Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dawno, dawno temu, gdy nasz kraj pokryty był lasami, gdzie mieszkały dzikie zwierzęta, żył rycerz Benda.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dawno, dawno temu, gdy nasz kraj pokryty był lasami, gdzie mieszkały dzikie zwierzęta, żył rycerz Benda."— Zapis prezentacji:

1

2 Dawno, dawno temu, gdy nasz kraj pokryty był lasami, gdzie mieszkały dzikie zwierzęta, żył rycerz Benda.

3 Był on towarzyszem króla Bolesława Chrobrego. Benda i Bolesław wychowywali się razem i chodzili na wojny. Wiele lat później, Bolesław Chrobry podarował rycerzowi Bendzie za wierność i ofiarną służbę puszczę nad Czarną Przemszą.

4 Kiedy tu przybył Benda, długo szukał miejsca na swoją siedzibę. Któregoś dnia znalazł się pod górą otoczoną gęstym lasem, w pobliżu której płynęła rzeka. Po jej drugiej stronie widać było białe skały. Właśnie w tym miejscu Benda postanowił zbudować swoją warownię.

5 Zmuszał ludzi do ciężkiej pracy, wycinał lasy, łupał skały.

6 Gniewko, Stanko i Myślibór ścinali drzewa potrzebne do budowy zamku. Każdy z nich ścinał jeden gatunek drzew spośród dębów, świerków i brzóz. Jaki gatunek drzew ścinał każdy z nich, jeśli wiadomo, że: Stanko nie ścinał drzew iglastych, a Gniewko ścinał drzewa o białej korze?

7 Budowla powstała, jednak żaden robotnik nie otrzymał zapłaty. Zamiast niej otrzymali baty i zostali wtrąceni do piwnic. Rycerz okazał się być niedobrym władcą. Ciemiężony lud przeklinał swoją niedolę.

8 Tak było przez długie lata, aż spadła okrutna kara na Bendę. Podczas przechadzki pod murami zamku, od skały oderwał się głaz, który zmiażdżył jego żonę i dzieci.

9 Zrozpaczony Benda dopiero wówczas dostrzegł krzywdy, jakie wyrządził ludziom. Przyoblekł więc szaty mnicha i opuścił zamek.

10 Benda wyruszył w drogę w piątek, po południu. Wędrował lasami i polami, aż po 11 dniach dotarł do celu. W którym dniu tygodnia Benda zakończył swoją wędrówkę?

11 Zamieszkał w pustelni, w Gołonogu. Resztę życia spędził w ubóstwie, pomagając osadnikom.

12 Benda leczył chorych osadników, podając im do picia wywar z rumianku. Mężczyźni wypili 45 kubków wywaru, a kobiety o 23 kubki mniej od mężczyzn. Ile kubków rumianku razem wypili chorzy osadnicy?

13 Od tego czasu miasto otrzymało nazwę Bendzin, która później zmieniła się w Będzin.

14 Gniewko, Stanko i Myślibór ścinali drzewa potrzebne do budowy zamku. Każdy z nich ścinał jeden gatunek drzew spośród: dębów, świerków i brzóz. Jaki gatunek drzew ścinał każdy z nich, jeśli wiadomo, że Stanko nie ścinał drzew iglastych, a Gniewko ścinał drzewa o białej korze? Gniewko: Stanko: Myślibór: brzozy dęby świerki

15 Benda wyruszył w drogę, w piątek, po południu. Wędrował lasami i polami, aż po 11 dniach dotarł do celu. W którym dniu tygodnia Benda zakończył swoją wędrówkę? Odpowiedź: Benda zakończył swoją wędrówkę we wtorek.

16 Benda leczył chorych osadników, podając im do picia wywar z rumianku. Mężczyźni wypili 45 kubków wywaru, a kobiety o 23 kubki mniej od mężczyzn. Ile kubków rumianku wypili wszyscy chorzy osadnicy? Mężczyźni: 45 Kobiety : 45 – 23 = 22 Razem: 45 + 22 = 67 Odpowiedź: Chorzy osadnicy wypili 67 kubków rumianku.

17


Pobierz ppt "Dawno, dawno temu, gdy nasz kraj pokryty był lasami, gdzie mieszkały dzikie zwierzęta, żył rycerz Benda."

Podobne prezentacje


Reklamy Google