Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chemia na talerzu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chemia na talerzu."— Zapis prezentacji:

1 Chemia na talerzu

2 Czy wiesz co jesz?

3 ?

4 Nie wielu z nas zwraca uwagę na składniki zawarte w danym produkcie
Nie wielu z nas zwraca uwagę na składniki zawarte w danym produkcie. To oznacza że nie do końca dbamy o swoje zdrowie. Jak temu zaradzić ? Sprawdzaj co jesz!

5 „Podobno Polak zjada co roku trzy pudełka proszku do prania
„Podobno Polak zjada co roku trzy pudełka proszku do prania. Nieświadomie. To nawozy, sterydy i inne chemiczne świństwa, jakimi szprycowane są warzywa czy wędlina.”                                                                                                                                                                                                                                       Anna Gozdowska

6 Chipsy Chipsy – to po prostu ziemniaki, które zostały wcześniej pokrojone na małe, cienkie plasterki, następnie zostały do nich dodane substancje smakowe i usmażone na oleju. Jednak Nie każdy ziemniak nadaje się do produkcji chipsów. Idealna bulwa ma regularny, owalny kształt, gładką i cienką skórkę i niską zawartość cukrów prostych, dzięki czemu plasterki nie ciemnieją i nie gorzknieją w czasie smażenia.

7 Słone Paluszki Skład paluszków: mąka pszenna, sól, tłuszcz roślinny, drożdże, regulator kwasowości: wodorotlenek sodu, substancja spulchniająca: wodorowęglan amonu.

8 Mąka pszenna - powoduje wzrost wydalania kwasów żółciowych i cholesterolu z kałem, co prawdopodobnie zmniejsza jego ilość we krwi. Pomaga on również w tworzeniu bardziej miękkiego stolca. Sól – z chemicznego punktu widzenia sól, którą na co dzień spożywamy to tzw. chlorek sodu. W tym połączeniu pierwiastki te występują w niejednakowych ilościach, a mianowicie sód stanowi około 40%, natomiast chlor 60%. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na chlorek sodu wynosi 500mg. Sól występuje w wielu produktach, które spożywamy codziennie np. maśle, serach, chlebie itd. Tłuszcz roślinny -tłuszcz jest jednym z niezbędnych składników odżywczych, ponieważ oprócz tego, że dostarcza nam energii, jest źródłem tzw. niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych (tzw. NNKT). Z tego powodu tłuszczu z naszej diety wyeliminować całkowicie nie można.

9 Drożdże - drożdże mogą być stosowane w walce z wieloma przewlekłymi schorzeniami. Są doskonałym lekarstwem na niektóre choroby skóry, choroby przewodu pokarmowego, zapalenie nerwów, cukrzycę, dolegliwości wątroby. Ponieważ wspaniale oddziaływają na naszą cerę, w krótkim czasie likwidują trądzik.  Regulator kwasowości: wodorotlenek sodu – kwasy – substancje zwiększające kwasowość środków spożywczych i/lub wnoszące do nich kwaśny smak. Regulatory kwasowości - substancje zmieniające lub ustalające kwasowość środków spożywczych.

10 Jabłko Jabłko –to owoc, który rośnie na drzewie- jabłoni. Istnieje ponad 10 tys. odmian różniących się smakiem, aromatem, słodyczą, konsystencją, kształtem, barwą i rodzajem miąższu. Jabłka można jeść same, ale także w postaci dodatków do ciast, puddingów, w postaci soków, suszonych owoców, dżemów.

11 Skład jabłka - zawiera cukier, białka, witaminy C, B1, B2, PP, prowitaminę A, kwas pantotenowy. Kwasy organiczne (głównie jabłkowy i cytrynowy) Garbniki. Ponadto jabłka dostarczają organizmowi soli wapnia, fosforu, potasu, magnezu oraz niewielkich ilości żelaza.

12 A wiec… gryziesz jabłko ? Czy jabłko ciebie ?

13 Coca-Cola Coca-Cola jest napojem o silnie kwasowym odczynie, a więc nie powinna być spożywana przez ludzi mających nadkwasotę. Magnez i cynk roztwarzają się w Coca- Coli z wydzieleniem produktu gazowego. Rdza zanika z powierzchni gwoździa. Dzieje się tak dlatego, że jony wodoru znajdujące się w Coli reagują z tlenkiem żelaza (III) Do Coca- Coli dodaje się cukier, ponieważ nadaje on charakterystyczny i słodkawy smak oraz podwyższa wartość energetyczną Coca Coli. Coca-Cola jest napojem smacznym i chętnie kupowanym obecnie, lecz nie do końca zdrowym. tym czy nam zaszkodzi, czy też nie zdecydujemy sami, bo jak wiadomo: ,,Co za dużo to i niezdrowo”.

14 Baton Cukier, odtłuszczone mleko w proszku, tłuszcz roślinny miazga kakaowa, tłuszcz mleczny, serwatka w proszku, laktoza, sód, białko jaja, emulgator (lecytyna sojowa), aromaty, zhydrolizowane białko mleka, barwnik (E124). (Śladowe ilości: orzeszek ziemny, orzech laskowy, migdał, sezam).

15 Materiały pomocnicze :

16 Przygotowała : Marta Kalinowska


Pobierz ppt "Chemia na talerzu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google