Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rynek Pracy 2008r. Aneta Wasiluk Specjalista ds. badań i analiz 13 styczeń 2008r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rynek Pracy 2008r. Aneta Wasiluk Specjalista ds. badań i analiz 13 styczeń 2008r."— Zapis prezentacji:

1

2 Rynek Pracy 2008r. Aneta Wasiluk Specjalista ds. badań i analiz 13 styczeń 2008r.

3 Bezrobocie W 2008r. spadek bezrobocia nie był tak znaczący, jak w latach poprzednich. Napływ nowych osób do bezrobocia był na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego. Dużo mniej osób zostało wyrejestrowanych. Główną przyczyną zmniejszenia tempa spadku bezrobocia był spadek aktywności samych bezrobotnych. W okresie 3 kwartałów 2008r. pracę podjęło 22,2 tys. bezrobotnych, czyli aż o 3 tys. osób mniej niż w roku poprzednim.

4 Na mniejszą aktywność bezrobotnych w podejmowaniu pracy wpływa w dużej mierze mniejsza liczba dostępnych ofert pracy z których ponad połowa była subsydiowana ze środków publicznych. Aktywność zawodowa ludności woj. podlaskiego jest wyższa niż średnia krajowa (54,5% wobec 53,7%) i z roku na rok rośnie, podczas gdy średnio w kraju spada. Mamy wyższy wskaźnik zatrudnienia ! (49,6% wobec 48,5%) a stopa bezrobocia kształtuje się na równym poziomie – 9,1%.

5 Zawody, w których jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy (na poziomie szkolnictwa zasadniczego zawodowego)* Sprzedawca, magazynier Kierowca samochodów ciężarowych, kierowca samochodów osobowych Stolarz Zawody budowlane (m.in. murarz, elektryk budowlany, elektromonter) Stolarz Szklarz (monter/składacz okien) Robotnik przygotowujący i wznoszący konstrukcje metalowe (monter kadłubów okrętowych) Spawacz *na podstawie Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w woj. podlaskim w I półroczu 2008r.

6 Zawody, w których jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy (na poziomie szkolnictwa policealnego i średniego zawodowego)* Technik prac biurowych i administracji (m.in.: pracownik biblioteki i informacji naukowej, składacz tekstów, pracownik administracyjny) Sekretarka, rejestrator, recepcjonista Księgowy Technik handlowiec Pracownik pomocy społecznej i pracy socjalnej Technik ochrony fizycznej osób i mienia Opiekunka dziecięca *na podstawie Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w woj. podlaskim w I półroczu 2008r.

7 Zawody, w których jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy (szkolnictwo wyższe)* funkcji kierowniczych zawody związane z pełnieniem funkcji kierowniczych (kierownicy wewnętrznych jednostek organizacyjnych działalności podstawowej w budownictwie oraz w handlu hurtowym i detalicznym). *na podstawie Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w woj. podlaskim w I półroczu 2008r.

8 Z awody nadwyżkowe, na które zapotrzebowanie na rynku pracy jest mniejsze niż liczba osób poszukujących pracy w danych zawodach zawody związane z rolnictwem (rolnicy produkcji roślinnej i zwierzęcej, technicy rolnicy, leśnicy, ogrodnicy producenci warzyw, kwiatów), zawody związane z przemysłem włókienniczym (tkacze, dziewiarze), zawody związane z przetwórstwem przemysłowym (monterzy sprzętu elektronicznego, elektrotechnicy, operatorzy maszyn i urządzeń do przetwórstwa mięsa i ryb, obuwnicy, krawcy, kapelusznicy i pokrewni), zawody techniczne (technicy mechanicy, budownictwa i ochrony środowiska, elektronicy, elektrycy). *na podstawie Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w woj. podlaskim w I półroczu 2008r.

9 Zawody nadwyżkowe (wykształcenie wyższe) - filozof, historyk, politolog, filolog i tłumacz, - ekonomista, archeolog, socjolog, - specjalista do spraw ekonomicznych i zarządzania, - specjalista administracji publicznej. *na podstawie Monitoringu Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych w woj. podlaskim w I półroczu 2008r.

10 Tematyka szkoleń PUP 2009r. Kierowca wózków jezdniowych z napędem silnikowym Glazurnik – Posadzkarz – Malarz Pracownik robót wykończeniowychOcieplanie budynków Obsługa komputeraZbrojarz – Betoniarz Sprzedawca z obsługą kas fiskalnychPracownik magazynu PrzedsiębiorczośćSpecjalista ds. kadr i płac Kelner-barmanGorseciarstwo Kucharz małej gastronomiiGrafika komputerowa z obróbką zdjęć i tworzenie stron www SpawaczSpecjalista ds. zamówień publicznych TapicerPozyskiwanie funduszy unijnych Kosmetyczka/kurs wizażuSpecjalista ds. logistyki SzwaczkaSanitariusz szpitalny FloryskaGlazurnik – Posadzkarz – Malarz Kurs języka angielskiegoOcieplanie budynków KierowcaOchrona osób i mienia

11 Zwolnienia grupowe w woj. podlaskim w 2008r. Liczba pracowników objętych zwolnieniami: 917 osób. Krajowa Spółka Cukrownicza S.A. w Toruniu Oddział Cukrownia Łapy – 264 osoby Fabryka Mebli FORTE w Ostrowi Mazowieckiej Oddział w Hajnówce – 220 (zmniejszono do 184) Zakłady Mięsne ZAMBROVITA Sp. z o.o. w Zambrowie – 72 Herbapol – Lublin S.A. Oddział w Białymstoku – 70 SPORT – POL w Augustowie (branża odzieżowa) – 69 Dom Handlowy NOWY w Białymstoku – 36 Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Suwałkach – 34 Zakłady Pralnicze FEMINA Spółdzielnia Pracy w Białymstoku – 30

12


Pobierz ppt "Rynek Pracy 2008r. Aneta Wasiluk Specjalista ds. badań i analiz 13 styczeń 2008r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google