Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mechatronika – zawód przyszłości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mechatronika – zawód przyszłości"— Zapis prezentacji:

1 Mechatronika – zawód przyszłości

2 Definicja zawodu Mechatronika jest to nauka łącząca elementy trzech różnych obszarów wiedzy: mechaniki, elektroniki i informatyki. Jest oparta na myśleniu i działaniu systemowym, które umożliwia równoległe rozwiązywanie wielu problemów i jednocześnie pobudza kreatywność. Mechatronika znajduje zastosowanie między innymi: w układach sterowania pojazdami, w urządzeniach automatyki, w obrabiarkach sterowanych numerycznie, w aparaturze medycznej, w robotach przemysłowych, w zaawansowanym sprzęcie gospodarstwa domowego oraz w nowoczesnych zabawkach. Produkty z zastosowaniem mechatroniki charakteryzuje wielofunkcyjność, konfigurowalność, adaptacja do zmieniających się warunków oraz prosta obsługa.

3 Kim jest mechatronik? Mechatronik to inżynier poruszający się w dziedzinie nauki i techniki związanej z wytwarzaniem urządzeń, które stanowią synergiczną kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania oraz systemowego myślenia przy projektowaniu produktów i procesów produkcyjnych Mechatronikiem można zostać również po ukończeniu czteroletniego technikum po gimnazjum. Otrzymuje się wówczas tytuł technika mechatronika.

4 Czym zajmuje się technik mechatronik?
Technik mechatronik zdobywa kwalifikacje do: projektowania części maszyn i urządzeń mechatronicznych, stosowania nowoczesnych technik sterowania maszynami i urządzeniami łączącymi w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę. Zdobyte kwalifikacje w tym zawodzie mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach: mechatronika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka. Po ukończeniu tego kierunku będziesz potrafił między innymi: projektować, instalować i obsługiwać urządzenia mechatroniczne, programować i nastawiać parametry urządzeń i systemów mechatronicznych, dozorować ich pracę, oceniać ich stan techniczny,

5 Czym zajmuje się technik mechatronik? cd.
wykonywać podstawowe naprawy i regulacje, instalować i użytkować oprogramowanie niezbędne do pracy tych urządzeń i systemów, czytać, analizować a także samodzielnie opracowywać dokumentację techniczną urządzeń i systemów mechatronicznych, prowadzić dokumentację techniczną, korzystać z komputera do wykonywania tych czynności, sporządzać protokoły uszkodzeń, awarii i przeprowadzonych napraw.

6 Predyspozycje Mechatronika charakteryzuje ciekawość zasady działania wszelkich urządzeń technicznych, szczególnie z zakresu automatyki. Mechatronik musi także posiadać pewne uzdolnienia matematyczne oraz być kreatywny technicznie. Musi też być otwarty na wiedzę interdyscyplinarną - znać się na wielu dziedzinach: mechanice, elektronice, sterowaniu, oprogramowaniu. A to z kolei wymusza na nim konieczność myślenia globalnego, całościowego (pod kątem wielu użytkowników danej konstrukcji).  Wreszcie mechatronik musi posiadać umiejętność pracy zespołowej i koordynacji, kierowania zespołami. Oznacza to także umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów międzyludzkich.

7 Gdzie do pracy? Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani są do wdrażania i eksploatacji urządzeń i systemów automatyki. Mogą też wdrażać i nadzorować eksploatację nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych procesów przemysłowych oraz nowoczesne urządzenia techniczne.  Absolwenci tego wydziału mogą również pracować w serwisach dużych firm (także za granicą), a ponieważ jest to dziedzina ściśle związana z konkretnymi zastosowaniami, znajdują oni pracę praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoko zaawansowaną techniką.  Przyszłością dla mechatroników jest również medycyna, gdzie następuje sukcesywne wdrażanie nowych urządzeń. Technik mechatronik natomiast może być zatrudniony w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym procesie produkcyjnym; w rolnictwie i leśnictwie, przemyśle spożywczym, energetyce i energoelektronice, przemyśle medycznym, lotnictwie, żegludze, usługach – wszędzie tam, gdzie jest praktyczne zastosowanie technologii informacyjnej. Może także pracować w zakładach naprawczych sprzętu AGD, zabawek dziecięcych itp.

8 Zarobki Zarobki mechatroników zależą od miejsca zatrudnienia, a także od tego, jakie projekty wykonują. Płaca etatowa np. w mechatronice medycznej na początek może wynosić 2-3 tys. zł. Za projekt nowego urządzenia mechatronik może jednak jednorazowo otrzymać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Podobnie rzecz się ma z branżą samochodową - wiele firm otwiera obecnie zakłady mechatroniki samochodowej. W branży telewizyjnej, multimedialnej i filmowej, gdzie wdrożenia wykonuje się częściej (choć są one wykonywane raczej w krótkich seriach), mechatronik może również nieźle zarobić.

9 Szkoły ponadgimnazjalne w Mielcu kształcące mechatroników
Zespół Szkół im. prof. J. Groszkowskiego Technikum Elektryczne: technik mechatronik Zasadnicza Szkoła Zawodowa: monter-mechatronik

10 Uczelnie w Polsce, które kształcą mechatroników
Wyższa Szkoła Mechatroniki w Katowicach Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni Politechnika Rzeszowska Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

11 Dlaczego warto zostać mechatronikiem?
Według prognoz specjalistów, zajmujących się badaniem rynku pracy mechatronicy stanowią grupę "zawodów przyszłości". Mechatronika licencja na zarabianie dobry zawód dla najlepszych

12 Dziękujemy za uwagę! Wykonanie: Paulina Pyrsak Beata Chruściel
Natalia Chruściel Agnieszka Winiarz


Pobierz ppt "Mechatronika – zawód przyszłości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google