Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pi ę kne kobiety renesansu Autor : Aleksandra Stachnik Klasa II LG.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pi ę kne kobiety renesansu Autor : Aleksandra Stachnik Klasa II LG."— Zapis prezentacji:

1 Pi ę kne kobiety renesansu Autor : Aleksandra Stachnik Klasa II LG

2 Mona Lisa Modelką jest kobieta o imieniu Lisa Gherardini, żona bogatego florenckiego kupca Francesco Giocondo, który zamówił ten portret u da Vinci. Portret zawisnąć miał w jadalni, stąd jego niewielkie rozmiary (Leonardo da Vinci)

3 Dama z gronostajem Trzymane przez modelkę zwierzątko, nazywane gronostajem, a wcześniej łasiczką, ma złożone znaczenie emblematyczne, jego grecka nazwa galée zawiera się w nazwisku Gallerani - jest więc nawiązaniem do nazwiska modelki. (Leonardo da Vinci)

4 Portret kobiety ( obraz Rafaela) Tożsamość kobiety jest do dnia dzisiejszego podawana w wątpliwość,zgodnie z tradycją literacką uważa się iż jest to portret Margherity, córki Francesca Lutiego, kobieta podczas pobytu mistrza w Rzymie była kochanką malarza. (Rafael Santi)

5 Madonna della seggiola Obraz przedstawia Madonnę z dzieckiem i z małym Janem Chrzcicielem, Matka Boża została przedstawiona we współczesnym malarzowi, kobiecym stroju rzymskim, siedząca na bogato ozdobionym krześle, z uniesionymi kolanami i czule obejmująca dziecko. (Rafael Santi)

6 Madonna z goździkiem Czerwony goździk jest w tym przedstawieniu symbolem czystej i głębokiej miłości Marii do Jezusa. (Leonardo da Vinci)

7 Madonna Sykstyńska Główną treść obrazu tworzy tytułowa Matka Boża z Dzieciątkiem, wraz z adorującymi ich papieżem Juliuszem II ukazanym tutaj jako Św. Sykstus, oraz Św. Barbarą. (Rafael Santi)


Pobierz ppt "Pi ę kne kobiety renesansu Autor : Aleksandra Stachnik Klasa II LG."

Podobne prezentacje


Reklamy Google