Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NIE WYPAL ZDROWIA Nikotyna, główny składnik papierosów, jest substancją silnie uzależniającą Proces uzależnienia następuje bardzo szybko. W wysokich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NIE WYPAL ZDROWIA Nikotyna, główny składnik papierosów, jest substancją silnie uzależniającą Proces uzależnienia następuje bardzo szybko. W wysokich."— Zapis prezentacji:

1

2 NIE WYPAL ZDROWIA

3 Nikotyna, główny składnik papierosów, jest substancją silnie uzależniającą Proces uzależnienia następuje bardzo szybko. W wysokich dawkach (70mg) powoduje śmierć dorosłego człowieka.

4 NIKOTYNA Jest jednym ze składników dymu tytoniowego. Nazwa chemiczna: 3-(1-metylo-2-pirolidyno)-pirydyna BUDOWA CHEMICZNA Nicotiana tabaca - Tytoń szlachetny Palenie tytoniu prowadzi do uzależnienia i tolerancji na nikotynę. Przy nagłym zaprzestaniu palenia mogą nastąpić zaburzenia czynności organizmu. Dawka śmiertelna dla osoby niepalącej wynosi od 50 do 100 mg. Dla osoby palącej w wyniku zjawiska tolerancji jest ona większa. poraża receptory cholinergiczne N w zwojach autonomicznych powoduje krótkotrwałe przyspieszenie czynności serca i wzrost ciśnienia krwi zwiększa zużycie tlenu przez serce i powoduje zwężenie naczyń wieńcowych zwiększa zawartość dwutlenku węgla we krwi może być przyczyną bezdechu W życiu osoby uzależnionej palenie nie jest wyborem, lecz przymusem. Pali papierosy nie po to, aby poczuć się lepiej, lecz dlatego, że bez papierosa czułaby się gorzej.

5 Dym papierosowy jest trujący Spalanie w wysokiej temperaturze tytoniu w papierowej koszulce jest procesem chemicznym. W jego wyniku powstaje wiele groźnych trucizn. Wszystkie są wprowadzane do najgłębszych zakamarków organizmu palacza; ale także do organizmu wszystkich, którzy przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Także płód w łonie matki, pali wraz z nią.

6 Składniki dymu tytoniowego Acetonrozpuszczalnik Arsenstosowany jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie Chlorek winyluzwiązek używany także do produkcji plastiku Ciała smołowatesą odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych Cyjanowodórgaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych Fenoleniszczą rzęski nabłonka wyścielającego oskrzela Formaldehydzwiązek stosowany do konserwacji preparatów biologicznych np. żab Nikotynazwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za zaburzenia rytmu serca, wpływa negatywnie na gen, który powstrzymuje powstawanie nowotworów Tlenek węgla(czad) utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części organizmu człowieka

7 Składniki dymu tytoniowego

8 Dlaczego papierosy szkodzą? 1.Paląc papierosy zwiększasz trzykrotnie ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. 2.Po wypaleniu każdego papierosa natychmiast wzrasta ciśnienie tętnicze i przyspiesza się akcja serca. 3.Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia – tzw. biernych palaczy. 4.Wieloletni palacze zapadają na najbardziej złośliwe nowotwory, które w większości kończą się śmiercią.

9 Dlaczego papierosy szkodzą? 5.U osób palących znacznie częściej dochodzi do konieczności amputacji nóg z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych. 6.Kobiety palące w czasie ciąży mogą doprowadzić do wystąpienia zaburzenia w rozwoju płodu jak i częstych zgonów noworodków. 7.Niezależnie od ilości wypalonych dziennie papierosów- nie ma bezpiecznej liczby wzrasta ryzyko wystąpień powikłań nadciśnienia tętniczego. 8.W Polsce przyczyną co drugiego zgonu jest palenie papierosów. 9.Średnia różnica długości życia osób niepalących, a palących w krajach rozwiniętych wynosi 15 lat!

10

11 CzasCo się dzieje po zgaszeniu ostatniego papierosa? w 20 minut do normy wracają: ciśnienie tętnicze krwi, czynność serca oraz podwyższona temperatura rąk i stóp w 8 godzin zmniejsza się poziom tlenku węgla we krwi, a podnosi poziom tlenu w 24 godziny zmniejsza się ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego w 48 godzin rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych; powraca do normy zmysł smaku i zapachu od 2 tygodni do 3 miesięcy poprawie ulega stan układu krążenia; zwiększa się wydolność fizyczna; wydolność płuc wzrasta o 30% od 1 do 9 miesięcy ulegają zmniejszeniu kaszel, uczucie niedrożności nosa, duszności i zmęczenia; wzrasta ogólna energia organizmu; rozpoczyna się proces regeneracji rzęsek, pokrywających nabłonek dróg oddechowych; pomagają one w oczyszczaniu oskrzeli i zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza naszego ciała mikroorganizmów, np. wirusów

12 CzasCo się dzieje po zgaszeniu ostatniego papierosa? po 1 roku o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc oraz raka jamy ustnej, przełyku i krtani; w dużym stopniu zmniejsza się ryzyko wystąpienia udaru mózgu po 10 latachryzyko zachorowania na raka płuc jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej; komórki o zaburzonej budowie, które powstały w wyniku palenia tytoniu zostają zastąpione przez komórki o prawidłowej budowie; ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego i nerek nadal zmniejsza się po 15 latachryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy nie palącej

13 Bibliografia


Pobierz ppt "NIE WYPAL ZDROWIA Nikotyna, główny składnik papierosów, jest substancją silnie uzależniającą Proces uzależnienia następuje bardzo szybko. W wysokich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google