Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron naszej szkoły Włodzimierz Puchalski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron naszej szkoły Włodzimierz Puchalski"— Zapis prezentacji:

1 Patron naszej szkoły Włodzimierz Puchalski

2 Włodzimierz Puchalski (1909 - 1979) swoją przygodę z fotografią rozpoczął
jako kilkunastoletni chłopiec; jedna z jego fotografii zwyciężyła wówczas w konkursie organizowanym przez czasopismo "Łowiec Polski". Po zdobyciu w 1937 r. Złotego medalu na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie Włodzimierz Puchalski właściwie nie rozstawał się już z aparatem fotograficznym. Wiele podróżował docierając także do najodleglejszych zakątków Antarktydy i Arktyki. Zafascynowany rodzimą fauną i florą spędzał długie miesiące na rozlewiskach Biebrzy i Narwi, gdzie fotografował ulubione przez siebie ptaki. Włodzimierz Puchalski nie tylko fotografował, lecz także jako pierwszy w Polsce nakręcił film przyrodniczy. W pełni profesjonalną twórczość filmową rozpoczął w 1946r. organizując Instytut Filmowy. W swoich dokumentacjach zarówno fotograficznych, jak i filmowych utrwalał wtedy rzadkie, a dzisiaj już prawie nie spotykane w Polsce gatunki zwierząt (m.in. tchórza stepowego, dropa, żurawia zwyczajnego). Całe pokolenia uczyły się przyrody śledząc jego radiowe i telewizyjne programy.

3 Jego zdjęcia

4

5

6

7

8

9 Reżyser i operator filmów przyrodniczych i krajoznawczych
Reżyser i operator filmów przyrodniczych i krajoznawczych. Z wykształcenia inżynier agronom. W latach był asystentem prof. W. Romera na wydziale fotochemii Politechniki Lwowskiej. Realizował wtedy amatorskie filmy przyrodnicze. W 1946 rozpoczął pracę w Krakowskim Instytucie Filmowym oraz w WFO. W 1958 uczestniczył w międzynarodowej wyprawie polarnej. Zajmował się również fotografowaniem świata zwierząt wydając wiele znakomitych albumów fotograficznych.

10 Jego ważniejsze filmy "Ptasia wyspa' r. I nagroda Fontainebleau, I nagroda Edynburg; "Wykluwanie się piskląt" r. Wyróżnienie w Londynie; "Skrzydlaci rycerze" r. I nagroda Edynburg (1975r.) "Wyspa piór i puchu" r.; "Puszcza Białowieska" r. Srebrny Lajkonik IV OFF Kraków 1964r.; "Nasze zwierzęta stepowe" r.; "Nasze gady i płazy" r.; "Wśród łąk i wód" r. Złoty Światowid III OFF Łódź.

11 Prezentację przygotowała Wioleta Nalepka uczennica klasy 5 Źródło                                              


Pobierz ppt "Patron naszej szkoły Włodzimierz Puchalski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google