Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Polsce dzielnicowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Polsce dzielnicowej."— Zapis prezentacji:

1 W Polsce dzielnicowej

2 Prawnukiem Chrobrego był książę BOLESŁAW KRZYWOUSTY.
Od czasów Bolesława Chrobrego władcami Polski byli:  Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Szczodry (Śmiały). Prawnukiem Chrobrego był książę  BOLESŁAW KRZYWOUSTY.

3 Bolesław miał brata Zbigniewa, który pragnął pokojowego życia z sąsiadami. Bolesław wciąż kogoś napadał - Pomorzan, Czechów, nawet Węgrów. Wkrótce Bolesław odebrał Zbigniewowi księstwo. Zbigniew uciekł do Niemiec, o pomoc prosząc samego cesarza Henryka V.

4 w 1109 roku tysiące niemieckich rycerzy napadło na Polskę.
obrona Głogowa

5 Waleczny książę Krzywousty obronił swoje państwo przed Niemcami - największą potęgą  Europy.

6 Krzywousty dążył do umocnienia Polski
Krzywousty dążył do umocnienia Polski. Aby zapobiec sporom o spadek, jakie mogły się pojawić po jego śmierci w roku 1138 podzielił państwo pomiędzy synów. Z wyznaczonych im części - DZIELNIC - wyodrębniły się nowe księstwa. Władający nimi książęta często żyli w niezgodzie walcząc o to kto będzie panował w Krakowie. Kraków był wówczas stolicą najważniejszej dzielnicy - senioralnej. Ten okres z dziejów Polski nazywa się  rozbiciem dzielnicowym.

7 W Polsce dzielnicowej

8 KSIĄŻĘCA SIEDZIBA W tamtych czasach
książęta i możni mieszkali w zamkach, które broniły stolicy, granic  księstwa oraz należących do nich ziem przed  najazdem wrogów.

9 Zamki były wznoszone na: - wysokich wzgórzach - zakolach rzek - pośród mokradeł Budowano je z kamienia, cegły i drewna. Bezpieczeństwo zapewniały zamkowi wysokie wieże, z których można było zauważyć wroga. Grube mury ochronne często były podwójne. Do zamku prowadziła brama wjazdowa, która była zamykana specjalną kratą. Dostępu często broniła fosa - rów wypełniony wodą. Nad wodą przerzucany most zwodzony.

10 Rycerze ćwiczyli swe umiejętności by sprawdzić je w  prawdziwej walce  i a turnieju.  Pomagali im w tym giermkowie, troszczący się o broń szaty i konie. Z czasem giremkowie zostawali rycerzami. Gdy nadchodził czas  pasowania rycerz składał przysięgę następnie książę uderzał go w ramię mieczem.

11 Obyczaj rycerski nakazywał być: odważnym przestrzegać honoru stawać w obronie wiary chrześcijańskiej, niewiast, dzieci i słabszych dochowywać wierności swemu księciu lub królowi dawać biednym jałmużnę

12 Najwięcej mieszkańców kraju żyło we wsiach
Najwięcej mieszkańców kraju żyło we wsiach. Zajmowali się oni pracą na roli, by zapewnić utrzymanie władcy, rycerstwu i duchownym.

13 Ważną rolę pełniły klasztory
Ważną rolę pełniły klasztory. Mieszkający w nich zakonnicy prowadzili szkoły, szpitale, przytułki, krzewili umiejętnośći artystyczne i rzemieślnicze. Klasztory budowano na wsi i w miastach.


Pobierz ppt "W Polsce dzielnicowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google