Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rola malarstwa na przestrzeni dziejów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rola malarstwa na przestrzeni dziejów"— Zapis prezentacji:

1 Rola malarstwa na przestrzeni dziejów
prezentacja wykonana przez Zofię Greniuk nauczycielkę plastyki i informatyki

2 MALARSTWO podstawowa gałąź sztuk plastycznych, której istotą jest posługiwanie się linią i barwą, niekiedy tylko plamą barwną na płaszczyźnie.

3 Malarstwo, znane niemal od zarania ludzkości we wszystkich prawie środowiskach etnicznych i kręgach kulturowych, służyło w ciągu swej historii różnym celom i wykształciło niezwykłe bogactwo tematów. 1. Tematyka religijna. 2. Tematyka świecka: - sceny rodzajowe, - portret, - batalistyka, - mitologia, - martwa natura, - pejzaż, - weduty miejskie. Paleolityczne malarstwo naskalne 15-10 tys.l.p.n.e.

4 ŚREDNIOWIECZE Malarstwo służyło przekazaniu odczuć religijnych. Malarz zgodnie z duchem epoki i zapotrzebowaniem na tematykę religijną malował postacie świętych oraz sceny religijne.

5 RENESANS Malarstwo prezentuje wierne odzwierciedlenie natury, życie doczesne człowieka i to co go otacza.

6 BAROK Chciano widzieć świat realny w sztuce takim, jaki był w rzeczywistości. Dlatego ceniono rodzimy pejzaż i malarstwo rodzajowe. Mieszczanie kupowali obrazy do ozdoby mieszkań, ale także jako lokatę kapitału.

7 ROKOKO stworzyło zupełnie nową stylistykę
ROKOKO stworzyło zupełnie nową stylistykę. Zmalało znaczenie tematyki historycznej, a ograniczona została religijna i mitologiczna. Dominowała tematyka rodzajowa, ukazując miłe spędzanie czasu oraz życie wyższych warstw społecznych – zabawy towarzyskie.

8 KLASYCYZM Na nowo ożyły tematy religijne i mitologiczne przedstawiane z przewagą doskonałego rysunku, jako wynik rozumu nad barwą czyli intuicji

9 ROMANTYZM Malarstwo przesycone metafizyką służyło wywołaniu nastroju nostalgii, zadumy. Pojawiły się nowe tematy takie jak historyczne wydarzenia narodów.

10 REALIZM Realizm w malarstwie przejawiał się w ukazywaniu scen z życia codziennego wraz z całą brzydotą i cierpieniem mu towarzyszącym.

11 IMPRESJONIZM Wraz z rozwojem techniki a szczególnie fotografii w malarstwie pojawił się nowy nurt. Polegał on na odejściu od wiernego sposobu przedstawiania rzeczywistości na rzecz wrażenia, obrazu chwili.

12 SECESJA Reakcją na impresjonistyczny brak konkretności formy był powrót do linii i konturu jako środka przekazu i nośnika emocji.

13 KUBIZM, FOWIZM, EKSPRESJONIZM Sztandarowym punktem stały się przeżycia wewnętrzne artysty, świat wykreowany w wyobraźni, całkowicie irracjonalny. Malarstwo to budziło wiele kontrowersji, gdyż zaprzeczało swoją formą kanonom piękna, do którego przywykł przeciętny odbiorca. Fowizm MAURICE VLAMINCK (1876–1958) Holowniki na Sekwanie 1906

14 Picasso (Kubizm) Munch (Ekspresjonizm) Vlamenck (Fowizm)

15 Prezentację wykonała: Zofia Greniuk nauczycielka plastyki.
Ilustracje i treść: Multimedialna Encyklopedia PWN Sztuka 1999

16 Na malarstwo XX wieku niezaprzeczalny wpływ miał rozwój kinematografii
Na malarstwo XX wieku niezaprzeczalny wpływ miał rozwój kinematografii. Uwidacznia się to w uchwyceniu równocześnie wielu momentów zachodzących w rzeczywistości. Zaczęto poszukiwać nowych środków wyrazu. Znaleziono je w przedmiotach, ich barwie i bryle. Tematem malarstwa stały się wszelkie formy ruchu, oddanie w malarstwie nowego wymiaru – czasu. Sprawą najważniejszą stało się przekazanie stanów duszy i emocji towarzyszących aktowi tworzenia.


Pobierz ppt "Rola malarstwa na przestrzeni dziejów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google