Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE"— Zapis prezentacji:

1 KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE

2 NIEMCY Niemcy znajdują się w Europie Środkowej. Kraj ten łączy nie tylko położoną nad morzami Europę Zachodnią z kontynentalną Europą Wschodnią, ale także ciepłe południe z zimną północą. Niemcy to kraj nizin, wzgórz i wysokich gór. Krajobraz jest bardzo zróżnicowany. Na południu kraj otulają Alpy, dalej aż Morza Północnego i Bałtyku rozciągają się zalesione, średniej wielkości wzgórza. Republika Federalna Niemiec po zjednoczeniu obu krajów w 1990 roku należy do państw o największym zaludnieniu w Europie. Jej powierzchnia wynosi km2. Przekątna kraju, od północy na południe, mierzona na niebie, to 876 kilometrów; z zachodu na wschód to 640 kilometrów. 

3 CO WARTO ZWIEDZIĆ W NIEMCZECH?
Będąc w Niemczech koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Scharfenstein leżący w Saksonii na wysokości 390 m n.p.m. Twierdza pochodzi z XIII wieku. Dziś znajduje się w niej Regionalne Muzeum Zabawek oraz Muzeum Karola Stülpnera. Innym niezwykłym miejscem jest Landshut, w którym znajduje się trzynastowieczny zamek Tranusnitz. Sale zamku prezentują równego rodzaju wystawy, w tym wystawę renesansowych dzieł sztuki. Kolejnym ważnym i ciekawym zamkiem jest Allstedt. Atrakcją tego miejsca jest możliwoŚć zamówienia noclegu w oryginalnej komnacie. Warta uwagi jest także zamkowa kaplica. Okresowo odbywają się tu różne urządzane w średniowiecznym stylu imprezy i uczty rycerskie. Neuschwanstein to zamek z bajki ozdobiony girlandami balkonów i mnóstwem wieżyczek, które wznoszą się wysoko ponad drzewami w Alpach bawarskich. Z kolei Zamek Hohenschwangau wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce o tej samej nazwie niedaleko Füssen, w południowo-zachodniej Bawarii. Oba zamki łączy Ulica Romantyczna. Warto też zajrzeć do zamku Saalburg w Bad Homburg oraz do słynnego Marienburga – monumentalnej twierdzy warownej.

4 NIEMIECKA KUCHNIA Kuchnia Niemiec jest bardzo interesująca, ponieważ posiada nie tylko swoje specyficzne narodowe potrawy, niespotykane nigdzie więcej na świecie, jak również wyróżnia się sposobami, którymi Niemcy te potrawy przygotowują. Oczywiście nie zapominając tu o sznyclu, czyli kawałku cielęciny z serem parmezan. Stosunek Niemców i ich ocena zdrowego, dobrze przygotowanego jedzenia jest znana na całym świecie. Każdy kto lubi smacznie pojeść, będzie niewątpliwie pod wrażeniem niemieckiej sztuki kulinarnej. Obecnie istnieją setki różnorodnych potraw i napojów, a wiele z nich można spotkać i spróbować tylko w pewnych regionach Niemiec. Niemcy słyną także ze świetnie przyrządzanych golonek, pieczeni wołowych, drobiu, a także pyz, pierogów, knedli oraz różnego rodzaju klusek. Przeróżne gatunki mięs przygotowują na wiele sposobów i podają zawsze z dodatkiem chleba, warzyw, ziemniaków oraz klusek. Wśród wielu potraw, które na trwałe weszły do światowego kanonu, a zostały wymyślone w Niemczech wymienić można mięsną roladę, przygotowane z różnymi ziołami i przyprawami jajka, hot-dogi, parówki, smażoną kiełbasę, hamburgery i inne. Ulubionym przysmakiem Niemców jest Apfelstrudel czyli strudel jabłkowy. Wykonuje się go z jabłkowego farszu z dodatkiem moczonych w rumie rodzynek, zawijanego w bardzo cienkie ciasto i pieczonego w piecu. Strudel podaje się na ciepło z dodatkiem lodów waniliowych. W  Niemczech jada się także serniki oraz placki z wiśniami i śliwkami. Szczególne miejsce zajmuje jednak tort Schwarzwaldzki - czekoladowe ciasto z wiśniami i bitą śmietaną.

