Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ucz się ucz ,bo Nauka to potęgi klucz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ucz się ucz ,bo Nauka to potęgi klucz."— Zapis prezentacji:

1 Ucz się ucz ,bo Nauka to potęgi klucz

2 Co to jest nauka ? Co to jest nauka? Nauka to pojęcie wszystkim bardzo dobrze znane. Trudno jednak na szybko określić czym tak naprawdę jest nauka. Konfucjusz tak mówił o nauce – „Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie – oto prawdziwa wiedza”. Nauka to nic innego jak wiedza. Wiedzą, którą możemy posiąść, a robimy to w ciągu całego naszego życia. Nauka może okazać się zatem sposobem do tego, aby lepiej zrozumieć cały świat, który nas otacza. Aby wiedza w ogóle mogła być kojarzona z nauką, musi być w odpowiedni sposób usystematyzowana oraz zweryfikowana. Dlatego w nauce ciągle prowadzone są wnikliwe badania oraz analizy. Według tradycyjnej systematyki nauka dzielona jest na nauki ścisłe, nauki przyrodnicze oraz nauki humanistyczne. W przypadku tych pierwszych mówimy oczywiście przede wszystkim o matematyce oraz logice. Nauki przyrodnicze zaś to głównie fizyka, chemia, biologia, a do nauk humanistycznych zaliczamy historię, filozofię, psychologię, socjologię czy ekonomię. Podział tego rodzaju wydaje się być bardzo osobisty. Ale pojawia się tutaj jednak sporo wątpliwości. Weźmy na przykład geografię, która jest właściwie i nauką przyrodniczą i humanistyczną. Poszczególne dziedziny jednak nawzajem się uzupełniają, np. językoznawstwo jako nauka humanistyczna wymaga znajomości logiki.

3 Podział nauk Pod pojęciem „nauka” kryje się wiele pojęć, badań i hipotez. Aby jednak wszystko usystematyzować i zrozumieć, warto dowiedzieć się w jaki sposób dzieli się nauka. W przypadku tradycyjnej systematyki nauki wyróżniamy nauki formalne (to nauki ścisłe takiej jak logika, matematyka oraz nauki strukturalne) oraz nauki realne. Nauki realne dzielą się zaś na nauki przyrodnicze (fizyka, biologia, chemia, nauki o Ziemi, astronomia, geografia, medycyna…), nauki inżynieryjne, nauki humanistyczne (historia, antropologia, filozofia, lingwistyka) oraz nauki społeczno – ekonomiczne (historia, geografia, psychologia, socjologia, pedagogika itd.). Jeżeli chodzi o Polskę i prawno – formalny podział na dziedziny naukowe w Polsce zawarty jest w uchwale Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów (z dnia 24 października 2005 roku). Wielu bardzo wybitnych polskich naukowców i członków Polskiej Akademii Nauk dokonali podziału dziedzin nauki w Polsce. Usystematyzowanie nauk w Polsce to podział na nauki społeczne, biologiczne, rolnicze, medyczne czy nauki o ziemi. Podziałów nauki jednak jest bardzo wiele. Wszystko wynika z tego, że jest to bardzo rozległa dziedzina, pod którą kryje się mnóstwo pojęć.

4 Co to jest wiedza??? wiedza - to utrwalone treści w ludzkiej pamięci w rezultacie zdobytych doświadczeń i uczenia się. Wiedza swoim zakresem obejmuje każdą formę świadomości społecznej (nauka, ideologia, religia, itp.) Największe znaczenie w życiu mają: wiedza praktyczna – oparta na doświadczeniu, dostarcza informacji jak zmieniać rzeczywistość; wiedza teoretyczna (naukowa) – dostarczająca danych o tym, jaka jest rzeczywistość Wiedza teoretyczna może zostać przekształcona w praktyczną.  

5 Jak zdobywamy wiedzę??? Dedukcja - Poprzez ścisłe dowody matematyczne –wiedza jest zawsze pewna .Przykładem szkolnym tak budowanej wiedzy są twierdzenia matematyczne ,np. twierdzenie Pitagorasa Indukcja –Poprzez doświadczenia .Wiedza ta może okazać się nieprawdziwa . Indukcję wykorzystujemy najczęściej w przedmiotach przyrodniczych .

