Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiem co jem Jak kupować mądrze?.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiem co jem Jak kupować mądrze?."— Zapis prezentacji:

1 Wiem co jem Jak kupować mądrze?

2 Nikt tak dobrze i sumiennie o ciebie nie zadba,
jak ty sam zadbasz o siebie i własne zdrowie.

3 Planuj zakupy - ochronisz portfel i kręgosłup.
Rady dla kupującego: Planuj zakupy - ochronisz portfel i kręgosłup.

4

5 od producentów żywności.
Jeśli możesz kupuj od producentów żywności. Ceń to co lokalne - wybieraj produkty, które przebyły jak najkrótszą drogę od producenta do klienta.

6 Jeśli chcesz kupić świeże i zdrowe artykuły, wybieraj sklepy i stoiska, które są sprawdzone.

7 Kupuj żywność jak najmniej przetworzoną.
Nie kupuj produktów łatwo psujących się, jeśli nie wykorzystasz ich od razu.

8 Jednak przede wszystkim nie ulegaj magii promocji i wyprzedaży.

9 W sklepie kieruj się 3 zasadami:
1.Przeczytaj etykiety produktów. 2. Zwróć uwagę na warunki przechowywania (np. temperaturę). 3. Oceń wygląd, zapach produktu i stan opakowania.

10 Etykieta Etykieta to wyrób papierowy lub z folii przymocowany do produktu w celu zidentyfikowania lub określenia jego zawartości. Pamiętaj etykiety służą też działaniom reklamowym i mają przyciągać uwagę konsumentów. Etykiety posiadają różne kształty i różnią się materiałem, z którego są wykonane oraz nadrukami.

11 Czy czytasz etykiety na opakowaniach?
Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi TAK, to GRATULUJEMY! Jesteś na najlepszej drodze, by być świadomym konsumentem.

12 Jeżeli odpowiedziałeś NIE, to zastanów się czym tak naprawdę w wyborze się kierujesz?
Czy wybierając płatki śniadaniowe zastanawiasz się nad ich wartością odżywczą, czy też czynnikiem decydującym o wyborze jest dla Ciebie wyłącznie smak lub cena? Czy kupując wodę butelkowaną interesuje Cię, czy jest to woda mineralna czy źródlana, czy też wybierasz tą butelkę, której kształt lepiej dopasowuje się do dłoni? Albo tę która ma inny kolor lub jest najtańsza, a może tę, która stoi pod ręką?

13

14

15

16 E-lementarz dodatków do żywności

17 Substancje z "E" podzielone są na grupy zgodnie z pełnioną przez nie funkcją,
dzięki czemu dość łatwo można je zidentyfikować:

18 Czy wiesz co oznaczają symbole i znaki na etykietach?

19 1. Opakowanie nadaje się do recyklingu
Znak informuje, że opakowanie nadaje się do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu. Umieszcza się go na opakowaniach z tworzyw sztucznych bądź aluminium. 2. Zielony punkt Producent wniósł wkład finansowy w budowę i funkcjonowanie systemu odzysku i recyklingu odpadów polskiej organizacji Rekopol.

20 3. Dbaj o czystość Opakowania po zużytym produkcie należy wyrzucić do kosza i nie zaśmiecać środowiska. 4. Znak CE Towar został wyprodukowany zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Obowiązkowy dla ponad dwudziestu grup produktów, w tym urządzeń elektrycznych, zabawek.

21 5. EKO – polski znak ekologiczny
Produkt został wytworzony zgodnie z ekologicznymi kryteriami ustalonymi przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. 6. Ekoland - Polska Znak przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi gospodarstwom rolnym, które w produkcji stosują metody ekologiczne.

22 7. Produkcja ekologiczna – Unia Europejska.
Co najmniej 95% składników tego produktu żywnościowego wytworzono zgodnie z metodami ekologicznymi, a produkcja była nadzorowana. 8. “Margerytka”- Unia Europejska. Alternatywa dla państwowych ekologicznych znaków towarowych krajów zrzeszonych, gwarantująca określoną jakość także poza politycznymi granicami państw członkowskich.

23 9. Błękitny Anioł (Der Blaue Engel) – Niemcy.
Produkty z tym znakiem mają lepszą charakterystykę środowiskową od innych artykułów z tej grupy towarów. 10. Łabędź (Svanen) – kraje skandynawskie. Produkty oznaczone tym znakiem charakteryzują się mniejszym negatywnym oddziaływaniem na ludzi i środowisko naturalne.

24 12. Nie testowane na zwierzętach.
11. Bezpieczny dla ozonu. Produkt nie zawiera freonów, które niszczą powłokę ozonową. 12. Nie testowane na zwierzętach. W fazie badań produkt nie był testowany na zwierzętach. Najczęściej występuje na kosmetykach.

25 13. Zakazane dla dzieci. 14. Materiał łatwopalny.
Zabawka zawiera małe, ruchome elementy i może być niebezpieczna dla dzieci poniżej 3 roku życia. 14. Materiał łatwopalny. Nie wolno zbliżać produktu do ognia ani go ogrzewać. Występuje na opakowaniach dezodorantów i innych produktów w aerozolu.

26 Jeżeli masz wątpliwości skorzystaj z Internetu

27 Dziękujemy za uwagę! Prace wykonały uczennice klasy 5 b Publicznej Szkoły Podstawowej nr1 im. Jana Pawła II w Rudniku nad Sanem: Joanna Kotuła- prezentacja multimedialna Materiały i informacje: Aleksandra Koń, Kamila Sztaba, Magdalena Zygmunt, Joanna Kotuła. W prezentacji wykorzystano zdjęcia i materiały dostępne na stronach internetowych oraz Wikipedii


Pobierz ppt "Wiem co jem Jak kupować mądrze?."

Podobne prezentacje


Reklamy Google