Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tajemnicze pismo z mąki. Pomoce: mąka mąka woda woda jodyna jodyna sok z cytryny sok z cytryny pojemnik z miarką pojemnik z miarką łyżka łyżka miseczka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tajemnicze pismo z mąki. Pomoce: mąka mąka woda woda jodyna jodyna sok z cytryny sok z cytryny pojemnik z miarką pojemnik z miarką łyżka łyżka miseczka."— Zapis prezentacji:

1 Tajemnicze pismo z mąki

2 Pomoce: mąka mąka woda woda jodyna jodyna sok z cytryny sok z cytryny pojemnik z miarką pojemnik z miarką łyżka łyżka miseczka miseczka ręcznik papierowy ręcznik papierowy dwie pałeczki kosmetyczne dwie pałeczki kosmetyczne

3

4 Opis poszczególnych czynności: 1.Wlanie do pojemnika z miarką 60 cm 3 wody 2.Wsypanie do miseczki łyżki mąki, dodanie do niej odmierzonej wody i dokładne wymieszanie 3.Zanurzenie w mieszaninie mączno-wodnej jednej pałeczki kosmetycznej i napisanie nią wyrazu na ręczniku papierowym 4.Naniesienie drugą pałeczką kilku kropli jodyny na miejsce, w którym znajduje się napisany wyraz 5.Odczekanie chwilę i naniesienie na to samo miejsce kilku kropli soku z cytryny.

5

6

7

8 Obserwacje: Litery napisane mieszaniną mączno-wodną pod wpływem jodyny zabarwiają się i są widoczne. Gdy naniesiono na nie sok z cytryny, litery stają się mniej widoczne.

9 Wnioski: Jod reaguje ze skrobią zawartą w mące i napis staje się niebiesko-fioletowy (czytelny). Gdy napis zwilżymy sokiem z cytryny, wówczas powstają nowe bezbarwne związki (napis nieczytelny)

10 Reakcja z jodem jest bardzo czuła i pozwala wykryć skrobię w różnych produktach. Przy pomocy skrobi można wykryć również jod.

11 Źródła informacji: Książka pod tytułem Ciekawa chemia część 3. http://www.youtube.com/watch?v=xP-duY7dex8

12 Doświadczenie wykonał(a): B. M. Klasa 3


Pobierz ppt "Tajemnicze pismo z mąki. Pomoce: mąka mąka woda woda jodyna jodyna sok z cytryny sok z cytryny pojemnik z miarką pojemnik z miarką łyżka łyżka miseczka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google