Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK URODZIĆ ZDROWE DZIECKO? KWAS FOLIOWY. Co to jest kwas foliowy? Należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i jest macierzystym związkiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK URODZIĆ ZDROWE DZIECKO? KWAS FOLIOWY. Co to jest kwas foliowy? Należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i jest macierzystym związkiem."— Zapis prezentacji:

1 JAK URODZIĆ ZDROWE DZIECKO? KWAS FOLIOWY

2 Co to jest kwas foliowy? Należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i jest macierzystym związkiem grupy folianów występujących w produktach spożywczych. Głównym zadaniem biologicznym kwasu foliowego jest udział w budowie DNA ( kwasu dezoksyrybonukleinowego) ( kwasu dezoksyrybonukleinowego)

3 GDZIE WYSTĘPUJE KWAS FOLIOWY? Ciemnozielone warzywa Ciemnozielone warzywa (sałata, kapusta, brukselka, brokuły) (sałata, kapusta, brukselka, brokuły) Pełne ziarna zbóż( chleb, makaron z mąki pełnoziarnistej) Pełne ziarna zbóż( chleb, makaron z mąki pełnoziarnistej) Rośliny strączkowe Rośliny strączkowe (fasola, groszek, soja) (fasola, groszek, soja) Wątroba Wątroba

4 Niedobór kwasu foliowego u kobiet w wieku rozrodczym jest przyczyną: Wrodzonych wad rozwojowych zarodka i płodu, w tym wad cewy nerwowej Wrodzonych wad rozwojowych zarodka i płodu, w tym wad cewy nerwowej Samoistnych poronień Samoistnych poronień Uszkodzeń łożyska Uszkodzeń łożyska

5 Niedobór kwasu foliowego u ludzi w każdym wieku powoduje: Nasilenie rozwoju procesów miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca Nasilenie rozwoju procesów miażdżycowych i choroby niedokrwiennej serca Podatność komórek na zmiany nowotworowe Podatność komórek na zmiany nowotworowe Zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym Zaburzenia psychiczne o charakterze depresyjnym Występowanie niedokrwistości złośliwej Występowanie niedokrwistości złośliwej

6 CHCESZ URODZIĆ ZDROWE DZIECKO? PAMIĘTAJ ! Codziennie spożywaj produkty bogate w kwas foliowy oraz preparaty wielowitaminowe dostępne w aptece. Codziennie spożywaj produkty bogate w kwas foliowy oraz preparaty wielowitaminowe dostępne w aptece.


Pobierz ppt "JAK URODZIĆ ZDROWE DZIECKO? KWAS FOLIOWY. Co to jest kwas foliowy? Należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B i jest macierzystym związkiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google