Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII"— Zapis prezentacji:

1 ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII
Rodzaje, wady i zalety

2

3

4 Dlaczego powinno się korzystać z alternatywnych źródeł energii?
Zasadniczym oraz coraz częściej rozpowszechnianym powodem korzystania z alternatywnych źródeł energii jest ocieplenie się klimatu. Prowadzi ono do roztapiania lodowców, a przez to mogą zostać zalane niżej położone lądy i przybrzeżne miasta. Dzieje się to dlatego, iż podczas spalania ropy wydobywają się zanieczyszczenia oraz szkodliwe substancje do atmosfery. Zanieczyszczenia te zatrzymują ciepło i nie pozwalają wydostać się mu do przestrzeni kosmicznej. Następuje kumulacja ciepła , przez co tworzy się efekt cieplarniany.

5 Istnieje sześć grup energii odnawialnych
Wodna Biomasy Geotermalna Wiatru Słoneczna Biogazu

6

7 Dlaczego powinno się korzystać z alternatywnych źródeł energii?
Następnym ważnym powodem są kończące się zasoby naturalne na kuli ziemskiej. Dobrym przykładem są bezustanne wydobycia ropy naftowej, której zasoby mogą się skończyć już za 40 lat. Kolejnym istotnym powodem (zwłaszcza dla kieszeni) to oszczędności płynące z korzystania z alternatywnych źródeł energii. Praktycznym przykładem jest bateria słoneczna. Koszty jakie musimy ponieść to zakup panela oraz jego montaż, zaś samo odzyskiwanie energii jest dla nas oszczędnością . Porównując koszty zakupu pieca grzewczego oraz niezbędnego do niego paliwa, oszczędności wydają się bardzo duże i opłacalne. Ropa naftowa Baterie słoneczne

8 Dlaczego powinno się korzystać z alternatywnych źródeł energii?
Kolejnym argumentem na korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest nieustanne zanieczyszczanie środowiska. Elektrownie bazujące na paliwach kopalnianych emitują szkodliwe gazy (tlenek węgla, dwutlenek węgla, tlenki azotu i siarki) oraz pyły przyczyniając się do powstawania kwaśnych deszczy, które powodują usychanie roślinności oraz erozji budynków i budowli. Elektrownia tradycyjna elektrownia wodna

9 Energia wody Powstaje dzięki wodzie, którą zbiera się w ogromnych zbiornikach, a następnie przelewa się przez turbiny, które zmieniają energię wody w energię elektryczną. Polska wykorzystuje potencjał energii wodnej w zaledwie 11%. W tym ok. 70% na Wiśle (połowa w dolnym odcinku) oraz na Odrze ok. 30%.

10 Zalety i wady energii wodnej
-źródło energii odnawialnej -nie emituje szkodliwych gazów WADY: -może źle wpływać na bilans hydrologiczny okolicy

11 Energia wiatru Jest to odnawialne źródło energii, które powstaje dzięki podmuchom wiatru. Za przemianę energii wiatru w mechaniczną odpowiada turbina. Historia tego źródła energii sięga aż do kodeksu Hammurabiego. Prawdopodobnie były one wykorzystywane do pompowania wody. Dzisiaj wiatraków używamy do przemiany energii wiatru w energię elektryczną.

12

13 Zalety i wady energii wiatru
nie hałasuje nie zanieczyszcza środowiska wszechstronne wykorzystanie WADY: jest zależna od pogody może być zagrożeniem dla ptactwa

14 Energia słoneczna Jest to źródło energii odnawialnej, które wykorzystuje baterie słoneczne do przemiany promieniowania słonecznego w np. energię elektryczną (można też je wykorzystać do uzyskania energii cieplnej). Jest to modne i łatwo dostępne alternatywne źródło energii. Baterie słoneczne montuje się na dachach domów, ale są także przemysłowe elektrownie słoneczne.

15

16

17 Zalety i wady energii słonecznej
- może być wykorzystana do pozyskania różnych energii - łatwo dostępne w sklepach WADY: - zależna od pogody

18 Energia geotermiczna Odnawialne źródło energii, które wykorzystuje ciepło wód z wnętrza ziemi. Jest zaliczane jako odnawialne źródło energii, ponieważ wody te ogrzewają się dzięki jądru Ziemi, którego ciepło nie zapowiada się na razie skończyć. Jest wykorzystywana jako źródło ciepła i ciepłej wody. W Polsce istnieją zakłady cieplne wykorzystujące energię geotermiczną. Są to: Bańska Niżna, Pyrzyce, Stargard Szczeciński, Mszczonów, Uniejów, Słomniki, Lasek oraz Klikuszowa.

19

20

21 Zalety i wady energii geotermicznej
- wykorzystana woda jest ponownie ogrzewana - wykorzystywana w układach centralnego ogrzewania WADY: - zagrożenie zanieczyszczeniem wód głębinowych

22 Biomasa To masa materii w organizmach żywych. Może być wykorzystana jako pokarm (energia) dla człowieka lub jako energia elektryczna. Do uzyskania energii wykorzystuje się: drewno słabe technologicznie, odchody zwierząt, słomę, wodorosty, odpady organiczne, osady ściekowe oraz oleje roślinne tłuszcze zwierzęce. Spalanie biomasy jest korzystniejsze niż paliw kopalnych, bo emituje mniej siarki oraz dwutlenku węgla, który był wchłaniany przez rośliny, które stworzyły biomasę.

23 Zalety i wady biomasy ZALETY: - jest to tanie źródło energii
- energię pozyskuje się w prosty sposób WADY: -emituje CO2

24 Biogazy Ich inną nazwą jest gaz wysypiskowy. Nazwa ta nawiązuje do miejsca ich powstawania, czyli wysypiska. Biogazy powstają z odpadów organicznych (np. ścieków). Na nowoczesnych wysypiskach instaluje się specjalne komory fermentacyjne oraz bioreaktory. Przykładowym zastosowaniem biogazów jest motoryzacja. Do używania instalacji na biogaz zachęca niska cena gazu wysypiskowego.

25 Zalety i wady biogazów ZALETY: - są tanie - wytwarzają się samoczynnie
- emitują gazy do środowiska

26 KONIEC


Pobierz ppt "ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google