Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraje anglojęzyczne USA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraje anglojęzyczne USA."— Zapis prezentacji:

1 Kraje anglojęzyczne USA

2 Powierzchnia: 42,5 mln km2(Ponad 31 razy większa od Polski)
Ludność: 953,6 mln (Ponad 8 razy większa od polski) Stolica: Waszyngton Prezydent: Barack Obama Liczba Stanów: 50 (Stan Kalifornia jest największym stanem, liczba ludności: mln)

3 Dziwne prawa amerykańskie
W Detroit nie wolno parom kochać się w samochodzie, chyba że fakt ma miejsce, gdy auto jest zaparkowane na terenie prywatnym, należącym do tej pary.  W Oxford (Ohio) jest nielegalne, by kobieta zdjęła swe ubranie, stojąc przodem do obrazu, na którym jest mężczyzna.  (Kentucky): Żadna kobieta nie powinna pojawić się w stroju kąpielowym na autostradzie w tym stanie, chyba że jest ona eskortowana przez co najmniej dwóch oficerów policji.  W Michigan kobiecie nie wolno obciąć jej własnych włosów bez przyzwolenia małżonka.  Północna Karolina ma prawo zabraniające mężczyznom podglądania kobiet przez okna. Kobietom wolno podglądać mężczyzn bez ograniczeń. Mężczyznom wolno także podglądać mężczyzn. 

4 Kuchnia amerykańska Cechą charakterystyczną kuchni amerykańskiej jest stapianie się w jedno rozmaitych stylów i sposobów przyrządzania posiłków. Na przykład na kuchnię części południowej Stanów Zjednoczonych największy wpływ mieli imigranci z Afryki, Francji i Meksyku. Natomiast kuchnia azjatycka miała ogromne znaczenie dla praktycznie wszystkich stanów. Wiele dań uważanych powszechnie za typowo amerykańskie mogło mieć swoje źródła również w kuchni innych narodów. Jednak przez lata receptury te były modyfikowane przez amerykańskich kucharzy (np. hot dogi i hamburgery to modyfikacje dań niemieckich) do tego stopnia, że potrawy te uważane są za typowo amerykańskie. Styl amerykańskiego jedzenia, a w szczególności podawania i spożywania posiłków, został spopularyzowany na całym świecie. Praktycznie w każdym kraju można zjeść dania z grilla lub typu fast food.

5 Święta W niedzielę wielkanocną w wielu miastach odbywają się parady. Najsłynniejsza z nich to Easter Parade w Nowym Jorku, gdzie tego dnia Piątą Aleją przechodzą eleganckie damy ubrane w stroje z dawnych epok, eksponując zwłaszcza kapelusze. Nie ma w USA poniedziałku wielkanocnego jest to już normalny dzień pracy. Tego dnia w Białym Domu odbywa się tylko tradycyjna wielkanocna impreza dla dzieci: toczenie jajek po trawniku. Wszystkich Świętych w Stanach Zjednoczonych to znane nam Halloween. Tego samego dnia dzieci w małych grupach, przebrane za zjawy i upiory, chodzą od domu do domu, pukają do drzwi i mówiąc: "Treat or trick" (Poczęstunek, albo straszymy), domagają się łakoci.

6 Najważniejszym świętem obchodzonym w Stanach Zjednoczonych jest Dzień Niepodległości, obchodzony 4 lipca. W tym dniu odbywają się liczne koncerty, parady i festyny. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Natomiast po zmierzchu mają miejsce huczne pokazy sztucznych ogni. Dzień Dziękczynienia to obok Bożego Narodzenia najważniejsze święto religijne obchodzone w USA. W ostatni czwartek listopada tradycyjnie spożywa się uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół. Na stole króluje pieczony indyk, podawany z przystawką z żurawin i słodkimi ziemniakami.

7 Co warto odwiedzić? Golden Gate Bridge Walt Disney World Resort

8 Co warto odwiedzić? Mount Rushmore Park Narodowy Bryce Canyon

9 POWERBALL POWERBALL- Loteria liczbowa w której wybieramy 5 liczb z 59 możliwych i jedną dodatkową z puli 35 liczb dodatkowych. Jest to liczba zwana „Powerball”. Loteria ta zastąpiła w 1992 amerykańska loterię LOTTO AMERICA.

10 Prezentację przygotowali:
THE END Prezentację przygotowali: Aleksandra Fura Fabian Sienkiewicz Strony: Archiwum Grafiki Google


Pobierz ppt "Kraje anglojęzyczne USA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google