Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PARWOWIRUS B19.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PARWOWIRUS B19."— Zapis prezentacji:

1 PARWOWIRUS B19

2 Zakażenia Parwowirusem B19 są rozpowszechnione na cały świecie i dotyczą osób w każdym wieku. Szacuje się, że seropozytywność u osób starszych kształtuje się na poziomie 80%. Zakażenie Parwowirusem B19 przenosi się przez drogi oddechowe oraz na skutek przetaczania krwi i preparatów krwiopochodnych.

3 Objawy kliniczne gorączka, ból gardła, ból mięśni, po 2 tygodniach na
twarzy pojawia się rumień przypominający ślad po uderzeniu w policzek, następnie wykwit na całym ciele.

4 W przypadku osób dorosłych zakażenie w dużej mierze rozwija się bezobjawowo. Jednak często zdarzają się powikłania takie jak ból i zapalenie stawów. W niektórych przypadkach symptomy choroby stawów mogą się pojawiać z przerwami przez wiele lat.

5 U dorosłych stwierdza się symetryczne zapalenie wielu stawów np.:
śródręczy, kolanowych, nadgarstkowych, łokciowych i proksymalne stawów paliczkowych.

6 Jeżeli infekcja następuje w okresie ciąży, wirus
może być przenoszony przez łożysko do płodu. Skutkiem infekcji wrodzonej może być spontaniczne poronienie lub nieimmunologiczny obrzęk płodu. Prawdopodobieństwo utraty ciąży zmniejsza się znamiennie w przypadku pierwotnej infekcji w drugiej połowie ciąży.

7 U osób z przewlekłą chorobą hemolityczną, Parwowirus B19 może spowodować tzw. przełom aplastyczny, do objawów tej choroby zalicza się : bladość, osłabienie, ospałość, niedokrwistość.

8 Zakażenie wirusem B19 jest niebezpieczne u
osób z obniżoną odpornością, np. po leczeniu cytostatykami, niedożywionych, biorców preparatów, chorych na białaczkę i nowotwory, w konsekwencji powoduje ciężką niewydolność na skutek niszczenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

9 Diagnostyka w kierunku zakażenia Parwowirusem B19 wykonuje
Pracownia Wirusologii WSSE w Poznaniu tel. /61/ , 903. Badania wykonywane są metodą immunoenzymatyczną i opierają się na wykrywaniu i oznaczaniu przeciwciał w klasie IgM i IgG przeciwko Parwowirusowi B19 w ludzkiej surowicy.


Pobierz ppt "PARWOWIRUS B19."

Podobne prezentacje


Reklamy Google