Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OPIS BIBLIOGRAFICZNY mgr Halina Gierut mgr inż. Małgorzata Sorys.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OPIS BIBLIOGRAFICZNY mgr Halina Gierut mgr inż. Małgorzata Sorys."— Zapis prezentacji:

1 OPIS BIBLIOGRAFICZNY mgr Halina Gierut mgr inż. Małgorzata Sorys

2 KATALOG BIBLIOTECZNY - to odpowiednio uporządkowany spis informacji o dokumentach znajdujących się w bibliotece. Składa się z kart katalogowych, na których znajdują się dane dotyczące zbiorów bibliotecznych. KLASYFIKACJA ZBIORÓW - podział zbiorów wg pewnej zasady na jakieś części. W większości bibliotek podstawą podziału jest treść książek. Wynika to z potrzeb czytelników.

3 Tytuł właściwy : dodatek do tytułu / oznaczenie
Opis bibliograficzny Hasło Sygnatura Tytuł właściwy : dodatek do tytułu / oznaczenie odpowiedzialności .- Oznaczenie wydania Miejsce wydania : nazwa wydawcy, data wydania .- Objętość książki : oznaczenie ilustracji ; format + oznaczenie dokumentu towarzyszącego (tytuł serii ; numeracja w obrębie serii) Uwagi ISBN Nr inwentarzowy Znak klasyfikacji

4 OPIS BIBLIOGRAFICZNY - uporządkowany zespół danych o książce służących do jej identyfikacji. Składa się z wielu elementów zapisanych w ściśle określonej kolejności i oddzielonych od siebie umownymi znakami np. . - : ; ( ).

5 HASŁO - decyduje o miejscu karty w katalogu; może być autorskie lub tytułowe;

6 SYGNATURA - wskazuje miejsce książki w bibliotece; znak (cyfrowy-literowy lub literowo-cyfrowy) określający miejsce przechowywania dokumentu w bibliotece umieszczona jest z prawej strony pieczątki na odwrocie karty tytułowej i na grzbiecie książki. Taka sama sygnatura widnieje też na karcie książki i na karcie katalogowej danej pozycji. Ustala się ją w procesie klasyfikacji zbiorów.

7 ZNAK KLASYFIKACYJNY- symboliczny zapis treści książki wykonany zgodnie z regułami UKD;

8 NUMER INWENTARZOWY- liczba porządkowa, pod jaką wpisano daną książkę do księgi inwentarzowej biblioteki.


Pobierz ppt "OPIS BIBLIOGRAFICZNY mgr Halina Gierut mgr inż. Małgorzata Sorys."

Podobne prezentacje


Reklamy Google