Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Procentowe przystanki naszej rzeczywistości”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Procentowe przystanki naszej rzeczywistości”"— Zapis prezentacji:

1 „Procentowe przystanki naszej rzeczywistości”
Elżbieta Marchwacka Bączyk Justyna Cierniak Agnieszka Dominik Tułacz Figiel Marta Górecki Mateusz Janiak Martyna Kłysz Daria Kozłowska Małgorzata Mielcarek Ewelina Młynek Aleksandra Nowak Kamil Rokita Szymon Siciarek Faustyna Sobierajczyk Anita Strzelecka Weronika Woźny Grzegorz Ziółkowska Natalia

2 Cel główny: uświadomienie powszechności i potrzeby stosowania procentów w życiu codziennym i najbliższym otoczeniu. CELE SZCZEGÓŁOWE wykonanie prezentacji w programie PowerPoint o historii i zastosowaniu procentów, przygotowanie ulotki informacyjnej w programie Publisher w którym banku oszczędzać, gdzie pożyczać ?, wykorzystanie kalkulatorów bankowych wykonanie gazetki ściennej o procentach w życiu domowym, przygotowanie ankiety dotyczącej procentowego wykorzystania budżetu domowego i opracowanie jej wyników, napisanie rymowanej scenki o wykorzystaniu funduszy unijnych, opracowanie procentowych danych naszej szkoły w arkuszu kalkulacyjnym i wykorzystanie ich do przygotowania prezentacji multimedialnej, opracowanie testu w języku HTML z elementami JavaScript o podatkach w życiu codziennym, i przygotowanie konkursu, wykorzystanie kalkulatora do obliczeń, przygotowanie krótkiego filmu reklamującego nasz projekt oraz filmu z prezentacji projektu wykonanie strony internetowej projektu

3 Projekt jest pomocą multimedialną dla uczniów naszej szkoły i nie tylko, wszystkie prace związane z projektem dostępne są na stronie internetowej. Harmonogram prac został wykonany przy pomocy wykresu Gantta Projekt zawiera różnorodne i cenne wiadomości o procentach, min. procentowe przystanki rzeczywistości, która otacza uczniów: Przystanek I – „Historia i zastosowanie procentów” Przystanek II – „Jak oszczędzać, gdzie pożyczać” Przystanek III – „Procenty w życiu domowym” Przystanek IV – „Nasze gimnazjum w procentach.” Przystanek V – „Procenty w życiu codziennym”

4 Narzędzia, programy komputerowe i internetowe:
wyszukiwarka Google - do wyszukiwania informacji: o kredytach i lokatach, o historii i zastosowaniu procentów, do wyszukiwania obrazków do testu, program Publisher do ulotek o lokatach i kredytach, PowerPoint do tworzenia prezentacji z zakresu wiadomości o procentach - gimnazjum w procentach, konkurs, arkusz kalkulacyjny do opracowania wyników ankiety i wyników o naszym gimnazjum, program AdbeReader do zapisu plików na stronę internetową, Picture Manager i Gimp do obróbki zdjęć, Word do napisania scenki,

5 Narzędzia, programy komputerowe i internetowe cd.:
Projekt Gantta do harmonogramu prac, HTML z elementami JavaScript do testu wiedzy o procentach i strony internetowej, Movie Maker do tworzenia filmu, program do rozliczania PIT-ów, kalkulatory bankowe, kalkulator do obliczeń, kamera cyfrowa do nagrania prezentacji, aparat cyfrowy do wykonania zdjęć, skaner do skanowania faktur

6 Organizacja pracy: Uczniowie sami dobrali się w zespoły,
Projekt zrealizowany wśród 17 chętnych uczniów z klasy z I b-3, IIa-7, III b-7 Uczniowie sami dobrali się w zespoły, samodzielny wybór motywował ich do pracy. Każdy z uczniów miał do wykonania określone zadanie, które składało się na całość projektu, każdy był szefem samego siebie Przystanek I– „Historia i zastosowanie procentów” 2 uczniów, Przystanek II – „Jak oszczędzać, gdzie pożyczać” –

7 Organizacja pracy cd.: Przystanek III – „Procenty w życiu domowym”
4 uczniów, Przystanek IV – „Nasze gimnazjum w procentach.” 3 uczniów, Przystanek V – „Procenty w życiu codziennym” Strona internetowa i filmy 2 uczniów.

8 Rola nauczyciela: Pokazałam jak wykorzystać wykres Ganta.
Podzieliłam obowiązki pomiędzy realizatorów. Pokazałam przykład opracowania jednego zadania w teście i inny test opracowany w HTML z wykorzystaniem JavaScript, jak powinien działać, jak zaznaczyć prawidłową odpowiedź i przydzielić jej punkty. Udzielałam pomocy w rozwiązywaniu zadań i problemów dotyczących obliczeń procentowych i strony internetowej. Koordynowałam pracą całego zespołu i poszczególnych grup. Pomogłam napisać scenariusz scenki i prezentacji projektu.

