Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALKALOIDY - pochodne imidazolu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALKALOIDY - pochodne imidazolu"— Zapis prezentacji:

1 ALKALOIDY - pochodne imidazolu
Pilokarpina - działanie parasympatykomimetyczne - pobudza układ parasympatyczny.Należy do najsilniej działających leków ślinopędnych i napotnych. Obecnie stosowana jest przede wszystkim w okulistyce w leczeniu jaskry w postaci 2% kropli ocznych. Powoduje zwężenie źrenicy i zwiększenie odpływu płynu śródgałkowego, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia śródgałkowego. Jest również wykorzystywana jako odtrutka przy zatruciach atropiną.

2 ALKALOIDY - pochodne imidazolu
Folium Jaboranti - liść potoślinu

3 ALKALOIDY - pochodne imidazolu
Folium Jaboranti - liść potoślinu Roślina: Pilocarpus sp. Pilocarpus jaborandi - potoślin Rodzina: Rutaceae Skład : Zawiera 0,1% alkaloidów głównie pilokarpinę. Roślina rośnie w krajach subtropikalnych lub tropikalnych.

4 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Nikotyna jest agonistą receptorów N-acetylocholinowych występujących w zwojach układu autonomicznego. Zaliczana jest do substancji silnie toksycznych. Nikotyna po przyłączeniu do tego receptora powoduje jego pobudzenie. Jednak w przeciwieństwie do acetylocholiny nie ulega szybkiemu rozkładowi, co prowadzi do uniewrażliwenia receptorów N-cholinergicznych na działanie acetylocholiny. W praktyce prowadzi to do krótkiego pobudzenia zwojów, a następnie ich porażenia. Nikotyna łatwo wchłania się przez drogi oddechowe, śluzówki i skórę.

5 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Nikotyna - Po wprowadzeniu do organizmu małych dawek nikotyny (1-3 mg) obserwuje się działanie stymulujące. Przyspiesza rytm serca, wzrasta ciśnienie krwi, dochodzi do rozszerzenia źrenic. Zwiększa się również zużycie tlenu przez serce i dochodzi do zwężenia naczyń wieńcowych. Większe dawki prowadzą do poważniejszych zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego. Dochodzi do zmian percepcji, zmian postrzegania otoczenia, obserwuje się światłowstręt, zmęczenie, brak energii, ślinotok, wymioty, biegunkę. W przypadku poważniejszych zatruć dochodzi do zmniejszenia pola widzenia i pojawiają się halucynacje - zazwyczaj czarno-białe, "wizjonerskie" obrazy.

6 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Nikotyna - zwiększa również ilość wytwarzanej w mózgu dopaminy - neuroprzekaźnika związanego między innymi z odczuwaniem przyjemności. Nikotyna ma również wpływ na funkcjonowanie wielu enzymów w tym tych, które odpowiadają za metabolizm leków, co sprawia, że zmienia ona siłę i długości ich działania. Czas półtrwania nikotyny to około 2 godziny. Nikotyna jest substancją wywołującą uzależnienie fizyczne i psychiczne i jest główną substancją odpowiedzialną za nałóg palenia. Nikotyna stosowana jest jako składnik preparatach owadobójczych.

7 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Folium Nicotianae

8 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Folium Nicotianae Rośliny: Nicotiana tabaca - Tytoń szlachetny Rodzina: Solanaceae Tytoń szlachetny jest jednoroczną rośliną uprawną, powstałą w wyniku krzyżówki dwóch innych gatunków tytoniu. Pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Południowej (z rejonu Andów), gdzie był uprawiany jeszcze przed przybyciem Europejczyków jako roślina rytualna. Obecnie tytoń uprawia się na całym świecie, również w Polsce. Liście tej rośliny zawierają od 1 do 3% nikotyny. Po wysuszeniu i fermentacji wykorzystuje się je do produkcji tytoniu.

9 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Koniina jest lotnym alkaloidem szczwołu plamistego, który wchłania się przez skórę i błony śluzowe. Jest silnym jadem zwojowym (ganglioplegik). Paraliżuje nerwy ruchowe, powoduje również porażenie ośrodka oddechowego. Przy przedawkowaniu śmierć następuje w wyniku uduszenia, ofiara zachowuje przy tym pełną świadomość. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 0,5 - 1,0 g. Alkaloid ten ma znaczenie toksykologiczne.