5 SZWAJCARIA Szwajcaria poszczycić się może najwyższym wodospadem w Europie, jakim jest Mürrenbach (700 m), a także najstarszym hotelem górskim na świecie - Hotel Faulhorn (1832 r., 2680 m). Szwajcaria jest górzystym państwem, bez dostępu do morza, które położone jest w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest jednym z najmniejszych państw Europy - rozciągłość z północy na południe wynosi 220 km, a ze wschodu na zachód 350 km. W Szwajcarii obowiązują cztery języki urzędowe: niemiecki, którym posługuje się 63,7% populacji, francuski, którym mówi 20,4% populacji, włoski używany przez 6,5% populacji oraz język romansz, którym mówi 0,5% populacji. Na wschód od Berna (z wyjątkiem Ticino) przeważa język niemiecki. Na zachód od Berna przeważa język francuski. Język włoski jest najpowszechniejszym językiem w kantonie Ticino. Romansz, który wywodzi się z łaciny ludowej, najczęściej używany jest w kantonie Gryzonia.

6 SZCZYTY GÓRSKIE Na południe od Lucerny wznosi się góra Pilatus (2120 m), na szczyt, której dostać się można najbardziej stromą kolejką zębatą na świecie – 48%. Również w Alpach, ale na szczycie Signalkuppe znajduje się najwyżej położone schronisko w Europie Capanna Regina Margherita. Można w nim skorzystać nawet z bankomatu, który tym samym stał się najwyżej położonym bankomatem w Europie ( 4554 m). Alpy zajmują południową, południowo-zachodnią i wschodnią część kraju. Na północ od Alp znajduje się Wyżyna Szwajcarska. Na północnym zachodzie wyżyna ograniczona jest przez góry Jura. Większość północnej granicy z Niemcami biegnie wzdłuż Renu, który wpływa do Szwajcarii w pobliżu Schaffhausen. Część granicy z Niemcami oraz część granicy z Austrią przebiega przez jezior Bodeńskie, a jezioro Genewskie stanowi cześć granicy z Francją.

7 Państwo położone w Europie Środkowej.
AUSTRIA Państwo położone w Europie Środkowej. W skład Austrii wchodzi dziewięć krajów związkowych. Kraje związkowe dzielą się na 85 powiatów i 15 miast, i na 2368 gmin Stolica Austrii – Wiedeń – stanowi od 1986 oddzielny kraj związkowy.

8 MIEJSCA KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ.
Zdumiewające jezioro w Austrii ma długość 36 km, szerokość km i powierzchnię wraz z pasem trzcin 320 km 2, średnia głębokość 1 - 2m. Wprost legendarne są niektóre wzmianki o jeziorze Nezyderskim, które podobno pochłonęło na przestrzeni wieków całe wsie (na południe od Neusiedl są ruiny kościoła, który widoczny jest tylko przy niskim stanie wody). W Dürrnberg znajduje sie historyczna kopalnia soli - najstarsza dostępna turystycznie. Sól z Dürrnbergzapewniła Salzburgowi bogactwo i tym samym sfinansowała powstanie pięknych reprezentacyjnych budowli. To tutaj są najszybsze zjeżdżalnie oraz romantyczne podziemne jezioro.

9 MIEJSCA KTÓRE WARTO ZWIEDZIĆ.
Stolica Austrii szczyci się jednym z największych lunaparków w Europie. I słusznie. Prater, o którym mowa, to ogromny park rozpościerający się pomiędzy Dunajem a Kanałem Dunaju na powierzchni ponad 1,7 tys. hektarów. Niegdyś były to tereny łowieckie, teraz jest to miejsce zabaw i spotkań wiedeńczyków. Można tu znaleźć najrozmaitsze atrakcje – od przejażdżek kolejką górską, poprzez strzelnice i salony gier, na tunelach grozy i śmiechu skończywszy. Nad częścią parku zwaną Volksprater góruje gigantyczny diabelski młyn, który po wieży katedry św. Stefana stał się drugim symbolem Wiednia.

10 LICHTENSTEIN Księstwo Liechtenstein położone jest w środkowo-zachodniej Europie w Alpach, pomiędzy Austrią (z którą graniczy od wschodu) i Szwajcarią (graniczy z nią od zachodu), na wschodnim brzegu górnego Renu. Księstwo nie posiada dostępu do morza. Północną i zachodnią część kraju zajmuje szeroka, zalewowa dolina górnego Renu i Saminy, położona na wysokości 500 m n.p.m. Została ona zamieniona na pola uprawne. Wschodnią i środkową część Liechtensteinu zajmują Alpy Retyckie.

11 GOSPODARKA Księstwo należy do najbogatszych państw na świecie. Niskie podatki i korzystne przepisy sprawiły, że w Liechtensteinie mają siedziby liczne przemysłowe i finansowe firmy zagraniczne (około firm posiada tutaj nominalną siedzibę). Ważną gałęzią gospodarki jest turystyka (30% dochodów państwa) i sprzedaż oryginalnych znaczków pocztowych. Rolnictwo nastawione jest na uprawę zbóż, owoców, winorośli, warzyw i na hodowlę bydła. 25% terytorium Księstwa to obszary uprawne.

12


Pobierz ppt "KRAJE NIEMIECKOJĘZYCZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google