Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU. Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swoimi marynarzami na nieznanym lądzie dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU. Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swoimi marynarzami na nieznanym lądzie dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został"— Zapis prezentacji:

1 SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU

2 Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swoimi marynarzami na nieznanym lądzie dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został zaproszony przez Indian Arawaków i poczęstowany suszonymi liśćmi tytoniu. Niektórzy jednak utrzymują, iż to Chińczycy jako pierwsi znali i uprawiali tytoń i to jeszcze daleko przed odkryciem Ameryki przez Kolumba. Brak jednak potwierdzających ten fakt dowodów. Do Europy tytoń dotarł w 1556 roku, prawdopodobnie do Francji. Gdyby człowiek, który przywiózł tę roślinę do Europy, mógł przewidzieć jakie spustoszenie zrobi ona w ludzkim organizmie...

3 Tytoń szlachetny to roślina spokrewniona z ziemniakami i pomidorami. Pochodzi ze zwrotnikowych obszarów Ameryki Środkowej. W Europie został pierwotnie rozpowszechniony jako roślina ozdobna i lecznicza. Niestety, dzisiaj ma zupełnie inne zastosowanie.

4 Suszenie tytoniu Tytoń ozdobny

5 Liść tytoniu zawiera tysiące substancji a wśród nich nikotynę. Substancja ta stosowana jest w rolnictwie i ogrodnictwie jako środek owadobójczy oraz przy zwalczaniu pasożytów bydła. Nikotyna pod względem szkodliwości dorównuje kwasowi pruskiemu – bardzo silnej truciźnie. Wzór chemiczny nikotyny

6 Przeciętny papieros zawiera około 10 mg nikotyny. Jedna kropla nikotyny (około 50 mg) jest śmiertelna dla człowieka. Palacze nie umierają tylko dlatego, że paląc przyzwyczajają się do niej. Poza nikotyną w papierosach znajduje się jeszcze około 4000 szkodliwych substancji, takich jak substancje smołowe, substancje drażniące i tlenek węgla. Wszystkie te substancje wywołują spustoszenie w ciele człowieka, przyczyniając się do występowania raka płuc, gardła i krtani, chorób serca i naczyń krwionośnych, uszkodzenia płodu w łonie matki i do wielu innych dolegliwości.

7

8 Tytoń stanowi główną przyczynę zagrożenia zdrowia ludności. Szacuje się, że w latach dziewięćdziesiątych na skutek palenia tytoniu co roku na świecie umierało około 2 milionów ludzi, a liczba ta ma wzrosnąć do 10 milionów w roku 2020.

9

10

11 W Polsce, która od połowy lat 70-tych należy do krajów o najwyższej konsumpcji papierosów na świecie, każdego roku na choroby odtytoniowe umiera przedwcześnie 70 tysięcy ludzi w wieku od 35 do 69 lat. Więc kiedy będziesz chciał sięgnąć po pierwszego papierosa, to przypomnij sobie, że tytoń zabija powoli, ale skutecznie.

12 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Przygotowała: Elżbieta Gryz


Pobierz ppt "SZKODLOWOŚĆ PALENIA TYTONIU. Kiedy Krzysztof Kolumb wylądował ze swoimi marynarzami na nieznanym lądzie dnia 11 października Roku Pańskiego 1492, został"

Podobne prezentacje


Reklamy Google