Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Otyłość, nadciśnienie i choroby serca – choroby współczesnego świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Otyłość, nadciśnienie i choroby serca – choroby współczesnego świata"— Zapis prezentacji:

1 Otyłość, nadciśnienie i choroby serca – choroby współczesnego świata

2 OTYŁOŚĆ

3 Otyłość jest przewlekłą chorobą spowodowaną nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu, skutkiem czego jest magazynowanie nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet.

4

5 NADCIŚNIENIE

6 Nadciśnienie tętnicze jest chorobą układu krążenia, w której w naczyniach tętniczych panuje zwiększone ciśnienie krwi. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, która podlega długotrwałemu leczeniu. Ponad 90% przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny, tzn. bez znanej somatycznej przyczyny, którą dałoby się usunąć interwencją medyczną.

7

8 Powikłaniem nadciśnienia przede wszystkim jest uszkodzenie nerek (przewlekła niewydolność nerek, aż do konieczności dializy), układu krążenia (niewydolność mięśnia sercowego, zawał serca) oraz powikłania ze strony układu nerwowego (niedokrwienny udar mózgu, zespół otępienny).

9 CHOROBY SERCA

10 Miażdżyca Miażdżyca jest jedną z najczęściej spotykanych chorób serca, prowadzi do jego niedotlenienia oraz zawału. Blaszki miażdżycowe powstają w naczyniach krwionośnych i zalegają w nich, zmniejszając możliwość prawidłowego przepływu krwi lub całkowicie je blokują. Miażdżyca spowodowana jest złymi nawykami żywieniowymi, brakiem ruchu, stresem, siedzącym trybem życia, alkoholem. Prowadzi do choroby wieńcowej. Objawem miażdżycy jest silne kłucie w okolicy serca, duszności, trudności z oddychaniem, ból promieniujący do szyi, rąk i szczęki.

11 schemat powstawania miażdżycy

12 Choroba wieńcowa Inaczej choroba niedokrwienna serca - polega na niedotlenieniu mięśnia sercowego i braku zaopatrzenia go w ważne składniki odżywcze. Do objawów zalicza się ból w klatce piersiowej połączony z uczuciem duszności. Leczenie zależne jest od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się leczenie farmakologiczne, zalecana jest zmiana trybu życia, jednak w poważnych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

13

14 Zapalenie serca Objawy: infekcja wirusowa lub bakteryjna. Dominują objawy grypopochodne (bóle mięśni i stawów), ból w klatce piersiowej, osłabienie, spadek kondycji fizycznej, przyspieszona lub zwolniona czynność serca. Przyczyny: Proces zapalny obejmujący mięsień sercowy wywołany przez wirusy lub bakterie, rzadziej pasożyty, grzyby czy leki. Powikłania: U większości ustępuje samoistnie, nie powodując trwałego upośledzenia czynności serca, nieleczone może doprowadzić do uszkodzenia i niewydolności serca. Leczenie : Konieczna jest hospitalizacja, leżenie w łóżku i przyjmowanie leków przeciwgorączkowych.

15 Nerwica serca Nerwica serca jest chorobą dającą podobne objawy do choroby wieńcowej. Pojawiają się duszności i kłucie w klatce piersiowej. Jednak można ją łatwo od niej odróżnić – prawie nigdy dolegliwości nie są związane z wysiłkiem fizycznym, kluczowe znaczenie ma tu stres i sytuacje trudne emocjonalnie. Wymienionym objawom towarzyszyć może uczucie lęku i niepokoju. Leczenie polega głównie na psychoterapii i nauce radzenia sobie ze stresem. Stosowane mogą też być pomocniczo pewne środki farmakologiczne.

16 Zawał serca Zawał serca to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem, jest on postacią choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego. Podstawową przyczyną zawału mięśnia sercowego jest osiadanie na ściankach substancji tłuszczowych, głównie cholesterolu. Osiadające substancje blokują przepływ krwi, co w konsekwencji powoduje długotrwałe niedokrwienie serca. Zapchane naczynia odpowiedzialne za dostarczanie tlenu w takim przypadku nie są w stanie zapewnić odpowiedniej jego ilości co w prostej linii prowadzi do zawału mięśnia serca.

17


Pobierz ppt "Otyłość, nadciśnienie i choroby serca – choroby współczesnego świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google