6 Nauka to nie tylko kucie na pamięć!!!
Eksperyment (łac. experimentum - doświadczenie, badanie) – w naukach przyrodniczych i społecznych zbiór działań wzbudzających w obiektach materialnych określone reakcje i zjawiska w warunkach pozwalających kontrolować wszelkie istotne czynniki, które poddaje się dokładnej obserwacji Doświadczenie jest powszechnym pojęciem składającym się z wiedzy lub umiejętności w obserwacjach pewnych rzeczy, wydarzeń, uzyskanych poprzez zaangażowanie w ujawnienie tych rzeczy lub wydarzeń. . Przykłady prostych doświadczeń które można wykonać w domu

7 Ocena pH roztworu za pomocą soku z czerwonej kapusty
Odczynniki: sok z czerwonej kapusty (zalewamy dwa liście czerwonej kapusty gorącą wodą) ,mydło,ocet lub woda z kwaskiem cytrynowym ,woda Sprzęt i szkło: trzy słoiczki, szklanki lub małe zlewki,bagietka lub łyżeczka Przebieg doświadczenia: W pierwszym pojemniku rozpuszczamy mydło. (Roztwór musi być mocny, czyli zabarwiony mocno na biało). Do drugiego wlewamy ocet lub Mocny roztwór kwasku cytrynowego w wodzie. W trzecim pozostawiamy czystą wodę. Wlewamy trochę soku z czerwonej kapusty do: roztworu mydła, octu lub rozpuszczonego kwasku i wody. Wniosek: W pojemniku pierwszym roztwór zabarwił się na niebiesko lub zielono - odczyn zasadowy. W drugim na różowo - odczyn kwaśny. W trzecim pojemniki pojawił się kolor fioletowy - odczyn obojętny. Sok z czerwonej kapusty może być naszym domowym "wykrywaczem" pH.

8 Ukryte pismo Odczynniki: cytryna woda płyn Lugola lub jodyna Sprzęt i szkło miska lub kuweta (laboratoryjna) bagietka lub łyżeczka ewentualnie szczypce kartka Przebieg doświadczenia: Wyciskamy sok z cytryny i pędzelkiem piszemy coś na kartce. Odstawiamy na ok. 1 godzinę. Nalewamy trochę wody (tak aby zanurzyć kartkę) do kuwety lub miski. Dolewamy jodynę lub płyn Lugola ok kropel. Zanurzamy kartkę w przygtowanym roztworze. - kartka zabarwia się na niebiesko-fioletowy kolor. Wyjmujemy ją szczypcami. Jeśli nie zanurzaliśmy jej w całości wyjmujemy ją ręką. Wniosek: Kartka zabarwiła się oprócz tego, co napisaliśmy sokiem z cytryny. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w papierze skrobia zostaje zabarwiona. Sok z cytryny zapobiega temu zjawisku.

9 Tak więc nauka może okazać się bardzo przyjemna
Tak więc nauka może okazać się bardzo przyjemna . Za pomocą eksperymentów, doświadczeń lub obserwacji naukowych możemy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Zgłębiamy wtedy tajemnice nauki i stajemy się mądrzejszymi ludźmi. Człowiek ucząc się na podstawie doświadczeń bardziej uzmysławia sobie pewne rzeczy niż czytając je tylko z książki. Moja klasa bierze udział w projekcie pt. ,,Akademia uczniowska”. Są to zajęcia Szkolnego koła Naukowego. W naszej grupie są trzy zespoły które chcą pokazać jak ciekawa może być nauka pokazywana przez doświadczenia , badania pod mikroskopem czy wzajemne nauczanie w formie teleturnieju.

10 Projekt ,,Akademia Uczniowska”
Pierwszy zespół omówił tkanki czyli zespoły komórkowe wykonujące w roślinie określone zadania oraz proces fotosyntezy bez którego nie da się żyć. Mogliśmy również obejrzeć różne preparaty pod mikroskopem. Drugi zespół pokazał doświadczenie jakie zapachy wywołują największą wrażliwość narządu powonienia . Trzeci zespół prowadzi wzajemne nauczanie polegające na nauce lecz w formie teleturnieju .W taki sposób można łatwo i skutecznie utrwalić poznane już dotąd wiadomości.


Pobierz ppt "Ucz się ucz ,bo Nauka to potęgi klucz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google