Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam Na Pokaz Menu. WyjdźWstecz Zabezpieczenia Historia Zabezpieczeń Opisy Banknotów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam Na Pokaz Menu. WyjdźWstecz Zabezpieczenia Historia Zabezpieczeń Opisy Banknotów."— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam Na Pokaz Menu

2 WyjdźWstecz Zabezpieczenia Historia Zabezpieczeń Opisy Banknotów

3 Przed wprowadzeniem banknotów w obrocie funkcjonował pieniądz kruszcowy, czyli monety ze szlachetnych metali. Banknoty pojawiły się jako kwity depozytowe emitowane przez instytucje, u których depozytariusze składali monety. Po okazaniu banknotu jego emitent miał obowiązek wypłacić ekwiwalent w kruszcu. Pierwsze polskie banknoty, zwane wtedy biletami skarbowymi, puszczono w obieg 16 sierpnia 1794 r. w Warszawie w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w trakcie trwania oblężenia miasta przez wojska rosyjskie za sprawą Rady Najwyższej Narodowej.

4 Przed wprowadzeniem banknotów w obrocie funkcjonował pieniądz kruszcowy, czyli monety ze szlachetnych metali. Banknoty pojawiły się jako kwity depozytowe emitowane przez instytucje, u których depozytariusze składali monety. Po okazaniu banknotu jego emitent miał obowiązek wypłacić ekwiwalent w kruszcu. Pierwsze polskie banknoty, zwane wtedy biletami skarbowymi, puszczono w obieg 16 sierpnia 1794 r. w Warszawie w czasie insurekcji kościuszkowskiej, w trakcie trwania oblężenia miasta przez wojska rosyjskie za sprawą Rady Najwyższej Narodowej. Wróć Powrót do Menu Wyjdź

5 Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. n.e., w XIII w. stosowali je także Mongołowie. Najstarszy opis funkcjonowania w Chinach handlu opartego wyłącznie na obrocie banknotami znajduje się w dziele "Osobliwości miast i dziwy podróży 1325-1354", Abu Abdullah Muhammad Ibn Battuta. Pierwsze wzmianki o pieniądzach z papieru dotarły do Europy za pośrednictwem Marco Polo. W Europie pierwsze banknoty pojawiły się w XVII wieku. Okazało się, że banknoty są znacznie wygodniejsze w użyciu od złotych czy srebrnych monet, można ich więc było emitować więcej niż wynikało to z pokrycia w kruszcu. Tak powstały banki emisyjne, które mogły wprowadzać banknoty do obiegu. Z czasem uregulowania prawne w poszczególnych krajach doprowadziły do ograniczenia w prawie emitowania banknotów. Obecnie zwykle tylko bank centralny danego państwa ma prawo emisji banknotów – w Polsce jest to Narodowy Bank Polski.

6 Wróć Powrót do Menu Wyjdź

7 10 Zł 100 Zł 200 Zł 20 Zł 50 Zł Wstecz

8 Na banknocie znajduje się portret Księcia Mieszka I Na odwrocie: denar – srebrna moneta z okresu panowania Mieszka I.

9 Na banknocie znajduje się portret Króla Bolesława I Chrobrego Na odwrocie: denar – srebrna moneta z okresu panowania Bolesława Chrobrego.

10 Na banknocie znajduje się portret Króla Kazimierza III Wielkiego Na odwrocie: wizerunek orła z pieczęci majestatycznej, insygnia królewskie - jabłko i berło.

11 Na banknocie znajduje się portret Króla Władysława II Jagiełło Na odwrocie: wizerunek tarczy z orłem z nagrobka Władysława Jagiełły. Poniżej hełm i płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze.

12 Na banknocie znajduje się portret Króla Zygmunta I Starego Na odwrocie: wizerunek orła przeplecionego literą S pochodzący z Kaplicy Zygmuntowskiej Katedry na Wawelu

13 Wstecz Dotyk Znak Wodny Nitka Zabezpieczająca Mikrodruki Elementy Widoczne w Świetle Ultrafioletowym Numeracja Banknotów

14 Banknoty mają różne zabezpieczenia, pozwalające odróżnić je od fałszywych. Sprawdzając ich autentyczność należy wykonać następujące czynności: dotknij banknot, aby wyczuć zastosowany papier i technikę druku - papier banknotowy, wykonany jest z włókien bawełnianych i jest charakterystyczny w dotyku.

15 Popatrz na znak wodny, obecność nitki zabezpieczającej i znaku recto-verso (widoczny jest przy oglądaniu banknotu pod światło) Znak wodny powstaje dzięki zróżnicowaniu grubości papieru. Wizerunek znaku wodnego odpowiada wizerunkowi władcy z przedniej strony banknotu.

16 Nitka zabezpieczająca, z obu stron banknotu widoczny jest napis zawierający cyfrowe oznaczenie nominału i skrót "ZŁ"

17 Mikrodruki to napisy wykonane bardzo małymi literami, umieszczone na przedniej i odwrotnej stronie wszystkich banknotów. Powinny być czytelne i wyraźne w powiększeniu.

18 Elementy widoczne w świetle ultrafioletowym to: kwadrat z wartością nominalną, numeracja po prawej stronie portretu władcy oraz niektóre elementy tła banknotu.

19 Numeracja banknotu pozwala na identyfikację każdego banknotu. Numeracja składa się z dwóch liter i siedmiu cyfr. Każdy banknot posiada dwie takie same numeracje wydrukowane w kolorach czarnym i czerwonym. Na banknotach o nominale 10 zł i 20 zł obie numeracje są umieszczone poziomo. Na banknotach o nominale 50 zł, 100 zł i 200 zł prawa numeracja jest umieszczona pionowo. Dodatkowo numeracja banknotów o nominale 200 zł posiada rosnącą wielkość cyfr.


Pobierz ppt "Zapraszam Na Pokaz Menu. WyjdźWstecz Zabezpieczenia Historia Zabezpieczeń Opisy Banknotów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google