Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej"— Zapis prezentacji:

1 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej

2 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
Bądź świadomym pacjentem. Odwiedzaj stomatologa raz na pół roku a podczas wizyty w gabinecie zwracaj uwagę na:

3 Po przywitaniu się z pacjentem lekarz myje ręce i rozpoczyna pracę zawsze w rękawiczkach jednorazowych.

4 Wszystko co jest wkładane do jamy ustnej musi być wyjęte z autoklawu lub z jednorazowych opakowań. Spryskiwanie środkiem dezynfekującym nie zabija wirusów!

5 Wszystkie zabiegi krwawe (np
Wszystkie zabiegi krwawe (np. usuwanie zębów) muszą być wykonywane w rękawiczkach jałowych, wyjętych z jednorazowych opakowań.

6 Nasz stomatolog powinien, co najmniej raz w roku, wykonać nam badanie węzłów chłonnych głowy i szyi a także błony śluzowej i języka (to jest minimalna profilaktyka przeciwnowotworowa) .

7 Grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej:
Podwyższone ryzyko Pacjenci w wieku 18 – 39 lat Osoby aktywne seksualnie, mogące mieć kontakt z wirusem HPV 16/18 Wysokie ryzyko Pacjenci w wieku lat 40 i starszym Konsumenci nikotyny (w każdej formie, w tym pacjenci poniżej 40 roku życia) Najwyższe ryzyko Pacjenci od 40 roku życia w górę o nadużywający alkoholu, konsumenci nikotyny Pacjenci z chorobą nowotworową w wywiadzie Pacjenci z rodzin z choroba nowotworową w wywiadzie

8 Zapamiętaj. Rak w buzi nie boli
Zapamiętaj! Rak w buzi nie boli. Jeśli jesteś w grupie ryzyka - koniecznie raz na rok - poproś swojego stomatologa o wykonanie badania przesiewowego w kierunku raka jamy ustnej. Trwa ono tylko 15 minut a może uratować Twoje życie i zdrowie!

9 Podczas każdej wizyty kontrolnej (raz na 6 miesięcy) Twój lekarz stomatolog lub higienistka powinni oczyścić zęby i kieszonki zębowe z kamienia i różnych osadów .

10 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
PRAWIDŁOWA PROFILAKTYKA, czyli o co powinniśmy zadbać sami:

11 Pasty i szczotki do zębów powinny być dobrane indywidualnie dla każdego z nas na podstawie rekomendacji lekarza stomatologa.

12 Koniecznie stosuj nici dentystyczne do oczyszczenia przestrzeni między zębowych, a przy implantach – także irygatory.

13 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
CO POWINNO NAS ZANIEPOKOIĆ? KIEDY POWINNIŚMY NIEZWOŁCZNIE ODWIEDZIĆ SPECJALISTĘ?

14 Gdy krwawią dziąsła i/lub ruszają się zęby – koniecznie odwiedź specjalistę paradontologa.

15 Masz zmiany w buzi, białe lub czerwone plamy, które nie bolą ale też nie znikają – koniecznie idź do swojego stomatologa. To może być niebezpieczne !

16 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
Niebezpieczne zmiany w jamie ustnej: Rana, która nie znika w ciągu 2 tygodni. Zgrubienie na policzku. Białe lub czerwone plamy na dziąsłach, języku, migdałach na dnie jamy ustnej. Utrzymujący się ból gardła, wrażenie, że coś “stoi” w gardle. Długotrwałe problemy z żuciem i przełykaniem. Trudności związane z poruszaniem szczęką, żuchwą lub językiem. Uczucie drętwienia języka lub okolic jamy ustnej.

17 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
Nasza Fundacja stawia sobie za cel uświadamianie nas – wszystkich pacjentów. Mówimy o badaniach profilaktycznych, o właściwej higienie jamy ustnej i o prawidłowych nawykach profilaktycznych tak, aby uchronić jak największą ilość osób przed najcięższymi konsekwencjami – nowotworem jamy ustnej. Pomóż nam realizować nasze cele! Konto Fundacji: Każda wpłata może uratować komuś zdrowie lub życie.

18 Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej
Tel: mail:


Pobierz ppt "Fundacja do walki z nowotworem jamy ustnej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google