Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

- Czym byłby bez niej świat???

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "- Czym byłby bez niej świat???"— Zapis prezentacji:

1 - Czym byłby bez niej świat???
ENERGIA - Czym byłby bez niej świat???

2 Przeciętne zużycie prądu
Przeciętny polski dom jednorodzinny zużywa od 120 do 160 kWh/m2 energii w skali roku. To prawe dwukrotnie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Pamiętajmy więc o oszczędzaniu energii elektrycznej!

3 Sposoby pozyskiwania energii
Większość energii uzyskuje się z paliw pochodzenia organicznego, czyli z węgla, ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Paliwa te powstały ze skamieniałych szczątków prehistorycznych roślin i zwierząt; ich zboża są ograniczone i w zastraszającym tempie maleją. Według optymistycznych danych zasoby węgla kamiennego i brunatnego wystarczą przy obecnym jego zużyciu na około 150 lat, z gazu ziemnego będziemy mogli korzystać jeszcze przez około lat a ropa naftowa powinna wyczerpać w ciągu najbliższych 40 lat. Surowce te mają jeszcze jedna ogromną wadę, mianowicie podczas ich spalania wytwarza się bardzo dużo szkodliwych dla środowiska substancji. Za "najbrudniejsze" paliwo uważa się węgiel gdyż podczas jego spalania uwalnia się do atmosfery m.in. węgiel, rtęć, ołów i siarkę.

4 Kolejnym źródłem energii z którego obecnie korzysta znaczna liczba krajów jest energia powstała podczas rozszczepiania atomów. Jednak elektrownie atomowe pomimo iż są bardziej wydajne niż tradycyjne elektrownie cieplne, stwarzają niebezpieczeństwo awarii której skutki mogła by odczuć cała planeta. Równe a może bardziej niebezpieczne są odpady radioaktywne powstałe podczas pracy elektrowni atomowych, ich składowanie czy neutralizacja niesie za sobą ogromne koszty i niebezpieczeństwo dla zajmujących się tym ludzie. W krajach najbiedniejszych energie pozyskuje się z drewna i odchodów zwierzęcych czyli z surowców, których zasoby są odnawialne, choć mało wydajne.

5 Jak zaoszczędzić prąd? Wychodząc z pomieszczenia, pamiętaj o zgaszeniu światła Kończąc oglądać telewizor, wyłącz go Maksymalnie wykorzystuj pralkę Za każdym razem zanim ją włączysz zastanów się czy na pewno jest pełna i czy nie można do niej jeszcze czegoś dołożyć. Dokonując zakupów nowych urządzeń także należy zwróć uwagę na klasę energetyczną. Tu także polecamy klasę energetyczną „A".

6 PAMIĘTAJ!!! OSZCZĘDZANIE PRĄDU JEST BARDZO WAŻNE DLA ŚRODOWISKA I ISTOT W NIM ŻYJĄCYCH!!!


Pobierz ppt "- Czym byłby bez niej świat???"

Podobne prezentacje


Reklamy Google