Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Matematyczny turniej Rycerza Bendy Legenda :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Matematyczny turniej Rycerza Bendy Legenda :"— Zapis prezentacji:

1 Matematyczny turniej Rycerza Bendy Legenda :
J. Janusz- Sender, J. Koneweckiej, J. Smętek „ Będzin, moja mała ojczyzna ” Ilustracje: uczniowie klasy III b

2 Dawno, dawno temu, gdy nasz kraj pokryty był lasami, gdzie mieszkały dzikie zwierzęta, żył rycerz Benda.

3 Był on towarzyszem króla Bolesława Chrobrego
Był on towarzyszem króla Bolesława Chrobrego. Benda i Bolesław wychowywali się razem i chodzili na wojny. Wiele lat później, Bolesław Chrobry podarował rycerzowi Bendzie za wierność i ofiarną służbę puszczę nad Czarną Przemszą.

4 Kiedy tu przybył Benda, długo szukał miejsca na swoją siedzibę
Kiedy tu przybył Benda, długo szukał miejsca na swoją siedzibę. Któregoś dnia znalazł się pod górą otoczoną gęstym lasem, w pobliżu której płynęła rzeka. Po jej drugiej stronie widać było białe skały. Właśnie w tym miejscu Benda postanowił zbudować swoją warownię.

5 Zmuszał ludzi do ciężkiej pracy, wycinał lasy, łupał skały.

6 Zadanie 1 Gniewko, Stanko i Myślibór ścinali drzewa potrzebne do budowy zamku. Każdy z nich ścinał jeden gatunek drzew spośród dębów, świerków i brzóz. Jaki gatunek drzew ścinał każdy z nich, jeśli wiadomo, że: Stanko nie ścinał drzew iglastych, a Gniewko ścinał drzewa o białej korze?

7 Budowla powstała, jednak żaden robotnik nie otrzymał zapłaty
Budowla powstała, jednak żaden robotnik nie otrzymał zapłaty. Zamiast niej otrzymali baty i zostali wtrąceni do piwnic. Rycerz okazał się być niedobrym władcą. Ciemiężony lud przeklinał swoją niedolę.

8 Tak było przez długie lata, aż spadła okrutna kara na Bendę
Tak było przez długie lata, aż spadła okrutna kara na Bendę. Podczas przechadzki pod murami zamku, od skały oderwał się głaz, który zmiażdżył jego żonę i dzieci.

9 Zrozpaczony Benda dopiero wówczas dostrzegł krzywdy, jakie wyrządził ludziom.
Przyoblekł więc szaty mnicha i opuścił zamek.

10 Zadanie 2 Benda wyruszył w drogę w piątek, po południu. Wędrował lasami i polami, aż po 11 dniach dotarł do celu. W którym dniu tygodnia Benda zakończył swoją wędrówkę?

11 Zamieszkał w pustelni, w Gołonogu
Zamieszkał w pustelni, w Gołonogu. Resztę życia spędził w ubóstwie, pomagając osadnikom.

12 Zadanie 3 Benda leczył chorych osadników, podając im do picia wywar z rumianku. Mężczyźni wypili 45 kubków wywaru, a kobiety o 23 kubki mniej od mężczyzn. Ile kubków rumianku razem wypili chorzy osadnicy?

13 Od tego czasu miasto otrzymało nazwę Bendzin,
która później zmieniła się w Będzin.

14 Gniewko: Stanko: Myślibór: brzozy dęby świerki
Rozwiązanie zadania 1 Gniewko, Stanko i Myślibór ścinali drzewa potrzebne do budowy zamku. Każdy z nich ścinał jeden gatunek drzew spośród: dębów, świerków i brzóz. Jaki gatunek drzew ścinał każdy z nich, jeśli wiadomo, że Stanko nie ścinał drzew iglastych, a Gniewko ścinał drzewa o białej korze? Gniewko: Stanko: Myślibór: brzozy dęby świerki

15 Rozwiązanie zadania 2 Benda wyruszył w drogę, w piątek, po południu. Wędrował lasami i polami, aż po 11 dniach dotarł do celu. W którym dniu tygodnia Benda zakończył swoją wędrówkę? Odpowiedź: Benda zakończył swoją wędrówkę we wtorek.

16 Rozwiązanie zadania 3 Mężczyźni: 45 Kobiety : 45 – 23 = 22
Benda leczył chorych osadników, podając im do picia wywar z rumianku. Mężczyźni wypili 45 kubków wywaru, a kobiety o 23 kubki mniej od mężczyzn. Ile kubków rumianku wypili wszyscy chorzy osadnicy? Mężczyźni: 45 Kobiety : 45 – 23 = 22 Razem: = 67 Odpowiedź: Chorzy osadnicy wypili 67 kubków rumianku.

17 Gratuluję prawidłowego
rozwiązania zadań !


Pobierz ppt "Matematyczny turniej Rycerza Bendy Legenda :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google