Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

A b s t r a k c j o n i z m : wyzwolenie od tematu odejście od rzeczywistości rezygnacja z naśladowania natury W sztuce abstrakcyjny oznacza niepodobny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "A b s t r a k c j o n i z m : wyzwolenie od tematu odejście od rzeczywistości rezygnacja z naśladowania natury W sztuce abstrakcyjny oznacza niepodobny."— Zapis prezentacji:

1 A b s t r a k c j o n i z m : wyzwolenie od tematu odejście od rzeczywistości rezygnacja z naśladowania natury W sztuce abstrakcyjny oznacza niepodobny do żadnego tworu natury, dzieło abstrakcyjne jest więc nieprzedstawiające.

2 Abstrakcja istniała w sztuce zawsze. Spotykamy ją w amuletach ludów pierwotnych… Stonehenge Wenus z Willendorfu Egipski krzyż ANKH Skarabeusz Oko Horusa Amulet do zawieszenia na szyi.

3 …prehistorycznych jaskiniach np. w Lascaux i Altamirze

4 Potem abstrakcjonizm widoczny jest we wszystkich kulturach świata w postaci ornamentów.

5 Abstrakcjonizm dzielimy na dwa kierunki: Abstrakcjonizm geometryczny – zimny Abstrakcjonizm spontaniczny (niegeometryczny) - gorący zimny gorący

6 Ukształtowaniem formy obrazu kieruje rozwaga i namysł w podziale płótna. Obraz abstrakcyjny geometryczny przedstawia głęboko przemyślany podział płaszczyzny – artysta tworząc dzieło snuje intelektualną refleksję.

7 Żywiołowy, swobodny, spontaniczny i szybki sposób tworzenia obrazu. Obrazy abstrakcyjne gorące wyrażają uczucia i emocje artystów.

8 Za ojca abstrakcjonizmu uważa się Rosjanina Wassilego Kandinskiego. Jego pierwszym dziełem zapowiadającym abstrakcjonizm spontaniczny była Akwarela abstrakcyjna (poniżej).

9 Twórczość Kandinskiego pojawiła się w kolekcjach znaczków pocztowych. Obok fotograficzny i malarski portret artysty.

10 Abstrakcjoniści szukali nowych form tj. LINIA - PLAMA, PION - POZIOM

11 Korzeni abstrakcjonizmu możemy się doszukiwać w pracach francuskiego postimpresjonisty Paula Cezannea. Góra św.Wiktorii P. Cezanna praojca kubizmuPejzaż abstrakcyjny W. Kandinskiego

12 Różne okręgi Kandinskiego, po prawej stronie prace uczennicy gimnazjum Agaty Drewniak.

13 Paul Klee Szwajcarski rysownik i malarz. W nurcie abstrakcji tworzy poetyckie obrazy inspirowane rysunkami dzieci, sztuką afrykańską i kaligrafią. Ogród różany i dwa krajobrazy.

14 Twórczość Paula Klee często określana jest mianem realizmu magicznego. Prostota przeżycia, radość tworzenia i intelektualny humor przeplatają się w dziełach Klee.

15 Piet Mondrian Artysta na pewnym etapie tworzenia dzieła zaczął je oczyszczać ze wszystkiego co mogłoby przypominać świat rzeczywisty. Tłumaczył, że jego malarstwo łączy ze sobą przeciwieństwa istniejące w kosmosie, przyrodzie, człowieku i sztuce. Wynaleziony przez artystę sposób malowania nazywa się neoplastycyzm.

16 Mondrian komponował obraz dzieląc jego przestrzeń na pola kwadratowe i prostokątne, wypełniając kolorami podstawowymi i czernią lub bielą.

17 Pomalowana figurka królika w charakterystyczne barwy i kształty przez Mondriana. Po prawej stronie zabawny prześmiewczy rysunek znaleziony w Internecie: tak wyglądać musi pies Mondriana.

18 Kazimierz Malewicz Rozpoczął nowy kierunek w sztuce zwany suprematyzmem twierdząc, że odczucie malarskie ma wartość najwyższą i przeważa nad treścią obrazu. Czarny kwadrat na białym tle

19 Opracowanie na podstawie źródeł internetowych i innych. Prezentacja przeznaczona do celów edukacyjnych. Przedstawiając prezentację poszczególne jej slajdy i opisy należy omówić w oparciu o dodatkowe spostrzeżenia i komentarze.


Pobierz ppt "A b s t r a k c j o n i z m : wyzwolenie od tematu odejście od rzeczywistości rezygnacja z naśladowania natury W sztuce abstrakcyjny oznacza niepodobny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google