10 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Conium maculatum

11 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Roślina: Conium maculatum - szczwół plamisty Rodzina: Umbeliferae Szczwół plamisty (nazywany również pietrasznikiem plamistym) jest dwuletnią rośliną występującą w Afryce, części Azji i niemal całej Europie. Występuje pospolicie również w Polsce. Ma znaczenie toksykologiczne ze względu na podobieństwo jednorocznej różyczki liści do pietruszki, ma jednak inny zapach. Bywa też mylona z korzeniem chrzanu. Przypuszcza się, że ta roślina posłużyła do egzekucji Sokratesa. Szczwół jest też trujący dla zwierząt. Dawka śmiertelna dla koni wynosi ok. 2 kg rośliny, dla bydła ok. 5 kg. Owoce rośliny zawieją koninę w ilości do 2%. Inne części nadziemne oraz korzeń też zawierają ten alkaloid i mogą być przyczyną zatrucia.

12 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Arekolina - jest parasympatykomimetykiem - pobudza układ przywspółczulny. Powoduje między innymi przyspieszenie perystaltyki przewodu pokarmowego i pobudza czynność gruczołów wydzielniczych. Jest silnie toksyczna. Arekolinę pozyskuje się głównie z niedojrzałych nasion palmy arekowej, poprzez przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję rozcieńczonym kwasem siarkowym. Stosuje się ją obecnie wyłącznie w weterynarii, w postaci bromowodorku arekoliny - jako środek przeczyszczający i przeciwrobaczy

13 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Semen Arecae- Nasienie areki

14 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Semen Arecae- Nasienie areki Roślina: Areca catechu - palma arekowa ( syn: palma kateszowa, żuwipalma, palma betelowa) Rodzina: Palmae Roślina około 20 metrów wysokości. Jej owocem jest żółty pestkowiec wielkości kurzego jaja. Zawarte w nim nasiona zwane pinangami lub orzechami katechowymi, zawierają zespół alkaloidów, z których najważniejsza jest arekolina (0,3-0,6%), oraz do 15% garbników. Zawierają również jaskrawoczerwony barwnik, który ujawnia się podczas żucia orzechów.

15 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Lobelina - Jest to alkaloid lobelii rozdętej. Należy do substancji działających pobudzająco na zwoje układu autonomicznego. Lobelina ma zastosowanie jako analeptyk. Początkowo obniża, a następnie podwyższa ciśnienie krwi, zwalnia czynność serca i rozszerza oskrzela. Działa silnie pobudzająco na ośrodek oddechowy. Lobelina podawana jest pozajelitowo. Jej działanie jest krótkotrwałe, gdyż w organizmie jest ona szybko rozkładana. Lobelina była stosowana w porażeniu ośrodka oddechowego, np. do reanimacji porażonych prądem, w bezdechu u noworodków.

16 Herba Lobeliae - Ziele lobelii
ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny Herba Lobeliae - Ziele lobelii

17 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Herba Lobeliae - Ziele lobelii Rośliny: Lobelia inflata - Lobelia rozdęta Rodzina: Lobeliaceae Dla rdzennych Amerykanów miała znaczenie lecznicze oraz rytualne. Jako lek była wykorzystywana w celu złagodzenia objawów astmy (palono jej liście). Później była ona stosowana również w leczeniu zapalenia oskrzeli, płuc, a nawet kaszlu. W XIX wieku była również stosowana przez pewnego amerykańskiego lekarza (Samuela Thomsona) do wywoływania wymiotów w celu oczyszczania organizmu z toksyn. Lobelia zastosowana wewnętrznie pobudza ośrodek oddechowy, rozszerza oskrzela, powoduje zwolnienie akcji serca. Stosują ją najczęściej w połączeniu z innymi ziołami, rzadziej samą w postaci tytoniu bądź nalewki.

18 ALKALOIDY - pochodne pirydyny i piperydyny
Herba Lobeliae Stosowana zewnętrznie w postaci nalewek bądź maści wywiera działanie rozkurczowe na mięśnie i używana jest w leczeniu takich dolegliwości jak reumatyzm czy łokieć tenisisty. Jako surowiec zielarski stosuje się całą naziemną część rośliny, rzadziej same owoce lub liście. Surowiec zawiera zespół alkaloidów w ilości około 0,3%. Głównym składnikiem zespołu jest lobelina. Ponadto występują jeszcze izolobina i norlobinina. Surowiec służy głównie do otrzymywania czystych alkaloidów. Preparaty złożone z surowca są obecnie rzadko stosowane. W Polsce nie występują w ogóle.

19 ALKALOIDY - pochodne imidazolu, pirydyny i piperydyny

20 ALKALOIDY - pochodne imidazolu, pirydyny i piperydyny


Pobierz ppt "ALKALOIDY - pochodne imidazolu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google