Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Salvador Dali S u r r e a l i z m.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Salvador Dali S u r r e a l i z m."— Zapis prezentacji:

1 Salvador Dali S u r r e a l i z m

2 Manifest surrealistów Twórcą „Manifestu surrealistycznego”, ogłoszonego w 1924 roku był filozof i poeta Andre Breton. W manifeście surrealiści buntowali się przeciw temu co klasyczne, realistyczne, empiryczne, racjonalne. Nowy kierunek burzył logiczny porządek rzeczywistości. Andre Breton

3 Surrealiści w swoich obrazach tworzyli wizje groteskowe, z pogranicza jawy, snu, fantazji, halucynacji. Zafascynowani byli sferą podświadomości człowieka, hipnozą i rozwijającą się w tym czasie psychoazalizą. „Widmo Afrodyty”

4 Salvador Dali Salvador Dali Najbardziej znany z surrealistów, Hiszpan, jeden z najciekawszych artystów XX wieku, bywał postrzegany jako ekscentryk. W malarstwie wymyślił własną metodę paranoiczno – krytyczną. „Płonąca żyrafa”

5 „W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką
„W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem - Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości”- powiedział o sobie Salvador Dali.

6 Wielki wpływ na twórczość artysty miały spotkania z Joan Miro i Pablo Picassem,a w 1929 roku poznanie Gali – przyszłej żony i muzy artysty. Posiadłość Salvadora Dalego i Gali w Hiszpani.

7 W 1928 roku za wstawiennictwem Joana Miro Dali stał się pełnoprawnym członkiem grupy surrealistów. Został z niej jednak wykluczony w 1937 roku, ponieważ zarzucono mu popieranie faszyzmu i chciwość. Po hiszpańsku anagram ułożony z imienia i nazwiska artysty brzmi Awida Dollars co znaczy „chciwy na dolary. Wymyślił mu taki pogardliwy przydomek Andre Breton, kiedy Dali zarobił pierwsze duże pieniądze. „Labirynt”

8 Surrealiści cenili prace wykonane przez osoby niepełnosprawne intelektualnie i dzieci, bo uznali, że powstają one z naturalnej nie skażonej wiedzą teoretyczną chęci tworzenia. Oto przykłady twórczości Joana Miro. „Karnawał”, „Piesek szczekający do księżyca” i inne.

9 Salvador Dali był artystą niewątpliwie religijnym, lecz jego sposób przedstawiania treści biblijnych był bardzo oryginalny… „Madonna z Port Lligat” i „Madonna z Guadelupy”

10 Tytuły tych obrazów spróbujcie odgadnąć sami…

11 A oto sztandarowe dzieło artysty - symbol surrealizmu - „Uporczywość pamięci” lub inny tytuł tego obrazu: „Miękkie zegary”.

12 Dalí był modny wśród amerykańskich wyższych sfer
Dalí był modny wśród amerykańskich wyższych sfer. Sławy takie jak Jack Warner, czy Helena Rubinstein zamawiały u niego portrety. Dalí wziął udział w kręceniu filmu razem z Alfredem Hitchcockiem. Przygoda artysty z kinem zaczęła się w 1928 r. od współpracy z Luisem Buñuelem nad filmem „Pies andaluzyjski”. Zajmował się również projektowaniem biżuterii oraz odzieży dla Coco Chanel. „Metamorfoza Narcyza” „Leda atomica”.

13 „Kuszenie św. Antoniego”

14 (Zurbaran-hiszpański
„Czaszka Zurbarana” (Zurbaran-hiszpański malarz barokowy). „Hiszpania”

15

16 „Portret Pablo Picassa”
„Portret Mae West”

17 Twórczość i wizje surrealistów inspirowały kolejnych artystów.
„Autoportret” Twórczość i wizje surrealistów inspirowały kolejnych artystów. O nieprzeciętnym życiu, sztuce, myśli i poczuciu humoru Salvadora Dalego można poczytać w jego autobiograficznej książce „Moje sekretne życie” – szczerze polecam! „Dali jako Mona Lisa-autoportret”.

18 Prezentacja służy do przeprowadzenia lekcji o malarstwie nadrealnym w gimnazjum.


Pobierz ppt "Salvador Dali S u r r e a l i z m."

Podobne prezentacje


Reklamy Google