Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CHONDROKALCYNOZA Chondrokalcynoza (artropatia pirofosforanowa, pseudodna) polega na odkładaniu się kryształów dwuwodzianu pirofosforanu wapnia w chrząstkach,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CHONDROKALCYNOZA Chondrokalcynoza (artropatia pirofosforanowa, pseudodna) polega na odkładaniu się kryształów dwuwodzianu pirofosforanu wapnia w chrząstkach,"— Zapis prezentacji:

1 CHONDROKALCYNOZA Chondrokalcynoza (artropatia pirofosforanowa, pseudodna) polega na odkładaniu się kryształów dwuwodzianu pirofosforanu wapnia w chrząstkach, błonie maziowej, torebce stawowej, ścięgnach i więzadłach.

2 Częstość występowania objawów chondrokalcynozy zwiększa się z wiekiem do niemal 33% chorych po 75. rż., u których stwierdza się radiologiczne objawy chondrokalcynozy stawów kolanowych.

3 Najczęściej spotykane są zwapnienia
· łąkotek stawów kolanowych, · chrząstki trójkątnej kości promieniowej, · chrząstkozrostu spojenia łonowego i · obrąbka panewki stawu biodrowego

4 CHONDROKALCYNOZA Wyróżniamy chondokalcynozę pierwotną i wtórną.
Chondrokalcynoza wtórna towarzyszy: hemochromatozie, nadczynności przytarczyc, niedoczynności tarczycy, amyloidozie starczej , niedoborowi magnezu lub fosforu

5 CHONDROKALCYNOZA Charakterystyczny jest obraz radiologiczny chondrokalcynozy : obecność linijnych lub punkcikowatych zwapnień w chąstkach szklistych i włóknistych, ścięgnach, więzadłach, torebkach i błonie maziowej zajętych stawów.

6 Kryteria diagnostyczne
pewne rozpoznanie dny rzekomej w przebiegu chondrokalcynozy ustala się na podstawie stwierdzenia obecności kryształów dwuwodnego pirofosforanu wapnia sfagocytowanych przez komórki płynu stawowego rozpoznanie przewlekłego zapalenia stawów związanego z chondrokalcynozą opiera się na stwierdzeniu obecności złogów soli wapnia w obrębie chrząstek stawowych (zdjęcie rentgenowskie)

7

8

9

10 W przypadku chondrokalcynozy zawsze należy oznaczyć
stężenie wapnia, fosforu, fosfatazy zasadowej, magnezu i hormonów tarczycy. U mężczyzn poniżej 55. rż. należy wykluczyć hemochromatozę.

11 Bezobjawowa chondrokalcynoza nie wymaga leczenia
Bezobjawowa chondrokalcynoza nie wymaga leczenia. Atak dny rzekomej, jak u opisanej chorej, leczy się za pomocą NSLPZ lub dostawowych wstrzyknięć glikokortykosteroidów

12 Kryształy pirofosforanu wapnia tworzą się w przypadku podwyższenia stężenia wapnia lub fosforanów nieorganicznych. Stężenie pirofosforanów w płynie stawowym jest podwyższone u chorych z nadczynnością przytarczyc, hemochromatozą i obniżonym stężeniem magnezu. Odkładanie się kryształów pirofosforanu wapnia w chrząstce w nadczynności przytarczyc spowodowane jest nie tylko zwiększonym stężeniem pirofosforanów w płynie stawowym, ale również zwiększonym stężeniem wapnia. Wapń równie łatwo przechodzi do chrząstki, jak się z niej uwalnia. W przypadku hipokalcemii może dochodzić do uwalniania się z chrząstki kryształów pirofosforanu wapnia, które dostając się do jamy stawowej, wywołują ostry odczyn zapalny, czyli napad dny rzekomej (pseudodny).

13 Badanie RTG w przypadku podejrzenia chondrokalcynozy obejmuje stawy kolanowe, miednicę ze spojeniem łonowym i stawami biodrowymi oraz nadgarstki i dłonie.

14 Napad dny rzekomej po resekcji gruczolaka przytarczyc jest wynikiem przejściowej hipokalcemii, która powoduje uwalnianie się kryształów pirofosforanu wapnia z chrząstki stawowej i przechodzenie ich do płynu stawowego

15


Pobierz ppt "CHONDROKALCYNOZA Chondrokalcynoza (artropatia pirofosforanowa, pseudodna) polega na odkładaniu się kryształów dwuwodzianu pirofosforanu wapnia w chrząstkach,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google