Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czesio postanowił ugotować ryż. Na opakowaniu przeczytał, że czas gotowania wynosi dokładnie 16 minut. Czesio ma dwie klepsydry - małą i dużą. W małej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czesio postanowił ugotować ryż. Na opakowaniu przeczytał, że czas gotowania wynosi dokładnie 16 minut. Czesio ma dwie klepsydry - małą i dużą. W małej."— Zapis prezentacji:

1 Czesio postanowił ugotować ryż. Na opakowaniu przeczytał, że czas gotowania wynosi dokładnie 16 minut. Czesio ma dwie klepsydry - małą i dużą. W małej piasek przesypuje się przez 5 minut, a w dużej przez 7 minut. Pomóż Czesiowi odmierzyć zadany czas 16 minut za pomocą dwóch klepsydr wiedząc, że każdą z nich można odwrócić w dowolnej chwili, a czas potrzebny do odwracania klepsydr zaniedbujemy.

2 Każda kuleczka w klepsydrze oznacza 1 minutę. 7 minutowa 5 minutowa

3 Wbrew temu, co sądzi pani Frau, Czesio nie jest matematycznym tępolem i umie ugotować ryż przy pomocy dwóch klepsydr. Oto sposób, w jaki Czesio poradził sobie z tą niezwykle skomplikowaną łamigłówką:

4 Odmierzam 7 minut przy pomocy dużej klepsydry. Jednocześnie małą klepsydrą odmierzam 5 minut i jeszcze 2, czyli razem też 7 minut. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 7 MINUT

5 Następnie odmierzam 3 minuty za pomocą piasku pozostałego w małej klepsydrze i jednocześnie puszczam od nowa dużą klepsydrę. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 10 MINUT

6 Teraz odliczam 4 minuty, przesypując do końca piasek z dużej klepsydry i puszczam jednocześnie małą klepsydrę. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 14 MINUT

7 Puszczam do końca małą klepsydrę i w tym samym czasie dużą klepsydrę od początku. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 15 MINUT

8 Na koniec obracam dużą klepsydrę, aby odmierzyć 1 minutę, a małej daję spokój.

9 CZESIU! Ty głąbie!!! Ja znalazłam prostsze rozwiązanie! Spójrz no chłopczyno:

10 Zaczynam tak, jak Ty, ale to oczywiste- puszczam obie klepsydry i odmierzam 7 minut. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 7 MINUT

11 Następnie Mój geniusz osiąga apogeum- obracam małą klepsydrę w celu odmierzenia 2 minut. RYŻ GOTUJE SIĘ JUŻ: 9 MINUT

12 Na koniec biorę dużą klepsydrę i odmierzam nią 7 minut. Ryż gotowy!

13 Pani Frau, nie sztuka ugotować ryż- trzeba go umieć dobrze przyrządzić! Np. przygotowując risotto z warzywami. Ha! No Czesiu, pokaż, że jesteś mężczyzną i ugotuj mi coś pysznego!

14 -10 dag ryżu -40 dag różnych warzyw (pietruszka, seler, por, włoska kapusta, marchew, cebula, kalafior, zielony groszek) -łyżka tłuszczu -10 dag świeżych grzybów borowików (5 dag pieczarek) -1,5 szklanki sosu beszamelowego Ryż opłukać, zalać wrzącą wodą, dając jej 2 razy tyle; ile wynosi objętość ryżu. Włożyć łyżeczkę tłuszczu, posolić, gotować tak długo, aż woda wsiąknie w ryż, wypiec w piekarniku. Warzywa oczyścić i opłukać. Seler, pietruszkę, marchew i cebulę zetrzeć na tarce o dużych otworach, kalafior podzielić na cząstki, kapustę włoską poszatkować. Wszystkie warzywa zalać wodą, dodać łyżeczkę tłuszczu, posolić, dusić pod przykryciem. Grzyby i cebulę oczyścić, opłukać, obrać, posiekać, wlać 3 - 4 łyżki wody, dodać 2 łyżeczki tłuszczu, posolić, dusić 20 min. Przyrządzić sos beszamelowy. Ryż, grzyby i warzywa wymieszać z połową sosu (jeżeli potrzeba, dodać kostkę przyprawy do zup rozpuszczoną w dwu łyżkach wody). Ułożyć porcje w muszelkach, pokryć sosem i zapiec. Do ryżu można dodać uduszone podroby z drobiu; wówczas wystarczy tylko 20 dag warzyw.

15 SMACZNEGO!!!

16


Pobierz ppt "Czesio postanowił ugotować ryż. Na opakowaniu przeczytał, że czas gotowania wynosi dokładnie 16 minut. Czesio ma dwie klepsydry - małą i dużą. W małej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google