Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Edukacja i Dialog. Czasopismo liderów edukacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Edukacja i Dialog. Czasopismo liderów edukacji."— Zapis prezentacji:

1 Edukacja i Dialog. Czasopismo liderów edukacji.

2

3 Pismo kierowane jest przede wszystkim do osób zainteresowanych nowoczesną edukacją z zakresu pedagogiki oraz nowoczesnego podejścia do kształcenia i wychowania, ale także do rodziców i uczniów.

4 Czasopismo istnieje od 1985 roku
Czasopismo istnieje od 1985 roku. Od samego początku współpracuje z autorytetami z Polski i zagranicy. Skład zespołu redakcyjnego stale się zmienia, ponieważ dla czasopisma piszą różni eksperci z Polski, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady. Redaktorem naczelnym jest Witold Kołodziejczyk, który prowadzi bloga tematycznie ściśle powiązanego z czasopismem „Edukacja i Dialog”.

5 Spis treści (stałe elementy):
1) Od redaktora (streszczenie czasopisma) 2) Debata (np. Polska szkoła 2030) 3) Psychologia uczenia (np. inteligencja, koncentracja, schorzenia) 4) Felieton 5) Interview 6) Trendy (np. SMSy a język polski) 7) Recenzja (książki przeznaczone dla nauczycieli, dyrektorów, wychowawców) 8) Edukacja interaktywna (np. edukacja multimedialna) 9) Klucz do oświaty 10) Nasze sprawy (np. reformy oświatowe, pozycja nauczyciela w Europie)

6 Spis treści (elementy zmienne):
1) Podróże 2) Wykreuj swój styl (np. nowinki w świecie edukacji, mody) 3) Autorytety 4) Napisali do nas (pytania i odpowiedzi) 5) Pogranicza literatury 6) Blogosfera

7 Przykładowe artykuły:
„Kwalifikacje i kompetencje nauczyciela.” „Nauczyciel profesjonalista.” „Alternatywa dla tradycyjnego nauczania: e-learning.” „Nauczyciele szkół publicznych i niepublicznych.” „Nowoczesne środki dydaktyczne w pracy nauczyciela.” „Feminizacja zawodu nauczyciela.” „SMSy, a język polski.” „65. rocznica Powstania Warszawskiego.” „Odchodzi pokolenie.” „Co wnosi Harry Potter ?” „Ponad 100 mln zł dla uczelni Lubelszczyzny z funduszy unijnych.” „Ściąganie na piątkę.” „Zespół Aspergera i wysokofunkcjonujący autyzm.” „Sztuki walki - droga do nieagresji.”

8 „SMSy a język polski.” Kilkustronicowe opisy przyrody, wyglądu bohatera można zastąpić fotografią lub emotikonem. Brak czasu powodem skracania komunikatów. Powszechnie znany język komunikatów i skrótów. Skróty i emotikony powrotem do epoki pisma klinowego. Dzięki SMSom i gazetowym komunikatom uczymy się szybkiego i prostego wyrażania naszych myśli i uczuć. Język polski to nie tylko powieści.

9 „Alternatywa dla tradycyjnego nauczania: e-learning.”
Historia e-learningu (Australia, kształcenie za pomocą Internetu i komputera) Łączenie nauczania tradycyjnego z e- learningiem. Internet i informatyzacja wkracza do przedszkoli, szkół podstawowych. W przyszłości możliwe egzaminy przez Internet. Wady: alienacja. Zalety: ograniczenie kosztów związanych z zakupem podręczników, dojazdem do szkół, miejsc pracy; postępowość, ruchomy czas pracy.

10 „Feminizacja zawodu nauczyciela.”
Przekonanie o znaczącej roli kobiet w procesie wychowania. Spadek prestiżu zawodu nauczyciela, jako wykonywany już „nawet” przez kobiety. Wg uczniów normalna szkoła to taka, w której uczą zarówno nauczyciele i nauczycielki. Nauczycielki świetnie radzą sobie w szkołach podstawowych, jednak w gimnazjach, zwłaszcza przy wprowadzaniu dyscypliny, potrzebni są mężczyźni. Mężczyźni powinni pracować w szkołach, chociażby dlatego, że wiele matek samotnie wychowuje dzieci, a nauczyciel może być czasem jedynym wzorem odpowiedzialności, siły i męstwa.

11 „Edukacja domowa własnych dzieci.”
Taka forma edukacji jest legalna między innymi w całych Stanach Zjednoczonych, Anglii, Australii, Portugalii, Chile czy Tajwanie. Uczenie własnych dzieci w domu jest w Polsce możliwe, choć mocno utrudnione. Polskie prawo przewiduje możliwość tzw. „spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą”. Zgodę w tym względzie wydaje dyrektor szkoły, w okręgu której uczeń zamieszkuje, określając jednocześnie warunki, które rodzice zobowiązani są spełnić. A zatem cała władza spoczywa w rękach urzędnika. Akty prawne mówiące o edukacji domowej: Konwencja o Prawach Dziecka, Powszechna Deklaracja Praw Człowieka i inne.

12 Przygotowanie prezentacji: Magdalena Wołodko i Ewa Żydek


Pobierz ppt "Edukacja i Dialog. Czasopismo liderów edukacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google