9 Efekty pracy uczniów: Przystanek I
Przygotowanie prezentacji multimedialnej o historii i zastosowaniu procentów, w prezentacji jest wiele ciekawych informacji, między innymi wywiad na temat procentów i wierszyk o procentach z przeznaczeniem dla uczniów, którzy zapominają ile to jest np. 1%. Informacje zawarte w prezentacji wyszukane zostały w Internecie, oraz podręcznikach do matematyki

10 Efekty pracy uczniów cd.:
Przystanek II Wykonanie 2 ulotek informacyjnych: o lokatach i kredytach Zebranie informacji dotyczących lokat i kredytów w Internecie, odwiedzenie banków w Kaliszu i w Iwanowicach , porównanie lokat i kredytów, wykorzystanie kalkulatorów kredytowych.

11 Efekty pracy uczniów cd.:
Przystanek III Zebranie faktur, paragonów, zeznań podatkowych- skanowanie i obróbka, wypełnianie PIT-ów programem, ułożenie tekstu rymowanej scenki, wykonanie gazetki ściennej. Przygotowanie i przeprowadzenie ankiety oraz opracowanie jej wyników o wykorzystaniu budżetu domowego. Zebrane informacje zostały opracowane w arkuszu kalkulacyjnym. Wszystkie zebrane materiały zostały poddane obróbce w programie Paint i Picture Menager.

12 Efekty pracy uczniów cd.:
Przystanek IV Zebrane informacji, opracowanie wyników w arkuszu kalkulacyjnym oraz przygotowanie prezentacji o naszym gimnazjum.

13 Efekty pracy uczniów cd.:
Przystanek V Przygotowanie konkursu o procentach i testu sprawdzającego wiedzę z procentów w życiu codziennym. Na początku odwiedzenie sklepów w Iwanowicach, aby zobaczyć czy nasze sklepy stosują wyprzedaże, upusty, rabaty, promocje.

14 Efekty pracy uczniów cd.:
Strona internetowa z całego projektu, Film-reklama projektu. Film-prezentacja projektu

15 Prezentacja projektu:
1. Powitanie przedstawienie tematu i podanie co zawiera projekt oraz adres strony internetowej projektu (autor strony wyświetlił ją na ekranie) 2. Prezentacja reklamówki projektu (pokazanie filmu ze zdjęciami z projektu i nazwiskami uczniów realizujących projekt) i wykresu Gantta. 3. Prowadzący zapowiadał poszczególne przystanki – uczniowie z tabliczką swojego przystanku wychodzili na środek 4. Zapowiedź prezentacji poszczególnych przystanków: Uczniowie przygotowali podsumowanie pracy i przedstawiali co w danym zakresie wykonali • Przystanek I-Ola i Martyna na przemian prezentowały wykonaną prezentację, na koniec zaprezentowały napisany przez siebie wiersz. • Przystanek II-Informacja o sposobie pracy nad przystankiem i o efekcie pracy grupy- rozdanie opracowanych ulotek gościom

16 Prezentacja projektu cd:
• Przystanek III-Prezentacja pracy grupy co zostało wykonane i w jaki sposób przygotowane, prezentacja gazetki ściennej i wyników ankiety „wykorzystanie budżetu domowego” Przedstawienie rymowanej scenki „procenty w życiu domowym” • Przystanek IV -Omówienie pracy nad przystankiem – prezentacja opracowanych wyników naszego gimnazjum w procentach • Przystanek V –omówienie pracy zespołu, prezentacja testu-pokazanie jak działa i gdzie można sprawdzić swoją wiedzę Konkurs 1 uczeń z każdej klasy, pytania konkursowe wyświetlane w formie prezentacji, uczniowie odpowiadali podnosząc tabliczki z a, b lub c. 5. Podsumowanie i podziękowanie za pracę uczniom przez opiekuna projektu. 6. Wolne głosy. 7. Podziękowanie dyrektora.

17 Wnioski: Uczniowie nauczyli się:
Sprawnie pracować w grupie i wypełniać obowiązki na czas. Pracować z wykresem Gantta. Posługiwać się programem Publisher. Tworzyć testy w HTML z elementami JavaScript. Umieścić stronę w Internecie. Umieszczać na stronie prezentację Pracować z tabelami w HTML. Nagrywać film kamerą cyfrową. Tworzyć film w Movie Maker z podkładem głosowym Rozliczać Pity programem. Korzystać z kalkulatorów kredytowych. Opracować wyniki ankiety.

18 Wnioski: Nauczyciel zyskał:
Fajną przygodę i ogromne zadowolenie z pracy uczniów. Bardzo dużo satysfakcji. Nauczyłam się pracować z programem Publisher, poznałam Gimpa i Movie Maker, oraz projekt Gantta.

19 Wnioski – cytaty uczniów:
„Warto było zaangażować się w ten projekt bo efekty są znakomite, a co więcej nauczyliśmy się sprawnie pracować w grupie i wypełniać obowiązki na czas. Uważam, że czas poświecony na wykonanie projektu był czasem w pełni wykorzystanym i nie zmarnowanym.” „Projekt pomógł nam po części zrozumieć cele i funkcjonowanie banków. Było to dla nas przydatne i niezapomniane doświadczenie. ”Była to dla nas niesamowita przygoda po krainie procentów i wspaniałe doświadczenie na przyszłość.”


Pobierz ppt "„Procentowe przystanki naszej rzeczywistości”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google