Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie pal.... …przy mnie ,proszę ?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie pal.... …przy mnie ,proszę ?."— Zapis prezentacji:

1 Nie pal.... …przy mnie ,proszę ?

2 Tytoń... ...to roślina masowo hodowana na świecie. Używa jej się do wyrobu papierosów (jest ich głównym składnikiem).

3

4 W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat!
Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie rezygnuje z 5 lat życia.

5 Rak płuc Rak płuc jest złośliwym nowotworem wywodzącym się z nabłonka dróg oddechowych w płucach. Najczęstszą przyczyną powstawania raka płuc jest palenie tytoniu (papierosów). Rak płuc nie ma charakterystycznych objawów pozwalających na jego wykrycie. Objawy takie jak: krwioplucie, duszność, bóle w klatce piersiowej, chudnięcie, są objawami już zaawansowanego raka płuc.

6 Dlaczego nie warto palić papierosów ?
Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie Oznacza to, że z powodu palenia papierosów umiera dziennie 11 tys. palaczy.

7 Co w dymie siedzi?

8 Kim jest palacz? Jest on osobą uzależnioną od tytoniu, wydaje mu się że to co robi wcale nie jest złe, wręcz przeciwnie. Można powiedzieć iż czeka na śmierć i jest tego nie świadom.

9 Dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy?
ciekawość chęć naśladownictwa innych (rodziców, starszego rodzeństwa) głównie w celu dodania sobie powagi- „udawanie dorosłych” dorównanie rówieśnikom, strach przed odrzuceniem, presja otoczenia brak autorytetów brak wiary w siebie rozpowszechnienie palenia tytoniu w najbliższym otoczeniu przedwczesne dojrzewanie

10 Zachowanie palacza. Bardzo nerwowy.
Jego myślenie koncentruje się na jednej rzeczy: papierosie. Papieros to jego lekarstwo na nerwy. Odda wszystko za papierosy. Wydaje mu się że osoby które chcą mu pomóc są złe.

11 Nikotyna Alkaloid występujący w liściach i korzeniach tytoniu.
Ciecz rozpuszczalna w wodzie i w alkoholu Wykazuje aktywność optyczną. Stosowana w medycynie, garbarstwie oraz jako składnik preparatów owadobójczych.

12 Działanie nikotyny Działa najpierw pobudzająco, a potem porażająco na połączenia w zwojach nerwowych. Dawka śmiertelna od 50mg, co odpowiada 2 papierosom przyjętym doustnie. Śmierć przy zatruciu następuje wskutek porażenia oddechu.

13 Dym tytoniowy szkodzi również niepalącym!!!
Wdychanie dymu tytoniowego, czyli bierne palenie, jest równie niebezpieczne jak samo palenie. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcejdwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy. Specjaliści odnotowują wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe wśród osób, które nigdy nie paliły tytoniu.

14 Dym tytoniowy szkodzi również niepalącym!!!
Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera także wiele substancji alergizujących, powodujących łzawienie oczu, podrażnienie błony śluzowej nosa, kaszel, nawracające zakażenia układu oddechowego, a także uczulenia i w konsekwencji astmę . Jednym ze skutków zdrowotnych związanych z biernym paleniem tytoniu jest nieżyt oskrzeli, zapalenie płuc, zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie zatok nosa, wysiękowe zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli i astmę oskrzelową.

15

16 DLATEGO NASZE MOTTO : „NIE PAL PRZY MNIE , PROSZĘ”

17 Jak zachować się, gdy ktoś nam proponuje papierosa?
Sprawdź , czy to, co proponuje kolega jest dla Ciebie dobre. Czasami jest to łatwe, ale niekiedy warto zadać sobie pomocnicze pytania: Czy jest to bezpieczne? Czy jest dla mnie zdrowe? Czy rodzice zgodziliby się na to? Jak będę się czuł, kiedy to zrobię ?

18 Człowiek zdrowy, nie chcąc uzależnić się od palenia papierosów odpowiada:
Nie! Dziękuję ! Nie i już ! Nie palę papierosów! Następnie po prostu odejdź.

19 Dziękuję, nie palę. Ciebie też stać na taką decyzję!

20 Dlaczego tak trudno rzucić palenie?
Większość palaczy przyznaje że próbowali rzucić palenie, ale ponieśli porażkę. Problem polega na tym że, im dłużej palą, tym trudniej jest im z tego zrezygnować.

21 Co możesz robić zamiast palenia papierosów
czuć pływać grać skakać tańczyć czytać jeździć na rowerze słuchać malować śpiewać biegać

22 DLATEGO TEŻ ROZMAWIAJCIE Z RODZICAMI I WYBIERAJCIE AKTYWNE FORMY ZDROWIA I ZDROWY TRYB ŻYCIA

23 Dziękuję za obejrzenie prezentacji
Przygotowała i opracowała: pedagog szkolny Monika Kotowicz Szkoła Podstawowa w Nowych Zdunach


Pobierz ppt "Nie pal.... …przy mnie ,proszę ?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google