowy zamyka się w 25 dniu, odcinek doogonowy – w 26 – 28 dniu od zapłodnienia. Z przedniej części cewy nerwowej powstanie mózg, z tylnej – rdzeń kręgowy.

20 Jak powstaje uklad nerwowy? 3 etap – NEURULACJA WTÓRNA Następuje proces dalszego rozwoju rdzenia kręgowego, kanalizacja tylnej części cewy nerwowej (do 7 tygodnia po zapłodnieniu) Następuje proces dalszego rozwoju rdzenia kręgowego, kanalizacja tylnej części cewy nerwowej (do 7 tygodnia po zapłodnieniu)

21 Jeśli dojdzie do zaburzeń w trakcie zamykania się cewy nerwowej, może doprowadzić to do nieodwracalnych zmian. Zaburzenia w zamykaniu się cewy nerwowej w odcinku głowowym doprowadzić mogą do bezmózgowia lub przepukliny oponowo - mózgowej. Natomiast zaburzenia w zamknieciu tylnego odcinka cewy nerwowej prowadzą do przepukliny rdzenia kręgowego.

22 Wady cewy nerwowej są jedną z przyczyn niepełnosprawności wśród dzieci i wczesnej umieralności niemowląt. W Polsce WCN występują u 1 – 2 dzieci na 1000 urodzeń

23 Przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć na co najmniej 4 tygodnie przed planowanym zajściem w ciążę oraz w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Od kiedy należy przyjmować kwas foliowy?

24 Ponieważ: 30% ciąż jest nieplanowanych, dlatego każda kobieta w wieku rozrodczym powinna przyjmować codziennie 1 tabletkę kwasu foliowego w dawce 0.4 mg

25 Skutki uboczne Codzienne przyjmowanie kwasu foliowego jest całkowicie bezpieczne. Przeprowadzone obserwacje i badania kobiet i ich dzieci, które stosowały profilaktycznie kwas foliowy, nie wykazały skutków ubocznych.

26 Grupy kobiet ze zwiększonym ryzykiem urodzenia dziecka z WCN Kobiety z obciążeniem rodzinnym – jeśli w rodzinie urodziło się dziecko z WCN;Kobiety z obciążeniem rodzinnym – jeśli w rodzinie urodziło się dziecko z WCN; Kobiety chore na cukrzycę;Kobiety chore na cukrzycę; Kobiety chore na padaczkę, przyjmujące leki przeciw drgawkowe;Kobiety chore na padaczkę, przyjmujące leki przeciw drgawkowe; Kobiety u których występują niedostatki żywieniowe, ubóstwo.Kobiety u których występują niedostatki żywieniowe, ubóstwo.

27 Jeśli jesteś jedną z nich, zanim zajdziesz w ciążę, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem bądź zgłoś się do ośrodka prowadzącego poradnictwo genetyczne.

28 Profilaktyka wad cewy nerwowej na świecie. Obowiązkowe wzbogacanie niektórych produktów zbożowych w kwas foliowy: Australia, Irlandia, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. Zalecanie przyjmowania kwasu foliowego przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym: Norwegia, Południowa Afryka, Stany Zjednoczone. Zalecenie przyjmowania kwasu foliowego przez kobiety planujące ciąże: Chiny, Dania, Węgry, Nowa Zelandia, Australia. Zalecenie spożywania produktów zawierających foliany : Australia Kanada, Dania, Irlandia, Norwegia, Stany Zjednoczone

29 Niektóre preparaty witaminowe zawierajace kwas foliowy. Biovital Centrum Doppelherz Energovital tonik Falvit Duovit Folik Materna Biovital Plus Visolvit Vitaral Vitrum Prental Multi-sanostol Multi-tabs Prenatal Multivitaminum Vigor Complete

30 Prowadzić zdrowy styl życia; Prowadzić zdrowy styl życia; Przyjmować codziennie 0.4 mg kwasu foliowego Przyjmować codziennie 0.4 mg kwasu foliowego Spożywać produkty zawierające duże ilości folianów. Spożywać produkty zawierające duże ilości folianów. Co mogę i zamierzam zrobić dla mojego przyszłego dziecka


Pobierz ppt "Chcę urodzić zdrowe i piękne dziecko Zapobieganie wrodzonym wadom cewy nerwowej Joanna Jarmolińska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google