Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia przyszłości czy Energia przeszłości ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia przyszłości czy Energia przeszłości ?"— Zapis prezentacji:

1 Energia przyszłości czy Energia przeszłości ?

2 Autor: Tyberiusz Kriger

3 Dzisiejszy normalny mieszkaniec nie interesuje się przyszłością
Dzisiejszy normalny mieszkaniec nie interesuje się przyszłością. Nie wie do czego doprowadza? Nie wie na co przygotowuje swoje dzieci? Nie wie jaka będzie ich przyszłość?

4 Teraz trochę statystyk:
Według szacowanych obliczeń węgla kamiennego starczy na 300 lat, ropy naftowej na 40, a gazu ziemnego na 60. Złoża te szybko się kończą. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez tych surowców. A jednak będziemy musieli sobie bez nic poradzić.

5 To właśnie od nas młodzieży zależy przyszłość naszej planety
To właśnie od nas młodzieży zależy przyszłość naszej planety. W pojedynkę nic nie zrobimy, ale w grupie na pewno tak.

6 Według PSE-OPERATOR SA udział węgla kamiennego w gospodarce energetycznej wynosi 58,7%; węgla brunatnego 25,4%. Co daje w sumie wynik: 84,1%. Czy to nie za dużo?

7 Natomiast elektrownie wodne zajmują zaledwie 6,3%
Natomiast elektrownie wodne zajmują zaledwie 6,3%. Wynik jest druzgocący.

8 Energia nieodnawialna ma wiele wad:
Zanieczyszcza środowisko Zwiększa efekt cieplarniany Powoduje kwaśne deszcze

9 Ciąg dalszy wad: Zasoby ulegną wyczerpaniu
Może dojść do katastrof tak jak w przypadku reaktora jądrowego w Czarnobylu o którym każdy chciałby zapomnieć. W razie katastrofy przy transporcie ropy skażeniu ulegają ekosystemy wodne, w których zanika życie

10 Wyniki są jednoznaczne trzeba coś zmienić
Wyniki są jednoznaczne trzeba coś zmienić? Jest jedna odpowiedź energia odnawialna.

11 Podział energii odnawialnej:

12 Energia geotermalna Ogólnie jest to energia zgromadzona w gruntach, skałach i płynach wypełniających pory i szczeliny skalne. Energia ta biorąc pod uwagę okres istnienia cywilizacji ludzkiej, jest praktycznie niewyczerpalna w wyniku jej przenoszenia z wnętrza Ziemi przez przewodzenie i konwekcję.

13 Proces kreowania odnawialnej energii geotermalnej w przyrodzie:

14 Wykorzystanie energii „ziemi”:

15 Energia wiatru: Energia wiatru nie szkodzi otaczającemu nas środowisku. Wiatr niesie z sobą energię kinetyczną. Wykorzystując jedynie 10% niesionej przez wiatr energii moglibyśmy zdobyć, aż 20-krotnie więcej energii niż wynosi światowe jej zużycie, w każdej postaci produkowanej przemysłowo.

16 Wiatraki:

17 Energia wody: Energia wody uzależniona jest od naturalnego obiegu wody w przyrodzie. Najczęściej spotykanym sposobem wykorzystania energii wody jest energia spadku (rzeki, zbiorniki), ale oprócz tego w ostatnich latach powstały układy wykorzystujące energię pływów, fal i prądów morskich, a także różnic temperatur występujących na różnych głębokościach mórz, tzw. energia maretermiczna.

18

19

20 Energia słoneczna: Codziennie słońce dostarcza energię w ilości przewyższającej dzienne jej zużycie na ziemi 15 tyś. razy.Słońce jest największym i najbardziej wydajnym dostępnym ludzkości źródłem energii. Z ogromnej odległości wynoszącej 150 milinów kilometrów dostarcza nam niezliczone i niekończące się ilości energii.

21 Działanie energii słonecznej:
Energia słoneczna użytkowana może być na dwa sposoby: bezpośredni i pośredni. Do wykorzystania bezpośredniego potrzebne jest odpowiednie urządzenie, np. ogniwa słoneczne (produkcja energii elektrycznej), kolektory słoneczne (pozyskiwanie energii cieplnej), suszarki słoneczne. Większość instalacji słonecznych na dużą skalę produkuje parę, która napędza turbiny lub generatory produkujące prąd elektryczny. Pośrednio, energia słoneczna wykorzystywana jest przede wszystkim w budowie dobrze termoregulowanych domów (np. zastosowanie dużych, skierowanych na południe okien).

22 Energia biomasy: Biomasę określa się jako masę materii organicznej, zawartą w organizmach zwierzęcych lub roślinnych. Wyrażana jest w jednostkach tzw. świeżej masy oraz suchej masy. Termin biomasa związany jest z całym szeregiem odnawialnych technologii energetycznych, obejmujących: spalanie biomasy roślinnej( spalanie biomasy może odbywać się w sposób bezpośredni lub w sposób pośredni); wytwarzanie oleju opałowego z roślin oleistych; fermentację alkoholową trzciny cukrowej, ziemniaków lub dowolnego materiału organicznego; beztlenową fermentację metanową; energetyczne wykorzystanie gazu wysypiskowego.

23 Biomasa w Polsce: Obecnie w Polsce biomasa wykorzystywana w przemyśle energetycznym pochodzi z dwóch gałęzi gospodarki: rolnictwa i leśnictwa. Najpoważniejszym źródłem biomasy jako źródła energii odnawialnej w Polsce są słoma i odpady drzewne.

24

25 Dbajmy o środowisk, aby nie wyglądało tak:
Film niezrobiony przeze mnie

26 Bibliografia: http://pl.wikipedia.org/wiki www.ekologiczne.info.pl
PSE OPERATOR SA

27 Dziękuje za uwagę ;D


Pobierz ppt "Energia przyszłości czy Energia przeszłości ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google