Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miejsce fotowoltaiki w regionach Kierunki rozwoju zastosowań technologii opartej o konwersję energii słonecznej w energię elektryczną Kwiecień 2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miejsce fotowoltaiki w regionach Kierunki rozwoju zastosowań technologii opartej o konwersję energii słonecznej w energię elektryczną Kwiecień 2014."— Zapis prezentacji:

1 Miejsce fotowoltaiki w regionach Kierunki rozwoju zastosowań technologii opartej o konwersję energii słonecznej w energię elektryczną Kwiecień 2014

2 Światowy rynek PV  37 GW mocy nowo dodanej globalnie 2013  Skumulowana moc zainstalowana 136,7 GW pod koniec ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 35 % w stosunku do roku poprzedniego  Dynamiczne rynki azjatyckie, na czele z Chinami i Japonią (około 11 GW i 7 GW r.)  Europa stanowiła tylko 28% rynku światowego  region Azji i Pacyfiku reprezentuje 57% zeszłorocznego rynku  Niemcy 57 % spadek w porównaniu do 2012 r. Włochy odnotowały spadek rynku o 70%  Chiny doświadczają silnego i trwałego wzrostu

3 Światowy rynek PV

4

5 Polski rynek PV Prawo: Ustawa Prawo Energetyczne Projekt Ustawy o OZE

6 Etapy uruchomienia instalacji PV  Projekt koncepcyjny  Decyzja o uwarunkowaniach Środowiskowych  Decyzja o Warunkach Zabudowy  Decyzja o Warunkach Przyłączenia do sieci  Projekt Budowlany  Pozwolenie na Budowę  BUDOWA INSTALACJI PV  Koncesja  Odbiór i przekazanie do eksploatacji

7 Polski rynek PV  Systemy wsparcia  Programy Bocian i Prosument (NFOŚiGW)  W związku z proponowanym systemem wsparcia OZE założono, iż rozwój technologii fotowoltaicznej zostanie ograniczony jedynie do mikroinstalacji  Lokalne grupy energetyczne (LGE)  Idea LGE bazuje m.in. na przykładzie z Niemiec, gdzie działa ponad 1000 tzw. spółdzielni energetycznych - produkujących i sprzedających energię lokalnie. W Polsce można by to sobie wyobrazić np. na bazie biogazowni, małych wiatraków i fotowoltaiki na poziomie gmin.

8 Motywy założenia spółdzielni energetycznych w Niemczech

9 Spółdzielnie Energetyczne w Niemczech  Większość inwestycji spółdzielczych w energetyce związana jest z fotowoltaiką, ponieważ jest to najprostszy sposób na realizację inwestycji. Część spółdzielni realizuje inwestycje oparte na biomasie lub biogazie, w tym w lokalne sieci cieplne. Zaczynają pojawiać się także spółdzielcze inwestycje w obszarze energetyki wiatrowej.  W 2012 roku w spółdzielnie energetyczne w Niemczech zaangażowane było ponad 80 000 osób i 260 milionów Euro. Produkowały one 290 000 MWh energii, która mogłaby zasilić 83 000 średniej wielkości gospodarstw domowych.  Dynamiczny rozwój spółdzielni energetycznych w Niemczech pokazuje, jak stabilne w oczach Niemców jest otoczenie prawne sprzyjające rozwojowi energetyki odnawialnej.

10 A co u nas?  W Polsce minimalna liczba osób fizycznych potrzebna do założenia spółdzielni to 10 osób, a osób prawnych – 3  Obecnie cały urok energii odnawialnej wiąże się z dość dobrą ceną energii, kiedy mówimy o zużywaniu jej na własne potrzeby. Za ub. rok cena energii dla gospodarstwa domowego wynosiła 500 zł netto, a to znaczy, że każdy płacił około 620 zł za MWh.  Gospodarstwo trzyosobowe to ok. 2-3 MWh rocznie.  Fotowoltaika spłaca się w kilka lat  Cena energii sprzedawanej wynosiła poniżej 200 zł netto za MWh.

11 Stereotypy  W Polsce nie ma prawa  OZE zagraża Węglowi  Dzięki OZE można się uniezależnić od OSD  Banki akumulatorów Są dobre praktyki mamy rentę zapóźnienia TRMEW Obrót Sp zoo – wolumen ponad 200 GWh

12 mgr inż. Artur Pawelec tel. kom. 602 275 382


Pobierz ppt "Miejsce fotowoltaiki w regionach Kierunki rozwoju zastosowań technologii opartej o konwersję energii słonecznej w energię elektryczną Kwiecień 2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google