Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKO przy Szkole Podstawowej nr 3 w Górze

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKO przy Szkole Podstawowej nr 3 w Górze"— Zapis prezentacji:

1 SKO przy Szkole Podstawowej nr 3 w Górze
Warto wiedzieć, warto znać! SKO przy Szkole Podstawowej nr w Górze

2 Historia pieniądza

3 Pierwszym środkiem płatniczym były płacidła.
PŁACIDŁA NA ŚWIECIE Pierwszym środkiem płatniczym były płacidła. Były to „pieniądze” przedmiotowe albo naturalne bogactwa. Płacidłem u Słowian były skóry, płótno i sól. Płacidłem w Chinach był jedwab, w Indiach muszle, sól i perły, a w Mezopotamii i u Rzymian bydło.

4 Najbardziej rozpowszechnionym towarem wymiennym w Polsce była sól.
PŁACIDŁA W POLSCE Najbardziej rozpowszechnionym towarem wymiennym w Polsce była sól. Najlepszym dowodem, że sól odgrywała rolę pieniądza jest powiedzenie: "słono za coś zapłacić"

5 Pierwsze pieniądze Pierwsze pieniądze pojawiły się około 2600 lat temu w Milecie w obecnej Turcji. Główną niedogodnością w codziennym użyciu była obawa przed ich utratą. Przemierzający kraj kupcy, obładowani bilonem, stanowili łatwy cel dla rabusia. Wypuszczenie pieniędzy papierowych około 1000 lat temu wydawało się zatem tanim i wygodnym rozwiązaniem. Były nimi pokwitowania, które wręczano kupcom za przechowywanie ich bilonu. Dopiero po 200 latach pojawiły się oficjalne pierwsze papierowe pieniądze - banknoty.

6 Pierwsze pieniądze papierowe wydano w Szwecji w 1661 roku.
Pierwsze banknoty europejskie Pierwsze pieniądze papierowe wydano w Szwecji w 1661 roku. Następnie uczyniły to: 1694 r. - Anglia, Szkocja; 1695 r. - Norwegia; 1716 r. - Francja; 1746 r. - Włochy; 1766 r. - Niemcy; 1794 r. - Polska .

7 Potem pojawiły się jeszcze talary, tynfy i szelągi.
Pieniądze w Polsce Za panowania Mieszka I zaczęto bić, czyli wytwarzać monety, 1000 lat temu. Były ze srebra i nazywały się denary . Denarami płacono przez 300 lat. Weszły w obieg także monety ze złota - floreny i dukaty. Potem pojawiły się jeszcze talary, tynfy i szelągi. zaczęto bić, czyli wytwarzać monety, 1000 lat temu. Były ze srebra i nazywały się denary . Denarami płacono przez 300 lat. Weszły w obieg także monety ze złota - floreny i dukaty. Potem pojawiły się jeszcze talary, tynfy i szelągi. .

8 papier wartościowy, pieniądz
WALUTA waluta papier wartościowy, pieniądz .

9 Banknoty to pieniądze papierowe Monety to pieniądze metalowe
Nasza waluta Banknoty to pieniądze papierowe Monety to pieniądze metalowe .

10 AWERS - przednia strona monety zwana główną, przeciwieństwo rewersu
Budowa monety AWERS - przednia strona monety zwana główną, przeciwieństwo rewersu REWARS - odwrotna strona monety ,

11 Waluty na świecie Na świecie funkcjonuje dziś ponad 100 różnych walut. Większość z nich ma jednak charakter lokalny, np. na Białorusi 1 rubel = 100 kopiejek w Chorwacji 1 kuna = 100 lip w Korei Południowej 1 won = 100 dzon w Wenezueli 1 bolivar = 100 centymów w Polsce 1 złoty = 100 groszy

12 Niewielka grupa walut pełni funkcje pieniądza międzynarodowego.
Pieniądze międzynarodowe Niewielka grupa walut pełni funkcje pieniądza międzynarodowego. Program Europejski PKO BP S.A.

13 Dolar amerykański USD – oficjalny środek płatniczy od 1792 roku.
Do niedawna była to najważniejsza waluta na świecie

14 Aktualnie jest to najważniejsza waluta na świecie
EURO Zaczęło funkcjonować 1 stycznia 1999 roku. 1 stycznia 2002 roku do obiegu wprowadzono banknoty i monety euro. Euro jest oficjalnym środkiem płatniczym w 12 państwach należących do Unii Gospodarczej i Walutowej Aktualnie jest to najważniejsza waluta na świecie 1 stycznia 2002r. liczne państwa zastąpiły swe dotychczasowe pieniądze, wspólnym pieniądzem EURO. Były to Australia, Belgia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Portugalia Luksemburg, , Niemcy, Włochy. .

15 JAPOŃSKI JEN japoński jen Legalny środek płatniczy od 1871 roku. 1 jen = 100 senów = 1000 rinów. Z udziałem jena przeprowadzana jest co piąta transakcja wymiany

16 1 funt szterling = 100 pensów
Najstarsza waluta narodowa na świecie. Po raz pierwszy funty zostały wybite w końcu XV wieku, za panowania króla Henryka VII Tudora. 1 funt szterling = 100 pensów Wykorzystywany do realizacji 89 na 100 transakcji na światowych rynkach walutowych.

17 Złote złotóweczki Pieniądze nie dają wprawdzie szczęścia, ale bez nich jest jeszcze gorzej.

18 Produkcja i zbieranie monet
Zakład w którym bije się monety, medale to mennica Kolekcjoner monet to numizmatyk

19 Formy pieniądza banknot moneta czek karta kredytowa

20 PIENIĄDZ PLASTIKOWY Pieniądz plastikowy pojawił się w XX wieku - jest to znana Wam karta kredytowa.

21 Bankomat to urządzenia wypłacające pieniądze.
W Polsce zainstalowano pierwszy bankomat w 1991r w Banku PKO. .

22 takie jak np. przyjmowanie wkładów, wypłacanie odsetek,
BANK BANK przedsiębiorstwo, którego przedmiotem działania są operacje pieniężno-kredytowe, PKO BANK POLSKI takie jak np. przyjmowanie wkładów, wypłacanie odsetek, zaciąganie i udzielanie pożyczek, wykonywanie różnych czynności na rachunek i zlecenie klientów.

23 "Grosz do grosza, będzie pół trzosa"
POWIEDZENIA "Najpierw tracimy zdrowie, by dojść do pieniędzy. Potem tracimy pieniądze, aby dojść do zdrowia" "Grosz do grosza, będzie pół trzosa" "Pieniądz jest wart tyle, ile warta jest ręka, która go trzyma" "Przyjaźń jak pieniądze, łatwiej zdobyć, niż utrzymać" "Pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem" "Bogactwo odbiera więcej przyjemności niż daje". „Tylko pieniądz jest władcą całego świata”

24 Wioleta Leśniak i Jolanta Wilkosz
Dziękujemy za uwagę Opiekunowie SKO Wioleta Leśniak i Jolanta Wilkosz


Pobierz ppt "SKO przy Szkole Podstawowej nr 3 w Górze"

Podobne prezentacje


Reklamy Google