Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HIGIENA JAMY USTNEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HIGIENA JAMY USTNEJ."— Zapis prezentacji:

1 HIGIENA JAMY USTNEJ

2 Czynniki wpływające na skuteczność szczotkowania zębów
Stan i jakość szczoteczki Częstość i sposób szczotkowania Środki dodatkowe /posty, żele/ Zużycie szczoteczki Wilgotność włosia Punkt przyłożenia szczoteczki Czas szczotkowania

3 Rodzaje szczoteczek do zębów

4 Rodzaje szczoteczek do zębów

5 Rodzaje szczoteczek do zębów
Miękkie włosie Stoper !!!

6 Rodzaje szczoteczek do zębów- twardość włosia
Twarde- średnica włosia 0,30 mm Średnie- średnica włosia 0,20- 0,25 mm Miękkie- średnica włosia0,15- 0,18mm Surgical- średnica włosia 0,12mm

7 Rodzaje szczoteczek do zębów- ilość pęczków
Jednopeczkowe Pęczkowe /znaczenie historyczne/ wielopęczkowe

8 Metody szczotkowania zębów
Metoda pionowa Metoda pozioma Roll Metoda Fonesa Metoda Chartersa Metoda Stilmanna Metoda Bassa

9 Metoda pionowa Ruchy szczoteczki w kierunku pionowym
Metoda niewskazana Recesje dziąsłowe

10 Metoda pozioma Poziome ruchy szczoteczki Metoda niewskazana
Niedostateczne oczyszczanie oklolicy szyjki zęba

11 Roll

12 Metoda Fonesa Włosie szczoteczki ustawia się pod kątem prostym do powierzchni zębów i wykonuje ruchy okrężne. Im mniejsze kółeczka wykonujemy szczotką tym oczyszczanie jest efektywniejsze. Na samym końcu należy oczyścić ruchami szorującymi powierzchnie żujące wszystkich zębów. Metoda najprostsza do opanowania. dla dzieci do 12-go roku życia.

13 Metoda Chartersa Włosie ustawia się pod kątem 45° do długiej osi zęba w kierunku powierzchni żujących, powinno ono obejmować połowę zęba i brzeg dziąsłowy. Szczotkę lekko kilkukrotnie dociska się i wykonuje ruchy drgająco-wibrujące, co ma na celu pobudzenie krążenia krwi w tkankach dziąsła. Przed przystąpieniem do masażu metodą Chartersa należy oczyścić zęby np. metodą Fonesa. Na samym końcu oczywiście szorujemy powierzchnie żujące wszystkich zębów.

14 Metoda Stilmanna Włosie szczoteczki ustawia się pod kątem ok. 45° do długiej osi zęba, skierowane w stronę dziąsła. Następnie wykonuje się rotację przyciskaną do zębów szczoteczką w kierunku brzegów siecznych (powierzchni żujących). Na każdy odcinek uzębienia, który obejmuje zasięgiem główka szczoteczki ruch taki powtarzamy trzykrotnie. Potem przesuwamy się dalej. Czyścimy w ten sposób po kolei powierzchnie wszystkich zębów górnych i dolnych od strony policzków i warg jak również od strony podniebienia i języka. Podniebienne i językowe powierzchnie zębów przednich szczotkujemy w kierunku brzegów siecznych przy pionowo ułożonej szczoteczce. Na samym końcu należy oczyścić ruchami szorującymi powierzchnie żujące wszystkich zębów.

15 Metoda Bassa W tej metodzie włosie ustawia się pod kątem 45° w kierunku dziąsła tak, aby włosie weszło w niewielkim stopniu do szczeliny dziąsłowej. Wykonuje się następnie ok. 30 ruchów wibrujących. Wymiatając ustawioną pod kątem szczoteczką zawartość szczeliny dziąsłowej, przesuwamy się wzdłuż łuków zębowych najpierw górnego potem dolnego zarówno od trony warg i policzków jak i od strony podniebienia i języka. Szczoteczkę trzymamy uchwytem piórowym. Metoda jest trudna do opanowania i wymaga bezpośredniej demonstracji przez drugą osobę. Jest najbardziej efektywną metodą czyszczącą.

16 Nici dentystyczne

17 wykałaczki Tylko w przewlekłej chorobie przyzębia!!!

18 Szczoteczki międzyzębowe

19 Water pick


Pobierz ppt "HIGIENA JAMY USTNEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google