Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Dominika Machlowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Dominika Machlowska"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Dominika Machlowska
TRUCIZNY Wykonała: Dominika Machlowska

2 Trucizna truciznami nazywamy substancje które w razie przedostania się do organizmu lub stykają się z powierzchnią ciała zagrażają zdrowiu lub życiu ludzi i zwierząt.

3 Definicja toksykologiczna- substancja naturalna lub sztuczna, która wprowadzona do organizmu w małych ilościach powoduje rozstrój zdrowia, uszkodzenie organizmu lub śmierć.

4 Toksykologia teoretyczna - dzieli się na:
ogólną - zajmującą się definiowaniem podstawowych pojęć, takich jak trucizna, zatrucie itd. szczegółową - bada i opisuje trucizny doświadczalną - opracowuje modele badawcze i zajmuje się śledzeniem losu trucizn w organizmie

5 Toksykologia stosowana- praktyczna obejmuje:
toksykologię kliniczną - dyscyplina medyczna diagnozująca i lecząca zatrucia sądowo-lekarską - czyli ekspertyza i opiniowane

6 Dawka ma zasadnicze znaczenie w definicji trucizny.
Dawka toksyczna określana w gramach na kilogram ciężaru ciała jest najmniejszą ilością substancji mogącą wywołać objawy toksyczne dawka śmiertelna jest to dawka, której podanie powoduje jednorazowo śmierć 50% użytych w doświadczeniu zwierząt.

7 TRUCIZNY I SUBSTANCJE SZKODLIWE
WOKÓŁ NAS

8 Kwas solny odpowiednio rozcieńczony stosowany jest jako lek,  natomiast stężony jest silną substancją żrącą.

9 Tlenek węgla CO- jest dwukrotnie szybciej
wchłaniany u człowieka chodzącego i trzykrotnie szybciej pracującego niż siedzącego Objawy: bóle głowy, zawroty, brak zdolności do działania.

10 Rtęć Wchłaniane przez skórę, układ oddechowy, błony śluzowe układu pokarmowego Metaliczna rtęć jest dobrze wchłaniana przez płuca a nie dobrze przez przewód pokarmowy. Gromadzi się w ośrodkowym układzie nerwowym.

11 Ołów po wprowadzeniu go do organizmu pojawia się znużenie, zmęczenie, porażenie mięśni, szara obwódka wokół zębów, kolka ołowicza. Jednocześnie występuje białkomocz, krwiomocz oraz zaburzenia mózgowe.

12 Kadm Uszkadza nerki – niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię, choroby kostne zaburzenia powonienia, białkomocz. Oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia. Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu.

13 Fenol Był jednym z najwcześniej stosowanych środków przeciwbakteryjnych. W stężeniu 0,2% działa bakteriostatycznie, 1,3% grzybobójczo, powyżej 1% bakteriobójczo. Na salach operacyjnych stosowano urządzenia rozpylające fenol (karbol) w postaci mgły w celach antyseptycznych.

14 Formalina W wodnym rozcieńczeniu 1–2 procentowym stosowana jako środek antyseptyczny, odkażający i przeciwpotny, w stężeniu 3% do konserwacji tkanek roślinnych, a 5% do konserwacji anatomicznych preparatów zwierzęcych. Silnie bakteriobójcza stosowana do konserwacji i przechowywania preparatów biologicznych.

15 Droga wprowadzenie trucizny do organizmu:
oddechowa - bezpośrednie wchłanianie trucizny do krążenia dużego, najczęściej zatrucia te to zatrucia parami i gazami. pokarmowa - trucizna "pokonuje" na swej drodze żołądek i wątrobę. Jest to najczęstsza droga przedowstawania się trucizny do organizmu. poprzez skórę - nie uszkodzoną lub błony śluzowe, wchłaniają się tu trucizny dobrze rozpuszczalne w tłuszczach. poprzez wstrzyknięcie - domięśniowe, dożylne, dootrzewnowe lub podskórne   poprzez jamy ciała - dospojówkowo, przez nos, doodbytniczo i dopochwowo.

16 Czym najczęściej się trujemy?

17 Źródło: http://dabrowski.ddl2.pl/Serwis/blog/Trucizny.html


Pobierz ppt "Wykonała: Dominika Machlowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google