Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU."— Zapis prezentacji:

1 SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU

2 Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swoimi
marynarzami na nieznanym lądzie dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony przez Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Niektórzy jednak utrzymują, iż to Chińczycy jako pierwsi znali i uprawiali tytoń i to jeszcze daleko przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Brak jednak potwierdzających ten fakt dowodów. Do Europy tytoń dotarł w 1556 roku, prawdopodobnie do Francji. Gdyby człowiek, który przywiózł tę roślinę do Europy, mógł przewidzieć jakie spustoszenie zrobi ona w ludzkim organizmie ...

3 Tytoń szlachetny to roślina
spokrewniona z ziemniakami i pomidorami. Pochodzi ze zwrotnikowych obszarów Ameryki Środkowej. W Europie został pierwotnie rozpowszechniony jako roślina ozdobna i lecznicza. Niestety, dzisiaj ma zupełnie inne zastosowanie.

4 Suszenie tytoniu Tytoń ozdobny

5 Liść tytoniu zawiera tysiące substancji a wśród nich
nikotynę. Substancja ta stosowana jest w rolnictwie i ogrodnictwie jako środek owadobójczy oraz przy zwalczaniu pasożytów bydła. Nikotyna pod względem szkodliwości dorównuje kwasowi pruskiemu – bardzo silnej truciźnie. Wzór chemiczny nikotyny

6 Przeciętny papieros zawiera około 10 mg nikotyny.
Jedna kropla nikotyny (około 50 mg) jest śmiertelna dla człowieka. Palacze nie umierają tylko dlatego, że paląc przyzwyczajają się do niej. Poza nikotyną w papierosach znajduje się jeszcze około 4000 szkodliwych substancji, takich jak substancje smołowe, substancje drażniące i tlenek węgla. Wszystkie te substancje wywołują spustoszenie w ciele człowieka, przyczyniając się do występowania raka płuc, gardła i krtani, chorób serca i naczyń krwionośnych, uszkodzenia płodu w łonie matki i do wielu innych dolegliwości.

7

8 Tytoń stanowi główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności. Szacuje się, że w latach dziewięćdziesiątych na skutek palenia tytoniu co roku na świecie umierało około 2 milionów ludzi, a liczba ta ma wzrosnąć do 10 milionów w roku 2020.

9

10

11 W Polsce, która od połowy lat 70-tych należy do
krajów o najwyższej konsumpcji papierosów na świecie, każdego roku na choroby odtytoniowe umiera przedwcześnie 70 tysięcy ludzi w wieku od 35 do 69 lat. Więc kiedy będziesz chciał sięgnąć po pierwszego papierosa, to przypomnij sobie, że tytoń zabija powoli, ale skutecznie.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Przygotowała: Elżbieta Gryz


Pobierz ppt "SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google