Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W Polsce dzielnicowej. Od czasów Bolesława Chrobrego władcami Polski byli: Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Szczodry (Śmiały). Prawnukiem Chrobrego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W Polsce dzielnicowej. Od czasów Bolesława Chrobrego władcami Polski byli: Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Szczodry (Śmiały). Prawnukiem Chrobrego."— Zapis prezentacji:

1 W Polsce dzielnicowej

2 Od czasów Bolesława Chrobrego władcami Polski byli: Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Szczodry (Śmiały). Prawnukiem Chrobrego był książę BOLESŁAW KRZYWOUSTY.

3 Bolesław miał brata Zbigniewa, który pragnął pokojowego życia z sąsiadami. Bolesław wciąż kogoś napadał - Pomorzan, Czechów, nawet Węgrów. Wkrótce Bolesław odebrał Zbigniewowi księstwo. Zbigniew uciekł do Niemiec, o pomoc prosząc samego cesarza Henryka V.

4 w 1109 roku tysiące niemieckich rycerzy napadło na Polskę. obrona Głogowa

5 Waleczny książę Krzywousty obronił swoje państwo przed Niemcami - największą potęgą Europy.

6 Krzywousty dążył do umocnienia Polski. Aby zapobiec sporom o spadek, jakie mogły się pojawić po jego śmierci w roku 1138 podzielił państwo pomiędzy synów. Z wyznaczonych im części - DZIELNIC - wyodrębniły się nowe księstwa. Władający nimi książęta często żyli w niezgodzie walcząc o to kto będzie panował w Krakowie. Kraków był wówczas stolicą najważniejszej dzielnicy - senioralnej. Ten okres z dziejów Polski nazywa się rozbiciem dzielnicowym.

7 W Polsce dzielnicowej

8 KSIĄŻĘCA SIEDZIBA W tamtych czasach książęta i możni mieszkali w zamkach, które broniły stolicy, granic księstwa oraz należących do nich ziem przed najazdem wrogów.

9 Zamki były wznoszone na: - wysokich wzgórzach - zakolach rzek - pośród mokradeł Budowano je z kamienia, cegły i drewna. Bezpieczeństwo zapewniały zamkowi wysokie wieże, z których można było zauważyć wroga. Grube mury ochronne często były podwójne. Do zamku prowadziła brama wjazdowa, która była zamykana specjalną kratą. Dostępu często broniła fosa - rów wypełniony wodą. Nad wodą przerzucany most zwodzony.

10 Rycerze ćwiczyli swe umiejętności by sprawdzić je w prawdziwej walce i a turnieju. Pomagali im w tym giermkowie, troszczący się o broń szaty i konie. Z czasem giremkowie zostawali rycerzami. Gdy nadchodził czas pasowania rycerz składał przysięgę następnie książę uderzał go w ramię mieczem.

11 Obyczaj rycerski nakazywał być: odważnym przestrzegać honoru stawać w obronie wiary chrześcijańskiej, niewiast, dzieci i słabszych dochowywać wierności swemu księciu lub królowi dawać biednym jałmużnę

12 Najwięcej mieszkańców kraju żyło we wsiach. Zajmowali się oni pracą na roli, by zapewnić utrzymanie władcy, rycerstwu i duchownym.

13 Ważną rolę pełniły klasztory. Mieszkający w nich zakonnicy prowadzili szkoły, szpitale, przytułki, krzewili umiejętnośći artystyczne i rzemieślnicze. Klasztory budowano na wsi i w miastach.


Pobierz ppt "W Polsce dzielnicowej. Od czasów Bolesława Chrobrego władcami Polski byli: Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Szczodry (Śmiały). Prawnukiem Chrobrego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google