Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HIGIENA JAMY USTNEJ. BUDOWA ZĘBA Ząb zbudowany jest z korony (część widoczna) i korzenia (część niewidoczna), które składają się z trzech różnych warstw:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HIGIENA JAMY USTNEJ. BUDOWA ZĘBA Ząb zbudowany jest z korony (część widoczna) i korzenia (część niewidoczna), które składają się z trzech różnych warstw:"— Zapis prezentacji:

1 HIGIENA JAMY USTNEJ

2 BUDOWA ZĘBA Ząb zbudowany jest z korony (część widoczna) i korzenia (część niewidoczna), które składają się z trzech różnych warstw: Szkliwa Zębiny Miazgi

3 Szkliwo pokrywa koronę zęba i jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Zębina stanowi główną część zęba i nadaje zębom ich kolor. Miazga składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

4

5 Zęby mleczne a stałe? W ogólnych zarysach zęby mleczne przypominają kształtem zęby stałe, ale: -- przy szyjce mleczaków znajduje się wałeczek szkliwa otaczający koronę, czyli tzw. obręcz, -- korzenie zębów mlecznych są mniejsze i cieńsze, -- są także szerzej rozstawione.

6 RODZAJE ZĘBÓW + Siekacze, czyli zęby przednie, to najostrzejsze zęby przeznaczone do odgryzania kęsów pokarmu. + Kły, sąsiadują z siekaczami i służą do chwytania oraz odrywania jedzenia, mają bardzo długie korzenie. + Rolą zębów przedtrzonowych i trzonowych jest miażdżenie i żucie pokarmu.

7 SIEKACZ KIEŁ ZĄB TRZONOWY

8 ZĘBY MĄDROŚCI Zęby mądrości od zawsze kojarzyły się z wkroczeniem nowej fazy życia. Ząb mądrości jest to inne określenie trzeciego zęba trzonowego człowieka. Są one ostatnimi w rzędach zarówno u góry, jak i na dole jamy ustnej. Wyrastają na ogół w wieku siedemnastu do dwudziestu jeden lat, jednak wyrzynanie ich może odbywać się nawet do czterdziestego roku życia. Zęby trzonowe są niezwykle narażone na próchnicę, głównie dlatego, iż są one usytuowane w miejscu trudno dostępnym dla naszej szczoteczki. Dawniej wśród dentystów istniał pogląd, iż te zęby należy usuwać ze względu na ich małą przydatność w życiu człowieka.

9 CHOROBY Z Ę BÓW Je ś li nie b ę dziemy dba ć o z ę by, zaatakuje je próchnica. Wizyta u dentysty nie ograniczy si ę do kontroli uz ę bienia, lecz konieczne oka ż e si ę borowanie i plombowanie. I cho ć zabiegi te s ą dzi ś bezbolesne, nie ma to jak zdrowe z ę by bez dziur. Wi ę kszo ść bakterii, które ż yj ą w jamie ustnej nie jest szkodliwa. Ale s ą i takie, które siej ą spustoszenie w z ę bach.

10 PRÓCHNICA Próchnica zębów następuje w skutek psucia się szkliwa (rozpadu tkanki zębowej). Nie leczona zapewne sięgnie wewnętrznych części zęba, w ostateczności niszcząc go całkowicie. Podatność na nią jest cechą indywidualną każdego człowieka.

11 PRÓCHNICA Aby doszło do rozwoju próchnicy muszą zaistnieć jednocześnie cztery czynniki: BAKTERIE CUKRY PODATNOŚĆ ZĘBÓW CZAS

12 OBJAWAMI PRÓCHNICY SĄ: BÓL ZĘBÓW WRAŻLIWOŚĆ NA ZMIANĘ TEMPERATUR TKLIWOŚĆ PRZY SZCZOTKOWANIU NIEŚWIEŻY ODDECH INFEKCJA ZĘBÓW

13 Uśmiech dużo mówi o człowieku, o jego osobowości czy nastroju. Ale przede wszystkim o stanie zdrowia jamy ustnej. Codzienna higiena jest niezbędna, aby jak najdłużej móc cieszyć się zdrowym uśmiechem. Właściwa szczoteczka, pasta do zębów oraz nić dentystyczna są podstawowymi przyborami, które pozwolą utrzymać zdrowe zęby i dziąsła.

14 WAŻNE RADY 1.Szczotkuj zęby przez 2 minuty, dwa razy dziennie, 2.Szczoteczkę wymieniaj co dwa miesiące, 3.Stosuj najlepiej pastę Colgate, 4. Odwiedzaj stomatologa!

15 Prezentację wykonali: -Agnieszka Kucharska -Julia Lachowicz -Magdalena Głowacka -Krystian Nowak


Pobierz ppt "HIGIENA JAMY USTNEJ. BUDOWA ZĘBA Ząb zbudowany jest z korony (część widoczna) i korzenia (część niewidoczna), które składają się z trzech różnych warstw:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google